Diskuse k článku

Viktor Orbán: Fašismus a levicoví liberálové

Projev maďarského premiéra v sobotu 26. července vyvolal rozruch. Možná Orbán zajde v budoucnu v zavržení liberální demokracie příliš daleko, zatím ale žádnou čáru nepřekročil. Ať už ale s jeho závěry souhlasíme, nebo nesouhlasíme, je třeba je vzít vážně, a nikoli a priori odmítat, píše Roman Joch.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Bob Senior

Re: Cesta do otroctví

Milý pane tak jsem se seznámil s teoriií objektivismu v českém podání,jednak z brožurek pana Kinkora "Hayekova cesta do otroctví" a zejména "Trh a stát-K čemu potřebujeme filozofii".A také se sborníkem textů Centra pro Ekonomilu a Politiku "Sto let od narození Ayn Randové".A je mi zcela jasné,že příznivcům Hayekoných teorií,zejména v našich zemích po desetiletích zkušeností  s její existencí v různých formách vnějších i vnitřních podmínek musí v každém případě dojít ke značným rozporům.A to nejen mezi stoupenci levice a jejích teorií,ale i mezi zastánci pravice a to vzhledem k různosti teorií,počínaje keynesiánstvím přes "všeřešící neviditelnou ruku trhu" až  k formám blízkým fašismu,na př.v podání pana Orbána.A dokonce i "středové" teorie jsou vykládány nesprávně,což pak asi vede k matení pojmů federace a konfederace,případně otázek odluky různých náboženstní od vládnoucí ideologie.

Ale asi již zbytečně plýtvám časem,protože článel p Jocha byl zveřejněn skoro před měsícem,takže polemi

0/0
16.9.2014 10:46

Pane Hadravo promiňte ale zase jste

neřekl jedinou konkrétní věc. O jakých neřešených příčinách mluvíte? Kdo se nemá bát? Kdo nemá krást? O jakém balancování ekonomiky soudobými prostředky mluvíte? Co člověk odsuzuje výrokem je to na h..O? Zkuste mi to prosím přiblížit , Dík!

0/0
30.8.2014 0:20

J. Hadrava

Re: Pane Hadravo Vy jste si tu také vylil své

Nevím čemu říkáte bolavé srdce. Pokud si odmyslíte všechen balast a kydy, o kterých píše pan Orbán za peníze daňových poplatníků musíte zákonitě dojít, k tomu, že bohatě stačí, naplnit staré dobré heslo "Nebát se a nekrást" a prosazovat si svoje. Vím, že je to složitější. Je ale taky potřeba si položit otázku proč je to složitější. Celá řada problémů se prohlubuje tím, že se neřeší jejich příčina, ale napravují se pouze důsledky. Zářným příkladem je například balancování ekonomiky soudobými nástroji a další a další věci. Mluvíte něco o vylitém srdci, přičemž jsem se snažil o to, abych dle mého soudu ve slušnosti a co nestručněji řekl to co obyčejný člověk odsoudí výrokem " je to celé k ho__u.

0/0
29.8.2014 23:54

Pane Hadravo Vy jste si tu také vylil své

bolavé srdce a nic konkrétního jste nám nesdělil. Tak nám sdělte jak by ta Euroatlantická společnost měla být podle Vás organizovaná, aby žila v relativním klidu????? Dík za odpověď.

0/0
28.8.2014 5:45

Společnost nepotřebuje žvástů, ale činů a jasných vizí.

Vážení přátelé, každá informace o představě druhého člověka o uspořádání světových vztahů je nekonečně poučná. K uvedenému tématu bych tedy řekl pouze to, že pro obyčejného člověka je nutno vytvořit jednoduchou a jasnou vizi, která nepovede k otroctví (aby nebylo pochyb, tedy k jakémukoliv zřízení, které až doposud generuje minulý i současný světový řád), ale povede k existenci harmonické společnosti a to bez komentáře o idealizmu. Z tohoto pohledu považuji vše včetně této diskuse sice za poučné, ale pro použití k dosažení vytčeného cíle velmi málo produktivní. Tisíce lidí na moderních mediích si vylévají svá srdce na tím je je špatně, ale jen málo z nich dovede formulovat jasnou myšlenku, které by přiměla miliardy lidí k podstatné změně v jejich chování. Diskuze o -ismech, které jsou v jakékoliv podobě podporou současného otrokářského řádu nikam nevede. Bohužel je pořád dostatek lidí, kteří si to neuvědomují. Věřím pevně, že je před námi doba, kdy nebudeme potřebovat podobná pojednání

0/0
25.8.2014 10:59
Foto

Bob Senior

Re: Cesta do otroctví

Vážený pane nemám nic proti názorovým konfliktům,ovšem je třeba,aby byly vedeny na praktických případech,jinak jde jen o tu "šedivou teorii",zelený strom života se ztrácí.Mně jde spíše o ekonomiclé otázky a ty jsou v oné knize dostatečně "rozpracovány" a myslím,že i nadčasově.To je zřejmé zejména k nacionalistickým postojům,ve kterých se pan Orbán velmi blíží tvrzením Musoliniho,nebo Hitlera.Samozřejmě že obdobné platí pro třídní ideologie.Takže chcete-li polemizovat nic tomu nemusí bránit.Jen otevřete konretní problém.

0/0
25.8.2014 9:19

Re: Cesta do otroctví

Proti Hayekovým náhledům na svět já bych postavil teorie objektivismu. To ovšem příznivcům Hayekových teorií nebude po chuti a budeme tedy v konfliktním názorovém postavení. Je ovšem zapotřebí si uvědomovat, že veškeré teorie se v čase mění, nebo i zanikají. Jak praví klasik - šedivá je teorie, zelený strom života.

0/0
25.8.2014 8:00
Foto

Bob Senior

Cesta do otroctví

K článku pana Jocha a k projevu maďarského premiera pana Orbána je možno uvést řadu argumentů pro i proti.Ale vzhledem k "obvyklým" omezením 2000 znaků si jen dovolím každému,kdo chce aspoň z části zaujmout objektivní stanovisko k otázkám jako demokracie,svoboda,či liberalismus nebo iliberalismus,aby se seznámil s knihou F.A. Hayeka Cesta do otroctví,která vyšla před nedávnemUkazuje,že i v dnešním politickém soupeření mezi pravicí a levicí,mezi llberáními zastánci svobody a socialisty a plánovači nejrůznějších odstínů,ať již na národní či nadnárodní úrovni,stále běží o jedno a totéž-o naší budoucí svobodu a prosperitu

0/0
24.8.2014 11:32

Výborný článek

Zřetelně poukazuje na to, jak je současná česká politika ideologicky vyprázdněná, naprosto nekoncepční, anti-rozvojová a po socialisticky protilidová!

0/0
23.8.2014 11:49

Re: Souhlasím s Viktorem Orbánem pokračování

Souhlas

0/0
23.8.2014 11:33

Jocha číst

je ztráta času.

0/0
23.8.2014 11:31

Re: Souhlasím s Viktorem Orbánem pokračování

Tragédie českých politiků je že chtějí svobodu bez zodpovědnosti. Dávat lidem svobodu , ale nevyžadovat po nich tvrdě zodpovědnost je stejná chiméra jako komunismus. A v tom má Orbám pravdu , že demokracie nemusí a nemůže být vždy liberální, pro mě znamená pokud nejsou lidé zodpovědní nemohu jim dát svobodu. Dáváte svobodu bez hranic svému 12. letému dítěti, asi málo kdy. Ale po stejně nezodpovědných lidech chcete aby si spořili na stáří. A takových příkladů jsou mraky. Havel i Klaus dal zločincům svobodu a jak to dopadlo? Nepřipravení lidé dostali svobodu a dopadli stejně jako bolševici v Rusku. Určitě znáte ty zkazky jak mužici po revoluci rozebrali mlýn a za měsíc neměli z čeho péci chléb ani na čem umlýt mouku. Přesně takhle dopadla naše republika v devadesátých letech.Nemůže být svoboda bez zodpovědnosti. O myšlenkách Orbána bychom měli určitě přemýšlet.

0/0
23.8.2014 0:14

Souhlasím s Viktorem Orbánem stát se může cokoli

a stalo se! Pan Joch velmi správně a za to mu dík upozornil na Viktora Orbána a p. Houda přidal komentář. Záslužné je úplné znění Orbánova projevu. Pro mě se p. Joch znemožnil uvedením svých tří všeobecných výhrad k Orbánově politice, které nejsou věcné ale všeobecně ideologické. 1) Není nacionalismus jako nacionalismus. Když vyhrajeme hokej tak můžeme být nacionalisté, když jde o české výrobce tak nesmíme. 2) Není sociální solidarita jako sociální solidarita. Pomáhat černochům / málo zodpověným ke svému stavu/ v Africe je in pomáhat stejně /málo zodpovědným/ Čechům se nenosí. 3) Být proruský neznamená být prodiktátorský a prokomunistický. Co vidím já je že Viktor Orbán formuluje své myšlenky/velice dobře a odvážně/ pro dobro Maďarského lidu kdežto p. Joch a Houda pro dobro své peněženky. A o tomto mě p. Joch přesvědčí až se bude živit jako lékař a psát bude po večerech. Teď musí psát tak aby ho to uživilo. Tragédie českých politiků je že chtějí svobodu bez zodpovědnosti

0/0
23.8.2014 0:10