Vietnam: Šampión na kolenou

Růst vietnamského hospodářství v roce 2010 se odhaduje na 6,78 procenta, přesto má jihoasijská ekonomika problémy.

Kontrola inflace a obnovení důvěry v národní měnu dong jsou jedny z hlavních úkolů hanojské vlády a vietnamské centrální banky pro příští rok. foto: (c)ReutersČeská pozice

Kontrola inflace a obnovení důvěry v národní měnu dong jsou jedny z hlavních úkolů hanojské vlády a vietnamské centrální banky pro příští rok.

Přes téměř sedmiprocentní růst HDP, který je nejrychlejší za poslední tři roky, dostal Vietnam nehezký vánoční dárek od mezinárodních ratingových agentur. Nejdříve Moody's srazila v půlce prosince hodnocení schopnosti asijské země splácet své závazky o čtyři investiční stupně a na Štědrý den zasadila úder i agentura Standard & Poor's (S&P), když snížila dlouhodobý rating pro hrazení státních závazků Vietnamu v cizích měnách na stupeň BB-. Stejně S&P hodnotí například Bangladéš a Mongolsko. Navíc výhled vietnamského ratingu agentura stanovila jako negativní, tedy s možností jeho dalšího snížení.

Problematická loděnice

Co je důvodem tak dramatické změny vietnamského ratingu? Posledním impulsem byla neschopnost obřích státních loděnic Vinashin, jejichž dluhy ve výši 4,5 miliardy amerických dolarů odpovídají více než čtyřem procentům vietnamského HDP, hradit své půjčky. Společnost měla minulý týden zaplatit část jistiny úvěru ve výši 60 milionů amerických dolarů bance Credit Suisse, avšak splátku nedodala a prohlásila, že je schopna posílat nanejvýš úroky. Taková informace šokovala investory. Vietnamská vláda totiž zcela zřejmě není schopná pomoci své firmě. Navíc zástupci Asijské rozvojové banky označily kauzu společnosti Vinashin za systémové selhání dozoru dohledu nad vietnamskými státními podniky.

Rating jihoasijské země srazila také řada makroekonomických ukazatelů, které vykazují nepříznivý vývoj. Za letošek se počítá s deficitem obchodní bilance ve výši dvanáct až čtrnáct miliard dolarů a Mezinárodní měnový fond (MMF) nedávno označil vietnamské devizové rezervy za extrémně nízké. Dle údajů MMF stačí na pokrytí dovozu nanejvýš na období půldruhého měsíce. Dalším významným problémem je zvyšující se inflace, jež dosáhla dvouciferné úrovně. Oficiální údaje mluví o nárůstu cen oproti loňskému prosinci o přibližně dvanáct procent. Skutečnost však může být i horší – například rýže meziročně podražila o 18 procent.

Měnový propad

Vysoká inflace vede obyvatelstvo Vietnamu k tomu, aby opouštěli svou vlastní měnu (dong) a spořili v dolarech nebo ve zlatě. Navíc se dolary začaly v některých částech země používat jako paralelní platidlo. „Měli jsme štěstí, že jsme nespořili v dongu, jinak bychom přežívali jen obtížně,“ potvrdil listu Financial Times Deutschland jednatřicetiletý Ho Luan. Příčinou poklesu atraktivity dongu pro obyvatelstvo je kromě inflace i neustálé snižování jeho kurzu: měna byla od listopadu 2009 již třikrát devalvována, ovšem nedostatečně. Přestože oficiální kurs činí 19 500 dongů za dolar, tak na černém trhu za jednotku americké měny překupníci vyžadují přes 21 tisíc dongů.

Právě obnovení důvěry ve vlastní měnu je i dle vietnamských ekonomů klíčové pro stabilizaci poměrů uvnitř země. Médiím to potvrdil i zástupce ředitele státního Ústředního institutu ekonomického řízení Tran Dinh Cung. Depreciace dongu je o to více varovným signálem, že měny rychle rostoucích ostatních zemí regionu, jako je Thajsko nebo Malajsie, v uplynulých měsících posilovaly.

Vládní dilema

Snížení ratingu schopnosti splácet státní dluhy je něco, co si nemůže Vietnam dovolit ignorovat. Velká část růstu země je totiž financována z půjček a například nyní vláda připravuje emisi dluhopisů v zahraničních měnách v hodnotě 2,3 miliardy dolarů. S dalšími emisemi dluhopisů počítají i soukromé vietnamské společnosti. Například HAGL Group plánuje vydat obligace za 200 milionů dolarů.

Razantní snížení ratingu může nejen zvýšit náklady na půjčování, ale vůbec schopnost si úvěry na kapitálových trzích opatřit. „Pokud se vláda dostatečně nevypořádá s kauzou Vinashinu, tak mohou mít vietnamské firmy problém půjčky získat,“ potvrdil agentuře Dow Jones ředitel Asijské rozvojové banky pro Vietnam Ayumi Konishi.

Vietnamská krize a problémy loděnic Vinashin změní alespoň krátkodobě praxi poskytování úvěrů do rozvojových zemí

Proto nyní musí vietnamská vláda pořádně zvážit, jak se postaví k doporučením ratingových agentur, jež žádají další devalvaci dongu, což má předejít krizi platební bilance. Hanoj se však dalšímu snížení kurzu měny brání. Takový krok by totiž prodražil dovoz do země a vedl by k dalšímu nárůstu inflace. A ta neohrožuje jen obyvatelstvo, ale zprostředkovaně i vietnamské banky, které v roce 2010 zvýšily (pod tlakem státu) své úvěrování o téměř 28 procent, přestože jejich vklady nijak razantně nerostly. Taková politika rozhodně nepřispěla ke stabilitě bilancí bank, které se ještě navíc musejí vyrovnat se zvýšením počtu nesplácených úvěrů během uplynulých dvanácti měsíců o celou čtvrtinu.

I proto mezinárodní agentury nenížily ratingy jen zemi jako celku, ale i řadě bankovních domů. Například S&P srazila hodnocení důvěryhodnosti hned u šesti místních finančních institucí. Vyšší náchylnost vietnamského bankovního systému k finančnímu nebo ekonomickému šoku – tak zdůvodnila krok agentura ve své zprávě a dodala, že pokud se takový šok dostaví, bude muset zasáhnout vietnamská vláda. Rozsah této pomoci odhaduje S&P až na 60 procent HDP země.

Zda se černé scénáře ratingových agentur naplní, nebo se nakonec vietnamské ekonomice podaří všemi nástrahami proplout, nelze zatím říci. Na druhou stranu je však jisté, že vietnamská krize a problémy loděnic Vinashin změní alespoň krátkodobě praxi poskytování úvěrů do rozvojových zemí. „Tyto události mohou vést k přehodnocení přístupu investorů k rozvíjejícím se trhům jako celku,“ potvrdil agentuře Bloomberg Alan Greene, expert na úvěrování agentury Moody's.