Diskuse k článku

Velká válka a obrana ČR: Opět branná povinnost

Současná světová bezpečnostní situace zhmotňuje analogii s událostí před sto lety. ČESKÁ POZICE se proto rozhodla věnovat dnešní potenciální hrozbě globálního konfliktu. Články na toto téma vyšly v její tištěné verzi v příloze LN 2. srpna. Na serveru vyjdou v příštích dnech. Začínáme Bohumilem Studýnkou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

J. Zeman 421

Národ zdegeneroval, obrana vlasti dnes nikomu nic

neříká. USA - náš vzor, také nemá brannou povinnost.

0/0
6.8.2014 11:19
Foto

V.Hricák

Já si nemyslím,

že obnovení branné povinosti by nutně muselo být mimo mísu.Za posledních deset let prošlo jen málo takových,kdy by jsme nemuseli řešit povodně,vichřice,nebo záplavy sněhu.Po každé takové události by početná organizovaná složka s odpovídající vyprošťovací a ženijní technikou,navíc,v neustálé pohotovosti,byla výhrou v loterii.Obranu státu bych ponechal stranou,protože by jsme stejně nebyli schopni se ubránit nikomu,kdo by na nás ukázal prstem.Při výcviku klást větší důraz na poskytování první pomoci a ovládání ženijní techniky.Navíc,dnešním mladým mužům vojna chybí.Po dovršení osmnácti podlehnou falešné iluzi,že jsou dospělí,nemusejí nikoho poslouchat a mohou si dělat,co se jim zlíbí.Často při tom napáchají takové pitomosti,že si zkazí zbytek života.Dva roky ne,ale pro rok bych zvedl obě ruce.

0/0
4.8.2014 14:06
Foto

Martintruhlik

Nesouhlasím s brannou povinností.

1) Pokud porovnáme výkonnost armády profesionální a armády složené z branců zjistíme, že je lepší platit větší profesionální armádů než začlenit více "masa" (branců).

2) Současná vojenská technika je tak složitá a tak se mění, že žádný branec nedokáže ovládat moderní zbraně. Na to je potřeba profesionála, který danou zbraň používá celý svůj profesní život.

3) Izrael, Švýcarsko (Rakousko). Jsou státy úplně jiné jak Česká republika. Izrael se musí bránit arabské většině a vojenskou poviinost tam musí vykonávat i ženy!!! Švýcarsko má svou branou povinnost kvůli svým neutralistickým postojům. Oni si na této úchylce velmi zakládají.

4) Poslední argument pro brannou povinnost je výchova mládeže. Proč by měla armáda vychovávat mládež? Od výchovy mládeže je tu školství a rodiče. Pokud to nezvládá školství, pak je někde problém.

Celkově náznaky o vyvolání diskuze o branné povinnosti ve mě budí dojem, že tu někdo opět chce vydělávat na zbrojních zakázkách pro Ministerstvo obrany. Vždy to byli v

0/0
4.8.2014 12:41

J. Křivan

Re: Nesouhlasím s brannou povinností.

Pane Truhlíku, profesionální armáda je nejlacinější řešení v době míru. Když dojde na válku, profesionální armáda se zachová profesionálně a při prvních problémech to zabalí. Pokud jsou motivem jen peníze, je vlastní život důležitější. Pojem vlastenectví již není v módě. Nevím jestli je to dobře nebo špatně. Při velikosti naší profesionální armády nám žádná technika nepomůže. I na té Ukrajině ne příliš dobře vyzbrojení separatisté už sestřelili více letadel než jich máme u nás dohromady. Bohužel teprve v průběhu konfliktu je vidět, co bylo zanedbáno, proto výcvik mužů v rozsahu 6-12 měsíců by byl více než užitečný.

PS Máte pravdu, školství to nezvládá, problém tu je. Odtrhnout mladé muže alespoň na chvíli od mobilu a internetu automatů drog je nad síly učitelů. Proto trochu disciplíny by proto nebylo na škodu.

0/0
4.8.2014 18:43
Foto

V.Hricák

Re: Nesouhlasím s brannou povinností.

...a v Izraeli bojují klacky a kameny?Pokud ne a mají také moderní zbraně,o čemž může pochybovat snad jenom truhlík,tak tam zřejmě našli způsob,jak spojit brannou povinost s moderní výzbrojí.Nebo jsou židé nadlidi?

0/0
5.8.2014 6:23

J. Václav 261

Pane Studýnko,

tohle téma se jaksi nepovedlo, že. Je okurková sezóna, už nikoho nevzruší ani sestřelené letadlo nad Ukrajinou, a měli bychom se zamýšlet nad obnovením vojenské základní služby. Ani náhodou. Počasí jak vymalované, naložené steaky v lednici, soudek píva ve sklepě a vy přijdete s takovou pitomostí, že by kluci měli zase rukovat. To se vyřeší za pochodu, až k něčemu dojde, vyrazíme do ulic, namalujeme plakáty, vylepíme obrázky Putina s přimalovaným hitletovským knírkem a zase budeme všichni hrdinové a všechno budeme svádět na USA nebo Rusi. Nechme to být, ještě je na to brzo. Dopijem to pívo, ještě máme týden dovolené a pak se uvidí.

0/0
3.8.2014 11:07

Tleskám Jiří, víš jak to v Česku

chodí a s tím jsme přežili Habsburky, Masaryka, Hitlera , komunisty a přežijeme i rádoby novodobé kapitalisty.

0/0
3.8.2014 15:41

J. Václav 261

Ano Stanislave,

víš jaký je ten můj protest vůči chybám EU ? Právě ty brambory co se mi tak vydařily. S úsměvem budu chodit v TESCU kolem regálu s barmbory za 20 Kč/kg, doma si otevřu pívo z malého českého pivovaru a možná, že si přečtu Senecu nebo Petronia, abych se přesvědčil, že lidé jsou stále stejní a my Češi jakbysmet.

0/0
3.8.2014 17:34

J. Václav 261

Pane s

0/0
3.8.2014 10:55

Česko je hloupí pokrytecký stát

a novináři jsou prostituti první kategorie. Podívejte se do lidovek:

http://www.lidovky.cz/odskodneni-za-sterilizace-o-financni-omluvu-by-se-mohly-hlasit-tisice-lidi-1t6-/zpravy-domov.aspx?c=A140801_072022_ln_domov_sk

Dientsbier honí hlasy do voleb . Článek do novin dají , diskuzi zakážou. Pane Machu demokrate co mi na to řeknete?

Oni opravdu chtějí národ nahnat do náruče komunistů tak jako v roce 46. A potom budou opět plakat nad pučem.

0/0
3.8.2014 8:33

Česko je Klondyke

V dobře popsané situaci našeho státu postrádám jednu základní okolnost. Tou je absence jakékoliv brané výchovy dětí a mládeže, výchova k samostatnosti, respektu k autoritě a neposledně tělesné zdatnosti. Školství v troskách a žádná snaha napříč politickým spektrem o nápravu. Vlastenectví určitě nepodpoří státní nezájem o tradiční rodinu, jako svůj základ. Do nebe volající odchod od sociálního smíru a sprostým rozkradením všech státních rozpočtů se značně blížíme poměrům na Ukrajině. Je jen otázka času, kdy na tom budeme stejně jako občané Ukrajiny. Státní bankrot a rozkol mezi občany vyvolaný velezloději, kteří tak zakryjí vlastní vinu na pádu státu. V diskuzích je již znát sílu propagandy, co míchá emocemi mezi lidmi. Nenávist, závist, sprostota navzájem a stále eskalující pravolevý ideologický rozpor na úkor ekonomicky správného pojetí života ve státě.

Nevěřím na zlepšení současného stavu. Co mohou nové generace po nás ze socialismu odejitých čekat, je jen v lepším případě rozplynutí Č

0/0
3.8.2014 6:08

Re: Česko je Klondyke

Ani mi to tam nevlezlo. Stejně škoda slov!

0/0
3.8.2014 6:11
Foto

Martintruhlik

Re: Česko je Klondyke

Proč by naší "mládež" měla vychovávat armáda??? Proč to nemájí dělat naše školy? Ony jsou k tomu předurčené. Podpora tělesné zdatnosti by mělo financovat stejné ministerstvo (bohužel po epizodě Sazka>Kellner je ve sportu méně financí než bylo). Armáda by neměla suplovat školství.

0/0
4.8.2014 12:48
Foto

V.Hricák

Re: A proč ne?

Tak,jako nemůže dítě vychovávat jenom rodina,nebo jenom škola,klidně by se do výchovného procesu mohla zapojit i armáda.Za bolševika,a nejenom za něj,bylo naprosto normální,že nás,pokud jsme si to zasloužili,zpeskoval kantor,stejně,jako náhodný kolemjdoucí.Ani nás nenapadlo si doma postěžovat.(To by jsme dostali ještě přidáno).Dneska dítě ve škole potrestá kantor a rodiče z toho udělají aféru.Mají li tu moc,klidně kantorovi pokazí kariéru.Opičí láska těchto pseudorodičů nám přinesla generaci sígrů,na které bude krátký i kriminál.

0/0
4.8.2014 17:57

V tomhle s Vámi pane Truhlíku souhlasím

jak ale přinutit politiky, aby do školství dali příslušné peníze. V tom byli komunisté trochu chytřejší se svým Pionýrem Svazarmem a všemi těmi organizacemi které působily na mlade / nehodnotím jestli dobře nebo špatně, ale nějak je formovali/ Kapitalisté se svou tezí bezbřehé svobody/ zvláště pro cikány/ nedělají nic a to je špatné!!!! Oni na to přijdou, ale bude to stát pár prů serů a mrtvích. Ale lidí je pro kapitál nadbytek /o každých pár nezaměstnaných méně je jen dobře/ v tom se schodují s Ruskem.

0/0
5.8.2014 6:08
Foto

V.Hricák

Ano,

tak je to správné.Za císaře pána a jeho rodinu.Co to plácám.Za Gatese,Buffetta,Ellisona,Kocha a jeho rodinu.

Od husitů češi vždycky umírali za něčí zájmy.Jen se jim to musí správně vysvětlit.

0/0
2.8.2014 17:20

Samozřejmě

při pohledu na většinu dorostenců mě napadá myšlenka--- kdo by z nich šel bránit svou českou vlast ?? Ze stovky asi dva a kdyby jó museli, tak by narukovali, druhý den prodali uniformu a k večeru by přeběhli k nepříteli, v čem mají Češi hluboké sklony, i historii.---- Lásku k vlasti úspěšně vymýtili komunisté tím 45 let povinným proletářským internacionalizmem, zbyteček se vytratil v hesle, za nikoho nic nedám, nebo raději pervitin než střílet na kámoše feťáka od naproti.--- Tedy vojenskou sílu má pouze Rusko a Čína, ostatní se spoléhají na automaty řízené počítači,-- při poruše, máme jen smůlu.

0/0
2.8.2014 17:08

J. Zima 869

Pan Studýnka nějak nepostřehl, že

USA povinnou vojenskou službu nemají již několik desítek let a zjevně to nijak nevadí. Jeho představa, že obranyschopnost ČR zvýší hordy bigošů je až úsměvná.

0/0
2.8.2014 16:21

J. Křivan

Tentokrát pana Studýnku chápu

Pane Zimo, vy jste pro změnu nepostřehl, kdy se ne území USA naposledy bojovalo. Jinak zbraní tam je mezi lidem obecným dost. Mimo profesionální armády tam funguje ještě přinejmenším Národní garda. Jinak půlroční průprava bigošů také není k zahození i když z vojenského hlediska to vypadá kontraproduktivní.

0/0
3.8.2014 10:01
Foto

Bob Senior

Re: Tentokrát pana Studýnku chápu

Pane Křivane doporučuji Vám přečíst si příspěvek pana Hejdy.Je si dovolím přidat k němu pár poznámek.Na území USA se opravdu bojovalo naposledy někdy v 19.století.A to byly hlavně války s bezprostředními sousedy,zejména s Mexikem o Texas ,případně o Kubu či Kalifornii.Ony tehdejší Spojené státy americké řadu svých územních částí získaly koupí od evropských kolonizátorů ,což si mohli dovolit výraznou stabilizací svého hospodářství.Ale to je jiná otázka,,která není předmětem diskuze ke zmíňovanému článku.

V průběhu 20.století jim byla válka převážně vnucována,buď jinými mocnostmi,nebo třeba pověřením OSN,protože USA disponují takovou technickou převahou,že si mohou dovolit používat poměrně malou profesionální armádou s odpovídajícím "odborným " výcvikem.A vzhledem k této skutečnosti byly iniciátorem založení různých mezinárodních organizací jak o třeba NATO,o členství v nichž se snaží mnoho států,které  v tom vidí zavezpečení své země,proti jakékoliv vnější agresi.Je ovšem zcela logické,že ono člens

0/0
3.8.2014 18:26
Foto

Bob Senior

Re: Tentokrát pana Studýnku chápu

Vzhledem k omezení 2000 znaky  doplňuji zvytek.  Je ovšem zcela kogické,že ono členství je spojeno i s požadavky na příslušnou zemi,s přihlédnutím k jejím možnostem.A na naši zemi,která disponuje vysoce odbornými profesionály v několika důležitých oborech,není potřeba "dodávat" málo kvakifikované "bigoše".Spíše je překvapující v čím zájmu byly organizovány protesty proti americkému radaru,jehož obsluha je tak náročná,že vyžaduje americký odborný perzonál v počtu něnolika desítek jedinců.Poukazování na zkušenosti z přítomnosti sovětských vojsk v minulosti je při nejmenším směšné,ne-li vůbec podivné.Komu to slouží?

0/0
3.8.2014 18:55

Obnovení vojenské služby je hloupý nápad

Zrušení plošné vojenské služby (branná povinnost ve skutečnosti pořád existuje - kdyby vám přišel povolávací rozkaz, musíte narukovat) byl jeden z nejlepších polistopadových kroků, který se zde odehrál. Dnešní válčení je založené na sofistikované technice, jejíž obsluha vyžaduje profesionály.

Pokud má naše armáda málo peněz, které navíc neefektivně využívá, plošné obnovení vojenské služby by to jenom zhoršilo - vysálo by spoustu peněz na naprosto nedostatečný "výcvik" hromady lidí, ze kterých se za rok stejně nestanou vojáci. Armáda teď nemá ani na to, aby najala aspoň lidi, kteří papírově mají v těch jednotkách být a kteří se i hlásí a jsou na to dostatečně fyzicky připraveni.

0/0
2.8.2014 14:57

J. Křivan

Re: Obnovení vojenské služby je hloupý nápad

Pane Hejdo, jak jste si určitě všiml, sofistikovaná technika zatím žádnou z posledních válek nevyhrála, nebo snad ano? Z druhé strany v několika posledních válečných konfliktů je vidět, že k boji stačí výzbroj z 2WW, někdy i karabiny a sebevražední fanatici. Mně se líbí švýcarský model, jenže ten je u nás nejspíš nepoužitelný. Už vidím jak čeští vojáci prodávají svěřené zbraně za hubičku i potencionálnímu nepříteli.

0/0
3.8.2014 9:41

Re: Obnovení vojenské služby je hloupý nápad

Ale vyhrála. Technicky vzato USA "vyhrály" v Afghanistánu i Iráku. Akorát, že se pak na těch územích chovali jako prasopsi v porcelánu. I Kaddáfího porazila moderní západní technika, která ovšen nezmění nic na tom, že je v Libyi asi milion různých válčících stran. Sovětské povstalce na východě ukrajiny taky musí Rusko zásobovat čím dál modernějšími zbraněmi, protože čisté nadšení dobrovolníků nestačí.

Trvám na tom, co jsem napsal - armáda potřebuje moderní techniku a špičkově vycvičené profesionály, ne hromadu polovičatě vycvičených záklaďáků, kteří akorád budou stát spoustu peněz a ve výsledku by absolutně nic nezměnili.

0/0
3.8.2014 17:02
Foto

Martintruhlik

Re: Obnovení vojenské služby je hloupý nápad

Naprostý souhlas. Moderní válku vyhrávají bezpilotní letadla a řízené střely. Neni to pěchota, která v sevřených šicích postupuje proti dělům, jako to bylo za Napoleonských válek. Právě z dob Napoleonských válek se datuje i zavedení branné povinnosti. Je jasné, že dnes je tento koncept překonaný.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Všeobecná_branná_povinnost

0/0
4.8.2014 12:59

J. Křivan

Re: Obnovení vojenské služby je hloupý nápad

Jestli to co je teď v Afghanu, Iráku, Líbyi považujete za výhru, tak je s námi konec. I v té Sýrii nejvíce zbraní povstalci získali z armádních skladů. O Ukrajině někdy jindy.

0/0
4.8.2014 18:51

Re: Obnovení vojenské služby je hloupý nápad

Člověče, co kdybyste se napřed naučil číst, pak si znova přečetl co jsem napsal, a pak zareagoval...

0/0
5.8.2014 9:19

J. Křivan

Re: Obnovení vojenské služby je hloupý nápad

Pane Hejdo, možná by to chtělo naučit se jednoznačně vyjadřovat, Vy si s tím Amerika vyhrála hrajete jako kočka s myší. Co si mám představovat pod pojmem technicky "vyhrála". Já jenom říkám, že takhle vyhraná válka je neštěstí pro vítěze, natož pak pro poražené. Nakonec se mordujou nepřátelé šavlema jako v té Sýrii.

0/0
6.8.2014 13:50

Re: Obnovení vojenské služby je hloupý nápad

Nehrajte hloupého. Kaddáfí, Sadám Hussajn i Taliban (dnešní Talibanci jsou z velké části lidé, kteří před deseti lety proti USA nic neměli) byli poražení moderní technikou. Že ty války byly hloupé a nemohly dosáhnout žádného důležitého cíle je úplně jiná otázka. Kdyby v USA byla všeobecná branná povinnost, nebyla by teď jejich pozice o nic lepší.

Čili odpověď na otázku, jak zařídit, aby naše armáda byla někdy zase schopná ubránit naše území jednoznačně leží v moderní technice a ne v počtech mizerně vycvičených záložáků.

0/0
6.8.2014 15:48

R. Jackl

Republika????

My už nemáme republiku!! To co  se nazývá ČR je jen Protektorát Böhmen und Mähren americké kolonie Německo.....jen osel by šel bránit nadnárodní zájmy us korporací a FEDu. Naší podřízenost dokazuje i ten modrý hadr nad kdysi naším Hradem, kde před tím vlál hakenkrajz !!

0/0
2.8.2014 11:31