Velká Británie hodlá vyvážet nový produkt – právní služby

Britský ministr spravedlnosti Kenneth Clarke představil plán, jak z londýnské City udělat kromě finančního i právní centrum Evropy.

Britský ministr spravedlnosti Kenneth Clarke přišel s ambiciózním programem Legal Services Action Plan. Jeho cílem není nic menšího než propagace britských právních služeb v zahraničí. A z londýnské čtvrti City, která byla dosud kvůli husté síti bank, fondů a jiných finančních institucí známá jako „finanční srdce Evropy“, učinit totéž, ale v právnickém oboru. Informoval o tom server The Lawyer.

Clarke v projevu v londýnské centrále britské advokátní kanceláře Clifford Chance tlumočil závazek své vlády pomoci expanzi britských právních služeb – advokátních kanceláří – na zahraniční trhy. Především do jihovýchodní Asie, Brazílie, Turecka a do Indie.

Současně si britští politici hodně slibují od alternativních byznysových struktur (alternative business structures, ABS). Ty zanedlouho umožní majetkový vstup neprávnických investorů do advokátních kanceláří.

Britský ministr spravedlnosti také vyzval své spoluobčany, aby se soudili co nejméně a do soudních síní chodili, jen když selžou veškeré pokusy o urovnání sporu. Clarke hodlá zavést pravidlo, dle nějž by pokusu o urovnání podléhaly minimálně „menší“ žaloby. Modernizovat by se podle něho mělo i zastaralé a byrokratické občanské a trestní právo.