Viktor Paggio nám rozšiřuje obzor

Kdyby podnikatel Dalibor Tesař neposlal LIDEM sponzorský dar 2,25 milionu korun, byla by tato strana dávno „na suchu“. 

foto: © ČTKČeská pozice

Opět jsme se podívali na transparentní účet strany LIDEM. A žádné velké překvapení se nekonalo. Stejně štědrý sponzor, jako byl Dalibor Tesař, se neobjevil. Ten straně prostřednictvím firmy s akciemi na majitele cresco&finance poslal loni 2,25 milionu korun. Nebýt Tesaře, byla by LIDEM „na suchu“. Na účtu má nyní něco málo přes 650 tisíc korun. Zlepšování finanční situace strany je proto víceméně na jejích členech. Po tisícikoruně, kterou straníci obvykle posílají, však aktiva narůstají jen pomalu.

Stejně jako koncem února nezapomněl poslanec LIDEM Viktor Paggio dodat k darovaným tisíci korunám citát. Tentokrát zní: Crescit in adversis virtus – V potížích roste statečnost. Je otázkou, kde se poslanec Paggio snažil najít inspiraci. Hledali jsme na internetu. Stejné motto si vybrala nejen jedna italská rodina produkující víno, ale i právník Jean Grésy z Versailles. „Nepoužíváme složitý žargon a všechny naše ceny jsou transparentní,“ konstatuje advokát na svých internetových stránkách.

Je snad Viktor Paggio znalcem díla římského básníka jménem Marcus Annaeus Lucanus, který žil v 1. století našeho letopočtu?

V úvahu též přichází, že Paggio je znalcem díla římského básníka jménem Marcus Annaeus Lucanus, který žil v 1. století našeho letopočtu. Zmíněný citát najdeme v eposu Farsalské pole, v němž Lucanus popisuje občanskou válku Caesara s Pompeiem až po dobytí Alexandrie. Dle Wikipedie si Lucanus znepřátelil císaře Nerona, a proto měl zákázáno přednášet a publikovat.

Lucanus se zúčastnil spiknutí proti císaři, a aby si zachránil život, udal nejen své spojence, ale i vlastní matku. Navzdory tomu byl odsouzen k smrti. A po tomto rozsudku spáchal sebevraždu.

Po krátkém historickém exkurzu se vraťme k přízemním věcem – k financím strany LIDEM. Fanoušek nejmenší vládní strany Roman Šemík poslal koncem ledna straně na účet 101 korun s dovětkem: Chválím :). V březnu byl pan Šemík skoupější. LIDEM daroval pouze 3,14 koruny, dodejme, že z této částky si korunu odečte banka. K penězům připojil: „Nedržte se koryt. Jinak se držte. 3,14K – 1.“

Financování strany LIDEM je pod každodenním dohledem. Každý si může stav stranického bankovního konta prohlížet on-line. V tom je LIDEM oproti jiným stranám v nevýhodě. Ty totiž zveřejňují informace o svých příjmech jednou ročně ve výroční zprávě, jak vyžaduje zákon, přičemž zprávy jsou k nahlédnutí pouze v budově Poslanecké sněmovny. Za předchozí rok musejí strany a politická hnutí předložit zprávu do konce března. Jaká překvapení v nich najdeme po Velikonocích?

Počet příspěvků: 4, poslední 25.3.2013 07:43 Zobrazuji posledních 4 příspěvků.