Většina lidovců se otevřené koalice se Starosty nebojí

Starostové a lidovci mají za sebou politické zásnuby, teď se musejí vypořádat s detaily „předmanželské“ smlouvy o své spolupráci. Budoucnost jejich spojení závisí i na dobrých místech na kandidátkách. „Úvaha, že teď už nemůže jeden nebo druhý cuknout, je falešná,“ říká v rozhovoru hejtman Zlínského kraje a vlivný lidovec Jiří Čunek.

Eliška Nová 21.2.2017
Lidovec Jiří Čunek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidovec Jiří Čunek. | foto:  Michal Růžička, MAFRA
Lidovec Jiří Čunek.

Předminulý týden Starostové kývli na nabídku lidovců, že se společně nebojí vyšších ambic a stvoří pro podzimní sněmovní klání volební koalici. Výhodou je, že obě značky zůstanou výrazné a relativně svébytné, nevýhodou, že pro vstup do dolní komory se musí překročit nikoli pěti-, ale desetiprocentní hranice. Mohlo by se zdát, že tím je partnerství, přezdívané Třetí síla, zpečetěno a zbývá doladit podružné detaily. Ale už lidové přísloví ví, že právě v nich se ukrývá ďábel.

Zejména na Moravě se křesťanští demokraté dívají na holport se STAN významně zamračeným pohledem. V Jihomoravském a Zlínském kraji jsou lidovci silní, což znamená dvě věci. Za prvé zvládnou dostatek voličů nasbírat sami, proto mají spojení se Starosty za poněkud nadbytečné, a za druhé jsou zvyklí, že se jich do sněmovny dostává poměrně dost. Když se o kandidátky podělí s výraznými osobnostmi ze STAN, množina postupových pozic pro lidovce se zmenší.

„Když se celá věc špatně vykomunikuje směrem ke členské základně, pak by samozřejmě mohl získat navrch názor lidovců, že jsme tradiční strana, která by měla jít do voleb sama,“ říká v rozhovoru hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU). Sám představuje typického reprezentanta silného moravského regionu a také rovnou dodává, že spravedlivou dělbu míst na kandidátkách vidí v poměru 60 ku 40 ve prospěch lidovců.

LIDOVÉ NOVINY: Ve hře bylo několik variant spolupráce, Starostové a nezávislí (STAN) chtěli vznik nové strany. Vy jste ale nabídli volební koalici. Proč zrovna tu?

Výhoda nové volební strany je v tom, že by stačilo pět procent, abychom se dostali do sněmovny. Stejná výhoda platí, i kdyby KDU pustila na své kandidátky lidi ze STAN, někde i v pozicích lídrů. To ale Starostové nechtěli.

ČUNEK: Na naší celostátní konferenci zvítězil názor, že ztratit a utopit téměř stoletou značku v nějaké nové straně by nebylo takhle blízko od voleb šťastné. Byl to natolik dominantní problém, že jsme se přiklonili k otevřenému modelu. Hodně lidí také říkalo, že dělat úhybné manévry kvůli pětiprocentní hranici pro vstup do sněmovny není správně.

LIDOVÉ NOVINY: Zamysleli jste se nad všemi variantami, včetně té, že by Starostové kandidovali na lidovecké soupisce?

ČUNEK: Určitě. Drtivá většina kolegů jsou politici, kteří tu práci už dělají nějakou dobu. Výhoda nové volební strany je v tom, že by stačilo pět procent, abychom se dostali do sněmovny. Stejná výhoda platí, i kdyby KDU pustila na své kandidátky lidi ze STAN, někde i v pozicích lídrů. To ale Starostové nechtěli. Zvolená otevřená koalice má tu nevýhodu, že na místo pěti musíte překročit hranici deseti procent. U některých straníků to vzbuzuje obavu, ale většina se toho nebojí.

LIDOVÉ NOVINY: STAN se v průzkumech pohybuje těsně pod pěti procenty, KDU kolem sedmi. Do většího rizika tak jdete vy. Máte něčím podloženo, že společně můžete překročit deset procent?

Špatná úvaha je počítat matematický průměr obou stran, ale synergie může dát výrazně vyšší dvouciferný výsledek než deset procent

ČUNEK: Z výsledků krajských voleb víme, že moravské kraje na to dost hlasů mají. V českých krajích a také na Vysočině, která je na pomezí, jsou výsledky dobré. Tam, kde se my neumisťujeme, například ve středních Čechách nebo v Liberci, jsou zase úspěšní Starostové. Ve Středočeském kraji měli přes 18 procent, v Libereckém přes 32 procent. Špatná úvaha je počítat matematický průměr obou stran, ale synergie může dát výrazně vyšší dvouciferný výsledek než deset procent.

LIDOVÉ NOVINY: Nebojíte se, že spojení stran některé voliče naopak odradí?

ČUNEK: Taková obava existuje, ale domníváme se, že je málo voličů, kteří by měli tak zásadní odpor ke KDU-ČSL nebo ke STAN, že by jedno či druhé nevolili.

LIDOVÉ NOVINY: Vy i Starostové mluvíte o programové shodě. Ale co otázka sexuálních menšin nebo adopcí homosexuály?

Sexualita vždy byla doménou vztahu dvou lidí, a tak by to mělo zůstat. Je to intimní prostor, do kterého by veřejnost neměla vstupovat

ČUNEK: Nemyslím, že by v tomto ohledu byli Starostové o mnoho vstřícnější než my. Ano, jsou to základní otázky života a smrti této civilizace, na kterých lidovcům velmi záleží. Osobně jsem přesvědčen, že svoboda pro všechny jinakosti je naplněna přes míru, a není třeba v této otázce dělat víc. Mohou beztrestně a bez problémů žít v této společnosti, nikdo je neostrakizuje. Sexualita vždy byla doménou vztahu dvou lidí, a tak by to mělo zůstat. Je to intimní prostor, do kterého by veřejnost neměla vstupovat.

LIDOVÉ NOVINY: Další překážkou sblížení je sestavování kandidátek. Nerozejdete se na tom, jak se obsadí horní příčky?

ČUNEK: Přistoupili jsme pragmaticky ke vzájemnému spojení a pragmaticky bychom měli přistoupit i k tomuto. Měli bychom definovat nejen to, kde je silná která strana, ale i jaké máme kde výrazné osobnosti a z nich kandidátky poskládat. Zásadní je rychle vygenerovat krajské lídry a ustavit obsazení prvních tří čtyř míst. Tito lidé by pak spolu měli výrazně diskutovat, znát se, probírat postoje a program. Musí si také říct, s kým jsou schopní po volbách utvořit koalici.

Někteří mí kolegové vidí problém v technickém nastavení, ve smlouvě. Ale já mám zkušenost, že kdykoli měla nějaká strana nebo spojení stran problémy, našly lehce důvody, jak smlouvy porušit.

Předvolební psychologie do vlastních řad je daleko důležitější než cokoli jiného. Někteří mí kolegové vidí problém v technickém nastavení, ve smlouvě. Ale já mám zkušenost, že kdykoli měla nějaká strana nebo spojení stran problémy, našly lehce důvody, jak smlouvy porušit.

LIDOVÉ NOVINY: Jak se ale ta první čtyři místa rozdělí? Půl na půl?

ČUNEK: Klíč by měl odrážet aktuální volební možnosti. Daleko důležitější než poměr je nasazení jednotlivých kandidátů podle jejich síly v daném regionu a schopnosti získat hlasy. V krajích, kde mají lidovci podporu malou, by bylo třeba více Starostů a naopak. Obě strany ale chápou, že lidovci mají přece jen o něco víc voličů, poměr by tedy mohl být 60 ku 40. Konkrétní jména i pořadí by měla projít diskusí a nominovaní budou vědět, že pokud je někdo v kraji například dvojka, může ve výsledku skončit až pátý. To se týká Starostů i lidovců.

LIDOVÉ NOVINY: A co kraje, kde mají obě strany podobnou podporu, například v Hradci Králové, nebo jsou naopak obě slabé, například v Ústí nad Labem?

ČUNEK: Tam by se měl počet doplňovat, aby byl naplněn celkový poměr ze všech krajů. Ale i tady platí, že budeme sledovat, který z kandidátů má větší šanci uspět. Záleží také na atmosféře v kraji, jak se znají lidé od nás se STAN, zda je animozit mezi potencionálními kandidáty více či méně.

LIDOVÉ NOVINY: Nebudou členové KDU-ČSL naštvaní, že přijdou o některá volitelná místa?

Obě strany chápou, že lidovci mají přece jen o něco víc voličů, poměr by tedy mohl být 60 ku 40. Konkrétní jména i pořadí by měla projít diskusí a nominovaní budou vědět, že pokud je někdo v kraji například dvojka, může ve výsledku skončit až pátý.

ČUNEK: Je to možné, ale záleží především na tom, jak se bude s členskou základnou komunikovat a jaký vztah s ní navážou kandidáti obou stran. Když to budou lidé, kteří splní kritéria obou členských základen, pak nemusí nastat zásadní problém. Pokud to vykomunikované nebude, pak by samozřejmě mohl získat navrch názor lidovců, že jsme tradiční strana, která by měla jít do voleb sama. Takové názory existují, což dokládá řada usnesení jednotlivých okresních výborů. Ale na komunikaci je ještě čas.

LIDOVÉ NOVINY: Do jaké míry to může ovlivnit dohodu jako takovou?

ČUNEK: Významně. Stále to stojí tak, že spolupracovat chceme. Může se ovšem ukázat, že existují důvody, pro které se to dohromady nedá. Pak by každý šel sám a jsem přesvědčen, že i tak to za pokus stálo.

LIDOVÉ NOVINY: Určitě ale existuje úvaha, že teď už nemůžete cuknout?

ČUNEK: Existuje, ale myslím, že je falešná. Obě strany se mohou z nějakých důvodů rozhodnout jinak. Nakonec ani hlasování nejvyšších orgánů nebylo stoprocentní. Kdyby se už teď ukázaly rozpory, pak je možné, že se rozejdeme.

LIDOVÉ NOVINY: Starostové ustoupili v tom, že celostátním lídrem bude předseda KDU Pavel Bělobrádek. Budou i lidovci ochotní udělat ústupky? Mluví se například o Praze, kde se o první místo na kandidátce uchází lidovecký ministr Daniel Herman i předseda STAN Petr Gazdík.

Neupírám Starostům právo, že mají své požadavky a něco chtějí. Mám rád, když si lidé řeknou, oč jim jde. Nejhorší je, když se všichni tváří distingovaně a oheň boje hoří za dveřmi, to není dobře.

ČUNEK: Určitě budeme ochotní dělat ústupky. Už to, že jsme schopní utvořit volební koalici, pro nás znamená riziko, je to částečně ústupek a zároveň ukázka sebevědomí. Ale jsou to všechno zcela bagatelní problémy proti těm, které přijdou, pokud uspějeme a budeme třeba ve vládě. Neupírám Starostům právo, že mají své požadavky a něco chtějí. Mám rád, když si lidé řeknou, oč jim jde. Nejhorší je, když se všichni tváří distingovaně a oheň boje hoří za dveřmi, to není dobře. Ať chtějí, ale musí se to dohodnout, a když se to dohodne, musí se to respektovat.

LIDOVÉ NOVINY: Jedna z důležitých věcí je doladění ekonomických otázek. S tím souvisí i kroužkování, které je vůlí voličů.

ČUNEK: Pokud se kandidátka sestaví podle volební síly jednotlivých kandidátů, pak by kroužkování nemělo nic změnit. Jestliže strana stojí za to, vybere si takové kandidáty a takové pořadí, které odpovídá její síle.

LIDOVÉ NOVINY: A ty peníze?

ČUNEK: Musíme si říct, jakým způsobem se budou dělit, ať už příspěvek státu za výsledky voleb, nebo za jednotlivé mandáty. Problém může způsobit nový zákon o financování politických stran, který zavádí například limity na dary od lidí a firem. Ještě s ním není žádná zkušenost, to, co jsme věděli během minulých voleb, dnes neplatí. Tam může vzniknout nějaký zádrhel.

LIDOVÉ NOVINY: Zmínil jste, že chcete určit, s kým jít a nejít do koalice po volbách. Budete tu zprávu vysílat dopředu?

Musíme si říct, jakým způsobem se budou dělit peníze, ať už příspěvek státu za výsledky voleb, nebo za jednotlivé mandáty

ČUNEK: Klidně to můžeme říct, u lidovců je obecně známo, že nepůjdeme do koalice s komunisty, přímo ani s jejich tichou podporou. Nechceme navazovat spolupráci ani s ultra komplikovanými, extremistickými stranami. Pokud se do sněmovny dostanou současné standardní strany, tam zásadní problém nebude.

LIDOVÉ NOVINY: V čem vidíte největší plus spolupráce se Starosty?

ČUNEK: Mnozí lidovci jsou také starostové, ať současní, nebo bývalí, takže je mnoho problémů, které vidíme stejně a stejně nahlížíme i na jejich řešení. Po volbách v roce 2006 měli lidovci něco málo přes sedm procent, Zelení o necelé procento méně. Kvůli volebnímu systému, který máme, jsme získali 13 poslanců a Zelení jen šest. To je to, co nás se STAN dává dohromady – volební systém, který posiluje silnější a ubírá slabším. Je lépe se spojit a pak být i silnější ve vyjednávání o případných vládách.