Via Chem Group, jehož dluhopisy drží Praha 6 a 10, nesmí nakládat s majetkem

Soud vyslyšel podnikatele Miroslava Babej-Kmece, podle něhož docházelo v rámci skupiny k netransparentním převodům hodnotného majetku.

Finančník Miroslav Babej-Kmec. foto: © Economia, Jan RaschČeská pozice

Finančník Miroslav Babej-Kmec.

Městský soud v Praze zakázal společnosti Via Chem Group nakládat s majetkem. Tato firma dluží městským částem Praha 6 a Praha 10, ale i dalším městům, jako je například Sokolov, stamiliony korun. Zmíněné municipality drží neobchodované dluhopisy Via Chem Group od chvíle, co jim je předloni za veřejné peníze nakoupila firma Key Investments. Verdikt soudu by měl velmi znepokojit politiky ODS a ČSSD z městských částí Praha 6 a 10, protože cenné papíry mohou být bezcenné.

Městský soud v Praze vyhověl návrhu společnosti Calpit Consultants Corporation (CCC) a vydal usnesení o předběžném opatření, které nařizuje firmě Via Chem Group, aby nenakládala s majetkem, aby jej nepřevedla a nezatížila, zdržela se vydávání cenných papírů a zdržela se právních úkonů, k nimž je zapotřebí souhlasu valné hromady. Informaci o verdiktu soudu ČESKÉ POZICI poskytli právníci majitele společnosti CCC Miroslava Babej-Kmece, který je podle svých slov stále polovičním majitelem Via Chem Group. CCC v současnosti vede s Via Chem Group několik soudních sporů, které ČESKÁ POZICE sleduje zejména kvůli aféře Key Investments.

„Rozhodnutí soudu vítám a jenom doufám, že se jím budou statutární orgány společnosti Via Chem Group řídit. Během posledních několika let docházelo k netransparentním převodům hodnotného majetku v rámci skupiny Via Chem Group a následně jejich prodejům bez jakékoli adekvátní finanční kompenzace pro Via Chem Group,“ prohlásil Babej-Kmec. Jeho firma CCC proto opakovaně upozorňuje všechny obchodní partnery firmy Via Chem Group, že aktuální výpis z obchodního rejstříku neodpovídá skutečnosti, změny byly zapsány na základě nepravdivých informací a podvržených podkladů.

Majitel společnosti CCC již dříve uvedl, že skupina okolo kontroverzního podnikatele Petra Sisáka se snaží vytěsnit další akcionáře z rozhodování o miliardovém majetku bývalé Setuzy a zbavit je vlivu na ústeckou chemičku Spolchemie, jež je třetím největším producentem umělých pryskyřic v Evropě. Podle Babej-Kmece je jeho firma Calpit Consultants Corp. podle pravomocného rozhodnutí soudu prokazatelným akcionářem společnosti Via Chem Group s podílem 50 procent na základním kapitálu a hlasovacích právech. Babej-Kmec však již několik let usiluje o to, aby byla její akcionářská práva respektována.

Reakci Petra Sisáka není možné získat, neboť podnikatel s médii nekomunikuje. Na tvrzení podnikatele Babej-Kmece nereaguje ani Via Chem Group, firma navíc nemá webové stránky.

O postupu městských částí Praha 6 a Praha 10, které drží dluhopisy Via Chem Group v řádu stovek milionů korun, bude ČESKÁ POZICE informovat příští týden.