Vesmírná turistika aneb Souboj miliardářů: Po Bransonovi Bezos a Musk

Po souboji velmocí „o vesmír“ a „o Měsíc“ začal v neděli 11. července další vesmírný závod – tentokrát o turisty, respektive o peníze od nich. Ve hře jsou v tuto chvíli společnosti tří dolarových miliardářů – Virgin Galactic Richarda Bransona, Blue Origin Jeffa Bezose a SpaceX Elona Muska.

Britský miliardář Richard Branson dosáhl v rámci testovacího letu raketoplánu VSS Unity své společnosti Virgin Galactic hranice vesmíru. (11. července 2021) foto: Reuters

Britský miliardář Richard Branson dosáhl v rámci testovacího letu raketoplánu...

V neděli 11. července začal další vesmírný závod. Po souboji velmocí „o vesmír“, který na počátku šedesátých let vyhrál Sovětský svaz, a souboji „o Měsíc“, který o osm let později vyhrály USA, jde tentokrát o vesmírné turisty. Respektive o peníze, které od těchto bohatých dobrodruhů, kteří se chtějí podívat alespoň na chvíli do vesmíru, mohou přitéct. Ve hře o hodně velký balík peněz jsou v tuto chvíli tři společnosti tří dolarových miliardářů. První z nich se představil v neděli 11. července odpoledne.

Richard Branson, zakladatel společnosti Virgin Galactic, se v kabině miniraketoplánu SpaceShipTwo Unity podíval téměř na hranici vesmírného prostoru. Se dvěma piloty si 1,5hodinový let vychutnali čtyři pasažéři – kromě šéfa společnosti Bransona jeho viceprezidentka, šéfinženýr a hlavní výcviková instruktorka. Stroj se dostal do výšky 86,16 kilometru a v nejvyšším bodě letu zažila posádka čtyřminutový stav beztíže (přesněji mikrogravitace), který si po odpoutání z křesel v kabině náležitě vychutnala.

Ceny letenek

Dalším, kdo se do závodu zapojil, byl v úterý 20. července (připomínám, že to je výroční den přistání prvních lidí na Měsíci v roce 1969!) šéf společnosti Blue Origin miliardář Jeff Bezos. Ten seděl v kabině kosmické lodě New Shepard při suborbitálním letu do výšky přibližně 105 kilometrů. S ním si cestu vyzkoušel i jeho bratr Mark a další dva pasažéři. Jedním z nich je výherce aukce, který za letenku zaplatil 28 milionů dolarů! Ale především jméno poslední cestující je mimořádně zajímavé.

Je jí 82letá Wally Funková, legendární americká pilotka, která byla již v roce 1960 v neoficiálním výběru na první americkou astronautku. NASA se však tehdy neodhodlala ženy do plnohodnotného výcviku zařadit. Funková se stala nejstarším člověkem, který se, i když jen na několik minut, podíval do vesmíru. Dosud toto prvenství držel John Glenn, který letěl v roce 1998 ve věku 77 let do kosmu na palubě raketoplánu Discovery.

Ceny letenek na suborbitální lety se aktuálně pohybují mezi 250 až 300 tisíci dolary – Virgin Galactic tuto částku potvrdila, Blue Origin nepopřela. Ceny letenek na skutečné vesmírné mise se budou pohybovat v řádově vyšších částkách. Odborníci tuto částku odhadují na úrovni 25 až 40 milionů dolarů za „all inclusive“ balíček služeb.

Třetím soutěžícím je miliardář Elon Musk a jeho společnost SpaceX. Jejich kabiny Dragon a Crew Dragon již dnes dopravují na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS jak zásoby, tak posádky. Ale v odvětví kosmické turistiky začnou kabiny Crew Dragon vozit i vesmírné turisty – prvním startem bude 15. září mise Inspiration4, následovat budou od počátku roku 2022 mise Axiom Crew Dragon společnosti Axiom Space na ISS.

V souvislosti s těmito výpravami na kraj vesmíru se znovu diskutuje nejen o bezpečnosti těchto výprav, ale i o tom, kolik všechno bude stát, a co z toho bude mít výzkum kosmu jako takový. Především si řekněme, že takové turistické aktivity kosmonautice pomáhají. Platící turisté přinášejí do systému finance, které je možné využít v dalších odvětvích kosmonautiky.

Ceny letenek na suborbitální lety se aktuálně pohybují mezi 250 až 300 tisíci dolary – Virgin Galactic tuto částku potvrdila, Blue Origin nepopřela. Ceny letenek na skutečné vesmírné mise se budou pohybovat v řádově vyšších částkách. Odborníci tuto částku odhadují na úrovni 25 až 40 milionů dolarů za „all inclusive“ balíček služeb.

Nová éra kosmické vědy

Zájemci o suborbitální nebo kosmický let budou muset podstoupit i lékařské vyšetření a základní výcvik. Limity zdravotního stavu budoucích kosmických turistů a parametry či délka jejich výcviku zatím nejsou veřejně známé. Pro základní představu by mohly posloužit požadavky, které zveřejnila společnost Blue Origin na výherce aukce letenky pro svůj první let s posádkou 20. července. Musí mu být alespoň 18 let, výška 152 až 193 centimetrů a váha 50 až 101 kilogramů.

Do vesmíru se mohou teď mnohem snadněji podívat i vědci a v průběhu letu provádět zajímavé experimenty. Je mnoho výzkumných úloh, kdy stačí pouze několikaminutový stav beztíže při suborbitálním letu, aby byly získané relevantní výsledky. Nová éra kosmonautiky, kosmické turistiky a kosmické vědy právě začíná!

Bez zdravotního kolapsu musí na centrifuze zvládnout přetížení 3G po dobu dvou minut (doba a přetížení, které pasažéři zažijí po startu rakety New Shepard). Musí být schopný vystoupat na sedmipatrovou startovací věž za méně než 90 sekund a zvládnout základní komunikaci vysílačkou nebo výstražnými světly. Toť zhruba vše…Turisté, kteří poletí na orbitální stanici, budou podstupovat náročnější a delší výcvik, ale nebudou se dostávat na limity, kterým byli, a částečně jsou do dnešních dnů, vystaveni profesionální kosmonauti.

Připomeňme však, že ačkoliv se celou dobu bavíme o kosmických turistech, cesty do vesmíru jsou díky tomuto novému závodu otevřeny i vědě. Do vesmíru se mohou teď mnohem snadněji podívat i vědci a v průběhu letu provádět zajímavé experimenty. Je mnoho výzkumných úloh, kdy stačí pouze několikaminutový stav beztíže při suborbitálním letu, aby byly získané relevantní výsledky. Nová éra kosmonautiky, kosmické turistiky a kosmické vědy právě začíná!Připravte se, startujeme!

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.