Vít Bárta se stal předsedou poslaneckého klubu VV

O vydání Bárty a Škárky k trestnímu stíhání sněmovna dosud nerozhodla.

Imunitní výbor Poslanecké sněmovny v úterý nerozhodl o vydání poslanců Víta Bárty (Věci veřejné) a Jaroslava Škárky k trestnímu stíhání v případu takzvaných Bártových obálek. Těmi se neoficiální lídr VV Bárta údajně snažil uplácet bývalé poslance své strany – Škárku 170 tisíci korunami a Kristýnu Kočí půl milionem. Škárku hodlá policie stíhat, protože úplatek neoznámil včas a část peněz použil na soukromé účely.

Vydání obou poslanců k trestnímu stíhání je přitom nezbytným předpokladem k vyšetření případu. Výbor dopoledne nerozhodl, protože Bárta na jednání nedorazil a jako omluvu uvedl nepřítomnost svého advokáta.

Škárka naopak před výborem vystoupil a požádal o vydání k trestnímu stíhání. A dále řekl, že nerozumí tomu, proč chce mít Bárta s sebou právníka, jestliže výbor jedná pouze o procesních záležitostech. Kritizoval také, že do policejního spisu mohla nahlédnout místopředsedkyně výboru Jana Drastichová (VV) – jedna z osob, kterou policie předvedla, aby podala v kauze Bártových obálek vysvětlení. Tejc naznačil, že o této roli Drastichové nevěděl a že další postup budou poslanci analyzovat.

Podivné na úterním zasedání imunitního výboru především bylo, že Vít Bárta se jej sice nezúčastnil, ale zavítal mezi poslance VV, aby usiloval o post předsedy jejich poslaneckého klubu. A to se mu podařilo. Funkci obsadí po Karolíně Peake, která se stala během nejnovější rekonstrukce vlády předsedkyní její legislativní rady.