Velkoobchodní cena elektřiny neklesá. Pro zákazníky bude dražší

Rychlé zdražování elektřiny na trhu dostává řadu obchodníků do problémů, a proto jejím některým dodavatelům nezbývá nic jiného, než ji zdražovat zákazníkům. Například společnost ČEZ, největší dodavatel elektřiny v Česku, ji části domácností – malým odběratelům – zdražuje od nového roku o osm procent. Letos již jde o druhé zdražení.

Roman Šitner 3.12.2018

Přeprava elektrické energie. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Přeprava elektrické energie. Ilustrační foto.

Společnost ČEZ od ledna opět zdraží elektřinu. Tentokrát o osm procent. Vyšších cen se dočká jen část zákazníků – malých odběratelů. Zdražení se zatím nedotkne těch, kteří elektřinou topí nebo jí ohřívají vodu, ani těch, kteří mají ceny zafixované. Kdo ale k vytápění používá přímotopy a podobná zařízení bez zvláštního tarifu, zaplatí víc. ČEZ reaguje na burzovní ceny, které jen za posledního půl roku vzrostly o polovinu. Postupně zdražují i další prodejci. Nové ceníky zveřejnila například společnost E.ON i řada menších dodavatelů.

Rychlé zdražování elektřiny na trhu dostává řadu obchodníků do problémů. Kdo na příští rok nakupuje na poslední chvíli, platí o desítky procent více než ti, kteří se zásobili včas. Některým dodavatelům elektřiny proto nezbývá nic jiného než zdražovat zákazníkům. Vyšší ceny oznámila společnost ČEZ, která je největším dodavatelem elektřiny v Česku. Letos už jde o druhé zdražení. Naposledy firma ceny zvyšovala na začátku léta.

Dopad

„Velkoobchodní ceny elektřiny jsou teď opravdu vysoko, proto jsme museli přistoupit k úpravě cen i pro zákazníky,“ říká mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Pro většinu z dotčených domácností má podle něho jít o méně než 40 korun měsíčně. Velkoobchodní ceny už sice nerostou, ale drží se poslední dva měsíce na poměrně vysokých hodnotách, téměř trojnásobných než před dvěma lety. Obchodníci už přestali doufat, že by mohly výrazněji klesnout, proto raději zdražují.

Zdražení elektřiny ale dopadne na ty, kdo používají přímotopy, ale nemají na ně speciální tarif. Stejný tlak je i na zvýšení cen pro ty, kdo elektřiny spotřebují nejvíce, a koho nové ceny silně zasáhnou. To potvrzuje i ČEZ a zvažuje, že k tomu – pokud ceny zůstanou vysoké – sáhne na konci hlavní topné sezony, tedy zhruba na jaře.

„Jde v tuto chvíli o zdražení pouze pro zákazníky, pro které nemá úprava ceny v zimních měsících takový dopad,“ vysvětluje Roman Gazdík. Zdražení elektřiny ale dopadne na ty, kdo používají přímotopy, ale nemají na ně speciální tarif. Stejný tlak je i na zvýšení cen pro ty, kdo elektřiny spotřebují nejvíce, a koho nové ceny silně zasáhnou. To potvrzuje i ČEZ a zvažuje, že k tomu – pokud ceny zůstanou vysoké – sáhne na konci hlavní topné sezony, tedy zhruba na jaře. ČEZ není jediná firma, která v poslední době zdražuje.

Postupně během roku zvyšovala ceny například Pražská energetika. Nové ceníky na konci října vydal i Eon. Změny směrem vzhůru jsou běžné i u desítek alternativních dodavatelů. Navíc se dá předpokládat, že když ceny zvýší největší dodavatel, osmělí se i ti menší. V posledních letech tomu tak bylo nejen u cen elektřiny, ale i u cen plynu. Na vyšší ceny se chystá i Bohemia energy – největší z alternativních dodavatelů. „Zvýšení cen se, bohužel, vyhnout nelze,“ říká s odkazem na vývoj na trzích mluvčí firmy Hana Novotná. Dodává ale, že se budou snažit být i po zdražení levnější než konkurence.

Jak uniknout

Ceníky se letos mění nezvykle často. Někteří dodavatelé jej změnili i několikrát. Obvykle na začátku léta, poté, co poprvé zdražil ČEZ, a pak na podzim, kdy pokračoval růst cen elektřiny k novým rekordům za poslední roky. Podle analytika společnosti ENA Jiřího Gavora zdražení v první polovině roku současný růst cen nepokrylo, a druhá vlna zvyšování cen je proto pochopitelná. Srovnání nových cen dodavatelů také ukazuje, že ČEZ i s novými cenami nebude zdaleka nejdražší, někteří konkurenti museli jít s cenou ještě výš. Zároveň ale stále zůstává řada výhodnějších nabídek.

Silná konkurence na trhu dává možnosti, jak se růstu cen vyhnout. Například ČEZ zatím nabízí zlevnění pro zákazníky, kteří se zaváží k odběrům na další tři roky. Ještě nižší ceny pak lidé najdou u některých alternativních dodavatelů.

Nejlépe jsou na tom ti obchodníci, kteří nakoupili elektřinu za dřívější ceny. Silná konkurence na trhu dává možnosti, jak se růstu cen vyhnout. Například ČEZ zatím nabízí zlevnění pro zákazníky, kteří se zaváží k odběrům na další tři roky. Ještě nižší ceny pak lidé najdou u některých alternativních dodavatelů. Někteří stále nabízejí výhodnější ceny ve svých nových cenících, které vznikly v posledních týdnech. Z toho lze usuzovat, že mají buď výhodně nakoupeno, nebo chtějí současného zdražování konkurence využít k získání nových zákazníků.

Využít lze i takzvaných retenčních nabídek. Obchodníci musejí zdražení oznámit nejméně měsíc dopředu. Tuto dobu mohou zákazníci využít, aby na nové ceny nepřistoupili. Dodavatel je pak, podobně jako mobilní operátoři, zpravidla kontaktuje s výhodnější nabídkou s cílem o zákazníka nepřijít.

Počet příspěvků: 2, poslední 4.12.2018 12:54 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.