Vietnamskou kriminalitou se začal zabývat i parlament

Proslulá tržnice Sapa je podle bezpečnostních expertů centrem hospodářské i drogové kriminality, která zasahuje celou Českou republiku.

Vietnamci slouží často jako příklad rozumné integrace etnické menšiny do českého prostředí, jenže situace je možná o něco méně idylická, jen se o ni média denně nezajímají. Problém je vážný to do té míry, že se jím začal zabývat parlament. Konkrétně ve středu branně bezpečnostní výbor Poslanecké sněmovny, který si prizval bezpečnostní experty včetně policejního prezidenta Petra Lessyho.

Závěr je tvrdý: Z proslulé vietnamské tržnice Sapa v Praze 4-Libuši se stalo centrum, z nějž se řídí kriminální aktivity v celé České republice. „Malá Hanoj“, jak se tržnici přezdívá, je dle odborníků nich „státem ve státě“.

Petr Lessy řekl, že jde o světový fenomén - na území České republiky vznikl subjekt řízený z Vietnamu. Podle zástupců policie a tajných služeb je tržnice Sapa centrem hospodářské a drogové trestné činnosti, která přesahuje i hranice České republiky.

Policie ČR se dokonce chystá rozšířit speciální tým, který by se měl tržnicí Sapa zabývat. ČESKÉ POZICI to sdělila Dagmar Bednarčíková, vrchní komisařka Policejního prezidia ČR. Součástí týmu by dle ní měla být cizinecká policie, protidrogová centrála, Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, Útvar odhalování korupce a finanční kriminality a měl by spolupracovat s Krajským ředitelstvím policie Praha a celníky.

Kromě kriminálníhi pozadí přibývá i občanských konfliktů. Ještě loni libušská radnice tvrdila, že soužití Vietnamců a Čechů se nezhoršuje, že to je pouhá fáma. Tento týden zástupkyně starosty městské části Praha-Libuš Lenka Koudelková mluvila jinak. Uvedla, že se situace v okolí tržnice v poslední době velmi zhoršila. O tržnici Sapa pak prohlásila, že to je expozitura a sociální a občanské ghetto. Podle informací ČESKÉ POZICE se přitom připravuje rozšíření „Malé Hanoje“, a to až na dvojnásobek současné rozlohy.

Tržnice Sapa

Vznikla v Praze 4 na místě bývalého masokombinátu a dnes se v ní pohybuje zhruba dva až tři tisíce nejen vietnamských, ale i čínských obchodníků. Denně v ní projde jejich rukama okolo sta kamionů plných zboží, které putuje nejen do různých koutů ČR, ale i do Polska, Německa, Slovenska a dalších zemí.