Verdikt v kauze OKD se oddaluje. Už potřetí

Verdikt v případu privatizace menšinového balíku akcií OKD se znovu oddaluje. Čeká se na dodání posudku. Kauza se přitom dotýká premiéra a někdejšího ministra financí Bohuslava Sobotky.

Martin Shabu 27.3.2017

Důl Darkov z portfolia černouhelné OKD. foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Důl Darkov z portfolia černouhelné OKD.

Rozhodnutí ve sledované kauze privatizace menšinového balíku akcií OKD se již potřetí oddálilo. Obvodní soud pro Prahu 2 totiž kývl na prodloužení lhůty pro vypracování expertního stanoviska. Jak zjistily LN, nový termín vyprší 10. dubna.

Ačkoli na lavici obžalovaných sedí soudní znalec Rudolf Doucha a dva manažeři bývalého Fondu národního majetku (FNM) Pavel Kuta a Jan Škurek, případ se nepříjemně dotýká i premiéra Bohuslava Sobotky. Když v roce 2004 vláda na prodej podniku kývla, byl ministrem financí a předkladatelem klíčových materiálů pro jednání Grossova i Špidlova kabinetu. Ve spisu figuruje v roli svědka, stejně jako miliardář Zdeněk Bakala, v jehož rukou důlní gigant skončil.

Jádro případu se točí kolem ceny, za kterou stát akcie prodal. Podle žalobce Tomáše Černého z Vrchního státního zastupitelství v Praze totiž na transakci státní kasa tratila 5,7 miliardy korun. Své tvrzení opírá o několik posudků a expertiz. To ale předsedkyni senátu Ivě Fialové nestačilo a obrátila se loni na dalšího soudního znalce. Rozuzlení případu má na starosti firma Azet Konzult.

Opakované prodloužení

Původně chtěl soud znát vyjádření do 20. listopadu 2016. Když se ale objevily komplikace se zpracováním posudku, termín se prodloužil do 15. března 2017. Jenže minulý týden lhůta marně uplynula, neboť soud prodloužil termín znovu. Tentokrát o necelý měsíc.

Natahování termínů se nelíbí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, jehož zástupce u soudu hájí zájmy státu.

„Znalecký ústav požádal o prodloužení lhůty ke zpracování s ohledem na obtížnost věci. Této žádosti bude vyhověno i proto, že předsedkyně senátu je prozatím po operaci v pracovní neschopnosti a není ani reálné, že by věc byla nařízena dříve než v dubnu letošního roku,“ napsala Lidovým novinám Hana Wagnerová z Obvodního soudu pro Prahu 2.

Natahování termínů se však nelíbí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), jehož zástupce u soudu hájí zájmy státu. „Poškozený se obrátil na soud a mimo jiné apeloval na efektivní a hospodárný postup ve věci. Jak bude ale nakonec řízení vedeno a jak dlouho bude trvat, je v diskreci senátu, který v řízení rozhoduje. Úřad činí všechny kroky, aby účinně hájil zájmy státu,“ uvedla Tereza Peprníková z oddělení komunikace majetkového úřadu.

Změť expertiz

Spokojené s vlekoucím se procesem, jenž začal v roce 2014, není podle informací LN ani ministerstvo financí, pod které ÚZSVM spadá. Panuje přesvědčení, že soud má dostatek podkladů na to, aby rozhodl i bez dalšího posudku. Původní posudek na cenu OKD z pera znalce Rudolfa Douchy vycházel na 2,08 miliardy korun. Nakonec se stát zbavil podílu za 4,1 miliardy. Vedle dolů byly součástí OKD dceřiné firmy i 44 tisíc bytů. Jak před měsícem uvedly LN, společnost RSM Tacoma loni v létě ohodnotila byty přibližně na 26 miliard korun.

Během soudního líčení se nad způsobem výpočtu ceny podílu státu v OKD pozastavil Miloš Mařík, autorita v oboru oceňování podniků z pražské VŠE.

Během soudního líčení se nad způsobem výpočtu ceny podílu státu v OKD pozastavil Miloš Mařík, autorita v oboru oceňování podniků z pražské VŠE. Žalobce Tomáš Černý při vyčíslení škody ale vycházel z posudku společnosti A-Consult plus.

Ani to ale není konečný výčet. Ve spise jsou prý desítky cenových kalkulací z různých let. „Jistě chápete, že je to kauza, která není v tomto státě srovnatelná. Jsou tam desítky posudků z různých období. Nečeká se na posudek jako obvykle, ale na revize řady posudků. Tím se to odlišuje od ostatních případů,“ přiblížil LN náročnost zpracování revizního posudku Antonín Zatloukal ze společnosti Azet Konzult. Na případu OKD podle něj ustavičně pracuje speciálně vyčleněný tým odborníků.

Obžalovaný znalec Doucha tvrdí, že ve výnosové metodě, již použil, nebylo potřeba do ocenění zahrnout ostatní majetek podniku. Nebylo to prý obsahem úkolu, který od tehdejšího FNM dostal. Na zpracování posudku měl navíc jen několik málo týdnů.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.