Veletoče s korunou ustaly

Obchodování s českou měnou se v uplynulém týdnu stabilizovalo, k euru na 25 a dolaru na 19 korunách. Ekonomika spadla do recese.

Situace na trzích byla v uplynulém týdnu opět poznamenána vývojem na Peloponéském poloostrově. Jednání mezi Řeckem a jeho věřiteli postupovala šnečím tempem. Podle posledních dostupných informací se zdá, že se podařilo nalézt shodu, která by měla být oficiálně posvěcena v pondělí. Řecko by mělo obdržet druhý záchranný balík ve výši 130 miliard eur, čímž by byl jeho březnový bankrot odložen na dobu neurčitou. Všechny informace však musíme nadále brát s rezervou.

Nejistota ohledně vývoje v Řecku se odrazila i na měnovém páru euro – dolar a evropská měna v první polovině týdne oslabovala. Ve čtvrtek se krátce dostala na třítýdenní minimum pod hladinou 1,30 USD/EUR, od které se však odrazila zpět k silnějším úrovním.

Domácí ekonomika se v posledních třech měsících roku dostala oficiálně do technické receseVe středu byly zveřejněny předběžné výsledky ekonomické výkonnosti za 4. čtvrtletí loňského roku a za celý loňský rok u většiny evropských zemí, mezi nimiž nechyběla Česká republika. Domácí ekonomika se v posledních třech měsících roku dostala oficiálně do technické recese, když oproti předchozímu čtvrtletí poklesla o 0,3 procenta. Za celý rok je předběžně odhadován růst na úrovni 1,7 procenta.

Předpověď pro tento rok je o poznání pesimističtější a nejčastěji se hovoří o „kladné“ nule. Zbývá jen věřit, že ona nula bude opravdu kladná a nikoliv záporná. Nejlépe se v posledním čtvrtletí vedlo slovenské ekonomice (0,9 procenta) a překvapivě dobře i Francii (0,2 procenta). HDP naopak poklesl u Německa (-0,2 procenta), Itálie (-0,7) i celkově za celou eurozónu (-0,3 procenta).

Inflace předhání růst mezd

Obchodování s českou měnou se po předchozích veletočích stabilizovalo. Ve vztahu k euru se obchodovalo v relativním poklidu především v pásmu 25 až 25,20 Kč. To však koruně nebránilo, aby během čtvrtečního dopoledne krátkodobě oslabila nad horní hranici pásma. V závěru týdne měla tendenci posilovat. Nad dalším vývojem koruny se vznáší otazník, nicméně minimálně v příštím týdnu by se mělo dále obchodovat kolem dosavadní úrovně 25 korun.

Vůči dolaru koruna v první polovině týdne ztrácela a na nejslabší hodnoty se dostala ve čtvrtek, kdy stál dolar 19 korun a 50 haléřů. Během čtvrtečního odpoledne a následně i v pátek si však znatelně polepšila a dostala se zpět k hranici 19 Kč.

Kromě vývoje HDP byla v týdnu zveřejněna další zajímavá data z domácí ekonomiky. Pozornost poutala především lednová míra inflace. Obecně se předpokládalo, že ceny v prvním měsíci nového roku vzrostou, především jako důsledek zvýšení dolní sazby DPH z deseti na 14 procent. Skutečná data však odhady překonala – spotřebitelské ceny vzrostly meziročně o 3,5 procenta a meziměsíčně o 1,8 procenta.

Míra inflace je nyní nejvyšší za poslední tři roky. Negativně lze pohlížet na fakt, že se zvýšily především ceny u takzvaných nezbytných položek jako bydlení, energie a potraviny. Je pravděpodobné, že mzdy tak rychle jako ceny v letošním roce neporostou, což se negativně promítne v „kasičkách“ většiny domácností.