Věra Jourová: Prezident znehodnocuje výsledek voleb

Jsme jako zájezdový autobus a jako bývalá průvodkyně vím, že je to velká skupina lidí. Musíme se stmelit, říká jedna z klíčových postav ANO.

foto: © Isifa/Mafra/PETR JANEČEKČeská pozice

Povolební situace je vážná. Prezident Miloš Zeman a jeho spojenci v sociální demokracii Michal Hašek a spol. se rozhodli odstřelit předsedu strany Bohuslava Sobotku a pokusili se vést vyjednávání s potenciálními koaličními partnery. Těm se však takový vývoj nelíbí a s haškovci zatím odmítají vyjednávat.

Věra Jourová, 1. místopředsedkyně ANO a jedna z nejvýraznějších tváří tohoto hnutí, v rozhovoru pro ČESKOU POZICI říká, že pokud prezident, který je jedním z architektů puče v ČSSD, destabilizuje scénu, hrozí, že Rusnokova vláda zůstane u moci kvůli nemožnosti sestavit novou vládu až příliš dlouho. Pak by prý mohl konat Senát formou ústavní žaloby na prezidenta Zemana.

ČESKÁ POZICE: V roce 2006 jste byla účelově obviněna a soud vás poslal do vazby. Váš případ byl nakonec soudy označen za vykonstruovaný. Po sedmi letech nadešel čas vaší „odplaty“ – jste poslankyní hnutí ANO, které ve volbách získalo bezmála milion hlasů. Máte pocit zadostiučinění?

JOUROVÁ: Je to velká satisfakce a neuvěřitelný příběh. Před sedmi lety jsem seděla na Ruzyni, byla jsem označována za korupčníka, špínu, nepřítele státu. Co všechno se muselo stát, abych se dostala až sem. Hodně jsem bojovala, přesvědčovala média, že ta věc byla zmanipulovaná a obvinění křivé. Musela jsem na sobě pracovat psychicky. Takže jak říkám, je to pro mě nyní satisfakce. Já ale nechci budit lítost, role ublížené mi nesedí! (smích)

ČESKÁ POZICE: Na co se hodláte v politice zaměřit? Co chcete nejvíce změnit?

JOUROVÁ: Jde v podstatě o tři věci: špatně fungující systém eurodotací, kde se dá ještě spousta věcí vyřešit a napravit. Pak jde o zákon o státní službě a třetí oblastí je justice, kterou nemám v rámci hnutí ve své gesci, ale vidím na svém příběhu řadu problémů, které se na mně podepsaly, a ráda bych jim do budoucna zabránila, aby nepostihly někoho dalšího.

ČESKÁ POZICE: Miloš Zeman krátce po volbách přes své spojence v čele s Michalem Haškem rozpoltil sociální demokracii, která měla vést vyjednávání o vládě. Vnímáte prezidenta jako ohrožující prvek pro fungování politického systému a vládnutí v zemi?

JOUROVÁ: Pokud za rozkolem v sociální demokracii stojí, jak mnozí říkají, pan prezident, pak destabilizuje celou politickou scénu a znehodnocuje výsledek voleb.„Nemůžeme podléhat sympatiím a antipatiím. Počkáme na výsledek, kdo bude mít legitimitu k jednání.“

ČESKÁ POZICE: Dokážete si představit, že povedete jednání s Michal Haškem, který původně vedl jeden z vyjednávacích týmů ČSSD?

JOUROVÁ: Nemůžeme podléhat sympatiím a antipatiím. Počkáme na výsledek, kdo bude mít legitimitu k jednání. Za nás jednání vede Andrej Babiš, který nutně potřebuje mít v jednání nezpochybnitelného partnera.

ČESKÁ POZICE: Prezident po volbách řekl, že ANO by mělo dostat šanci a 100 dnů hájení, během nichž byste měli přetavit nespokojenost v návrhy zákonů. Jak si tento vzkaz vykládáte?

JOUROVÁ: Zprvu se mi to zdálo jako metafora a trošku jako uznání, že máme svou sílu. Zároveň jsem to asi i naivně brala jako poznámku k tomu, že jsme nováčci a potřebujeme se rozkoukat. Možná to ale bylo ještě celé jinak…

ČESKÁ POZICE: Dokážete si představit, že prezidentovým cílem bylo rozložit ČSSD, a tím zhatit reálnou možnost na sestavení stabilní vlády, což vyústí v jediné – pokračování Rusnokovy vlády? Co byste pak navrhovala za řešení? Předčasné volby?

JOUROVÁ: V české politice je nutno si představovat úplně všechno. Je pravda, že pan prezident nemá v Ústavě žádnou lhůtu, co se týká pověření sestavením vlády. Takže on to může celé protahovat, i když existuje výklad, že není-li v Ústavě lhůta, má se konat bez zbytečného odkladu. Je otázkou, jestli by pak Senát neměl reagovat nástrojem, který má k dispozici – tedy ústavní žalobou. Ale to jsou teď moje spekulace.

Zatím vládne vláda, se kterou je pan Zeman patrně spokojen, a předčasné volby jsou řešením jen v případě, že se domluvíme na jiném volebním systému – většinovém. Ten současný plodí patové situace, nestabilní vlády, rozhádané koalice. Poměrný systém je jednou z dlouhodobých příčin nestability české politiky. Máme ve svých návrzích několik nápadů, jak politický systém zefektivnit.„Poměrný volební systém je jednou z dlouhodobých příčin nestability české politiky“

ČESKÁ POZICE: Prezident označil v rozhovoru pro časopis Týden vaše hnutí, respektive Andreje Babiše, za vítěze voleb. Na oslavu 28. října na Hradě Zeman Babiše nepozval, byť mezi účastníky byl například předseda KDU-ČSL, která se také dostala do sněmovny. Je to počátek bitvy mezi Zemanem a vaším hnutím, dvěma momentálně nejsilnějšími prvky politického systému, což by ve výsledku mohlo vést k nutnosti hledat mezi Hradem a ANO shodu?

JOUROVÁ: Vždycky je nutné se domluvit. Hrad hraje dominantní roli, nebudeme se domluvě vyhýbat. Ale řeknu vám, že to, že Andrej Babiš nebyl pozván na oslavu svátku, se dalo předpokládat. (smích)

Matrix mě neodradí

ČESKÁ POZICE: Poslanecký klub ANO má 47 členů. Znáte se mezi sebou vůbec?

JOUROVÁ: Je nás hodně. Někteří jsou v hnutí delší dobu, jiní kratší. Někteří jsou členové, někteří nezávislí, někteří jsou členy jiných subjektů – například Severočeši.cz. Jsme jako zájezdový autobus a jako bývalá průvodkyně vím, že je to už velká skupina lidí (smích). Musíme se všichni poznat a tým stmelit, bude to velká práce. Proto nás čeká několikadenní teambuildingová akce. Věřím, že jsme vhodní lidé pro slušnou politiku.  

ČESKÁ POZICE: Jako náměstkyně ministra pro místní rozvoj (v letech 2004 až 2006) jste zažila politické klima v dobách vlády sociální demokracie. Teď se do politické vřavy vracíte. Sice je krátce po volbách, ale proměnila se nějakým způsobem politická scéna, atmosféra a vlivové skupiny od tehdejší doby?

„Věřím, že jsme vhodní lidé pro slušnou politiku“JOUROVÁ: Budu to teprve poznávat. Myslím však, že do roku 2006 nebyly tyto vlivové skupiny, tedy matrix, jak říká pan Babiš, do politiky tak nataženy. To nastalo až za pravicových vlád. Hodnotím to v tuto chvíli spíše zvenčí. Jako náměstkyně ministra jsem byla vystavena určité šikaně a vydírání, protože jsem nechtěla pouštět peníze tam, kam mocní chtěli. Bohužel jsem pak špatně dopadla. Ale domnívám se, že jsem byla spíše výjimečným případem, neboť jsem řídila výjimečný balík 20 miliard korun.

ČESKÁ POZICE: Nebojíte se, že vás matrix znovu sekne?

JOUROVÁ: Bojím (smích). Ale to mi nezabrání teď do toho jít!

Počet příspěvků: 4, poslední 31.10.2013 07:19 Zobrazuji posledních 4 příspěvků.