Velká Británie: Je mediální magnát Murdoch „nezpůsobilý“?

Zpráva britských poslanců cílí nejen na australského miliardáře, ale i na vysílací licenci pro BSkyB a konzervativce před místními volbami.

Kdo v úterý 1. května zaslechl zprávu, že „Rupert Murdoch není způsobilý vést velkou nadnárodní společnost“, musel jen nevěřícně zavětřit. Kdo že to tvrdí? Nespokojení akcionáři? Kolegium psychiatrů?

Z bližšího zkoumání vyplývá, že k tomuto závěru dospěla komise britských poslanců na základě vyšetřování kauzy odposlechů v bulvárním nedělníku News of the World. Dodejme, že šlo o komisi, v níž si prosadili své opoziční labouristé a šťouchnutí cílilo nejen na Murdocha, ale i na vládnoucí konzervativce před místními volbami. A ještě jedním směrem. Mediální magnát Murdoch si na svůj účet připsal další ostré pokárání, ale něco takového 81letého matadora asi zrovna nerozhodí.

Formulace, že Murdoch není „fit person“ mířila k tykadlům britského regulačního úřadu Ofcom, který uděluje vysílací licence pouze osobám, jež jsou takzvaně „fit and proper“, tedy „způsobilé a řádné“. A v Británii se hraje o to, že by regulátor mohl dospět k závěru, že satelitní televize BSkyB, hlavní pilíř Murdochova mediálního impéria, nemá právo na vysílací licenci, dokud v ní bude mít globální společnost News Corporation australského miliardáře kontrolní 39procentní podíl.

Rupertu Murdochovi je jistě zřejmé, jak důležitý je akciový balík v BSkyB pro jeho impérium. Koneckonců ještě před vypuknutím aféry s nelegálními odposlechy se v televizním gigantovi snažil získat 100procentní podíl. Shledal-li by regulátor Ofcom, že News Corporation podmínku „fit and proper“ nesplňuje, musela by společnost prodat část svého podílu, aby již neměla kontrolní balík. Tohoto rizika si je „nezpůsobilý“ Murdoch určitě vědom, proto se také částečně kaje. Jeho firma v prohlášení mimo jiné uvedla, že vyšetřování komise odhalilo některé „nepříjemné pravdy“, současně však odmítla „nepodložené a velmi stranické útoky“ na Ruperta Murdocha.

Pravdou je, že konečné znění zprávy prosadili v komisi sedící labouristé, s nimiž překvapivě hlasoval i jeden liberální demokrat ze strany vládní koalice. Proti naopak byli zástupci Konzervativní strany, kteří nesouhlasili právě s formulací, že Murdoch je „nezpůsobilý“. Nicméně samotný konzervativní premiér David Cameron čelí kritice, že měl k magnátovi, jenž ještě před vypuknutím aféry získal od vlády povolení k převzetí BSkyB, „příliš blízko“. A z vyšetřování komise údajně dokonce vyplynulo, že ministr kultury Jeremy Hunt slíbil Murdochovi podporu v jeho snahách koupit rozhodující podíl v televizi BSkyB. To je samozřejmě naprosto nepřípustné a aktéři něco takového zásadně odmítají.

Miliardář Murdoch by dokonce kvůli zachování kontrolního podílu v BSkyB mohl i formálně odejít z vedení News Corporation, kde by ho na pozici CEO nahradil jeho zástupce Chase Carey, jak píše magazín Time. Ale to by jistě neznamenalo jeho ztrátu vlivu na řízení společnosti, v níž sám má 40procentní podíl. Navíc nic nenasvědčuje tomu, že by se Murdoch opravdu na odpočinek chystal. Jak výstižně shrnula analytička Laura Martinová pro CNNMoney: „Miliardáři, kteří se vypracovali od nuly, jsou bojovníci. A neodcházejí, protože někdo napíše nějakou zprávu nebo se dotyčný dozví, že není hodný chlapec.“

Počet příspěvků: 1, poslední 2.5.2012 05:36 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.