Ceska Pozice

Vít Bárta, „enfant terrible“ české politiky? Tak určitě!

Superguru Věcí veřejných se chystá na setkání s piráty a chce společně s Holešovskou výzvou svrhnout vládu.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Superguru Věcí veřejných Vít Bárta má v posledních týdnech napilno. Schází se totiž s jednou protivládní iniciativou za druhou. „Není žádným tajemstvím, že silně podporuji Slávka Popelku z Holešovské výzvy v organizaci setkání protivládních iniciativ 19. ledna na pražském Náměstí míru v Národním domě,“ řekl Bárta v telefonátu s ČESKOU POZICÍ. Bárta je dle vlastních slov totiž přesvědčen, že právě aktivity tohoto typu budou „vodou na mlýn pánům Kalouskům a spol., proti nimž je zapotřebí tvrdě bojovat“.

Z toho důvodu Bártův poradce Sergej Pavljuk již několik týdnů připravuje také setkání svého šéfa s představiteli České pirátské strany. Dle poslancova poradce totiž piráti pracují velmi erudovaně na zprůhlednění chodu státu, což je i cílem Víta Bárty. K setkání – nezávaznému, jak Pavljuk zdůraznil – má dojít již ve čtvrtek 10. ledna, alespoň dle informací volně dostupných na fóru pirátské strany (všichni piráti mají totiž povinnost zveřejňovat kontakty s politiky, podnikateli a podobně v takzvané Evidenci lobbistických kontaktů na internetu).  

První tete-a-tete místopředsedy pirátské strany Mikuláše Ferjenčíka a Sergeje Pavljuka se odehrál koncem minulého roku. Ferjenčík schůzku v Evidenci lobbistických kontaktů popsal následovně:

„Byl to mladý kluk, ve třeťáku na vysoké škole. Říkají, že jsou s námi ohledně zákona 106 na jedné lodi. VV jsou teď prý pravicově liberální strana blízká SSO (Strana Svobodných Občanů  – pozn. red), jejímž cílem je dostat stávající politickou garnituru do vězení. Chtěl, abych domluvil s Ivanem (předseda pirátů Ivan Bartoš – pozn. red.), že se sejde s Vítem Bártou. Celkově jsem z toho měl dost divný pocit, ale nemůžu říct, proč konkrétně.“

Muckání s Bártou?

Bartošova odpověď na sebe nenechala dlouho čekat. Předseda pirátů sice podotkl, že je dobře, že se Věci veřejné stavějí proti novele zákona o svobodném přístupu k informacím, kterou koncem roku 2012 představilo ministerstvo vnitra a která by ze žádání informací po úřadech udělala nepříjemné martyrium. Nakonec však Bartoš usoudil, že „pro muckání s Bártou osobně nevidím důvod. Za sebe bych řekl: ‚Neplechu ukončit‘.“

Někteří na pirátském fóru se obávali, že by si stranu „Vítek mohl chtít koupit jako B tým“V průběhu internetové diskuse však piráti přeci jen dospěli (i po úvahách, zda celé setkání nahrávat/nahrávat tajně/nenahrávat vůbec) k názoru, že by se Bartoš s Bártou setkat měl, a to i přesto, že se někteří na fóru obávali, že by si stranu „Vítek mohl chtít koupit jako B tým“.

Něco takového však zatím zřejmě nehrozí. Z telefonátu, který ČESKÁ POZICE s bývalým ministrem dopravy vedla, totiž vyplynulo, že Bárta vlastně ani neví, že se takové setkání plánuje. „Jediné, co vám mohu potvrdit, je, že jsem otevřen komunikaci se všemi protivládními organizacemi, jelikož jsem přesvědčen, že se současná situace musí řešit i mimo půdu sněmovny,“ řekl Bárta.

Svůj postoj k České pirátské straně však muž, jenž stál za růstem i pádem Věcí veřejných, objasnit odmítl. „Všechny protivládní aktivity, mimochodem i odbory, chápu jako instituce, ke kterým mohu mít názorově daleko, mohu je považovat za naivní, podstatné ale je, že je nutné se postarat o jejich koordinaci v České republice. Je naprosto nutné dát najevo, že v Česku není pouze několik málo nespokojených nešťastníků, ale že s tím marasmem nesouhlasí široká formace,“ míní Bárta s tím, že se nejedná o aktivity Věcí veřejných, nýbrž o jeho osobní iniciativu.

Kontinuita opozice

Zároveň Bárta podotkl, že tento velmi rozsáhlý protivládní odpor nemá ambice koordinovat. Toho, že by co nevidět sám organizoval nějaké demonstrace, se tedy prý obávat nemusíme. Přesto sám sebe vidí jako „enfant terrible“ české politiky, který nesouhlasil s církevními restitucemi ani se zvyšováním DPH, a kontinuitu této opozice si chce udržet i nadále.

Toho, že by Vít Bárta co nevidět sám organizoval demonstrace, se prý obávat nemusímeI proto se rád zúčastní již zmíněného setkání protivládních iniciativ, které pod názvem Velký sněm na 19. ledna svolal Slávek Popelka. Sněm v Národním domě na pražských Vinohradech dle informací na stránkách Holešovské výzvy hodlá prohlásit vládu České republiky za nelegitimní a sestavit vyjednávací tým, jenž by usiloval o předčasné volby a složení dočasné vlády.

Pokud pak nedojde k vyslovení nedůvěry vládě v prvním únorovém týdnu, kdy bude poprvé v tomto roce zasedat Poslanecká sněmovna, plánují iniciátoři sněmu svolání protivládní demonstrace na sobotu 9. února na pražské Václavské náměstí. Zda během Velkého sněmu občanů Čech, Moravy a Slezska vystoupí Vít Bárta i jako řečník, politik zatím neprozradil. Prý bude záležet na atmosféře.

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.