Vesecká definitivně končí jako státní zástupkyně

Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká nadobro opouští řady státních zástupců a míří do soukromého sektoru.

Renata Vesecká se podle serveru Aktuálně.cz vzdala funkce řadové státní zástupkyně, kterou zastávala poté, co ji vláda s účinností od konce loňského roku odvolala z křesla nejvyšší státní zástupkyně. Nahradil ji Pavel Zeman.

Jako důvod svého rozhodnutí uvedla Vesecká v dopise ministrovi spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi přímo jeho působení v resortu. „Důvody, které mne vedly k tomuto nelehkému rozhodnutí po více než pětadvacetiletém působení v rezortu prokuratury a státního zastupitelství, je vaše působení na pozici ministra spravedlnosti, které je pro mne neakceptovatelné vzhledem k vašim postojům, postupům a prohlášením,“ napsala Vesecká.

Její působení v čele nejvyššího státního zastupitelství bylo spjato mimo jiné s takzvanou kauzou justiční mafie, která byla synonymem pro osoby, jež údajně ovlivňovaly trestní řízení ve věci někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka. Pravdivost výroků taktéž bývalé nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové o tom, že Renata Vesecká a další vysoce postavení členové justice byli členy „justiční mafie“, však soud nepotvrdil. A Benešová se podle Vrchního soudu v Praze musí za své komentáře dotčeným omluvit.

Podle Aktuálně.cz má nyní Vesecká namířeno do soukromého sektoru. Dle jednoho názoru z advokátní obce, který ČESKÁ POZICE zaznamenala, je rozhodnutí Vesecké opustit zcela řady státních zástupců překvapivé a pro vysoce postavené státní úředníky a politiky nečekané. Spekuluje se o tom, že by se jejím novým zaměstnavatelem – ať už přímo, nebo nepřímo – mohl stát bývalý ministr spravedlnosti a dnes advokát Pavel Němec.