Věděla Karolína Peake předem o odchodu dvou poslanců ODS?

Outfit bývalé vicepremiérky ve sněmovně jako by naznačoval, že o roli jednoho z hrdinů hlasování o důvěře Rusnokově vládě tušila.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto Jarosla MatýásČeská pozice

Dnes už bývalá předsedkyně strany LIDEM Karolína Peake se předevčírem do Poslanecké sněmovny, kde se rozhodovalo o důvěře Rusnokově vládě, oblékla do trendy černého overalu doplněného elegantními perlami. Peake svůj promyšlený outfit „prodala“, protože během večera byla na televizní obrazovce několikrát vidět. Vedle poslanců ODS Tomáše Úlehly a Jana Floriána se stala hlavní „hrdinkou“. Jako by to předem tušila.

O tom, že by se členové LIDEM mohli stát nejrizikovější skupinou při hlasování o důvěře Rusnokově vládě, se hovořilo delší dobu. Spekulovalo se, že ji podpoří, přestože jejich podpisy byly mezi 101 poslanci podporujícími Miroslavu Němcovou coby kandidátku na premiérku. Nakonec však pro Rusnokovu vládu nehlasovali a pravicovou koalici s ODS a TOP 09 nezradili.

Jedinou výjimku představovala Karolína Peake. Ta sice ruku pro Rusnoka a spol. nezvedla, ale odešla ze sálu. Včera navíc rezignovala na funkci předsedkyně strany LIDEM. Prý se s ostatními členy strany už zhruba měsíc názorově rozchází.

I když v rozhovoru pro Aktuálně.cz Peake uvedla, že se o postoji dvou poslanců ODS, kteří při hlasování o důvěře Rusnokově vládě odešli ze sálu, dozvěděla z médií až předevčírem vpodvečer, asi hodinu předtím, než se sama rozhodla, že pokud odejdou, zachová se stejně, dle některých zdrojů ČESKÉ POZICE mohla vědět o tomto scénáři od vyjednávačů blízkých Miloši Zemanovi již dříve. Proto ji nepřekvapilo, že ODS není jednotná a pravicová koalice jen teoretickým projektem. Úkolem Peake bylo nepotopit Rusnokovu vládu a zajistit, aby změna jejího postoje nebyla napadná. I tak lze číst její chování v uplynulých dnech.

Tři podmínky

Strana LIDEM si stanovila pro podporu stojedničkové pravicové koalice tři podmínky:

  • prosazení zákona o úřednících;
  • zavedení veřejného registru smluv;
  • průhlednější financování politických stran.

Návrhy zákonů, jež se týkají těchto bodů, měla dle požadavků LIDEM Poslanecká sněmovna schválit ve třetím čtení do listopadu letošního roku.

ČESKÁ POZICE ji dříve napsala, že požadavky LIDEM jsou poněkud absurdní. To, zda by byly nakonec návrhy zákonů schváleny – a v jaké podobě –, však do značné míry nezavisí na přání členů strany. V případě zákona o úřednících je navíc otázkou, nakolik současnou praxi vylepší. Karolína Peake si na prosazení tří priorit „plácla“ s TOP 09 i ODS.

Současně se však bývalá vicepremiérka ještě před hlasováním o důvěře Rusnokově vládě vyjadřovala o budoucnosti staronové koalice značně opatrně. V pořadu Interwiev ČT24 29. července na otázku moderátora, zda zcela a místopřísežně vylučuje, že by poslanci z LIDEM podpořili za určitých okolností rusnokopvu vládu, Peake odpověděla:

„Teď to vylučuji. My jsme jasně dali podporu Miroslavě Němcové.“

„Teď to vylučujete, a za týden?“ zeptal se moderátor.

„Víte, v politice se věci mění neuvěřitelným způsobem. Mě by nikdy nenapadlo před měsícem, že dojde k takové situaci, k jaké došlo. Tedy, že ředitelka kabinetu premiéra Nečase zneužívala vojenské zpravodajství. Že kvůli tomu padla vláda, a že se dostaneme do situace, v jaké jsme. Pokud se zásadním způsobem nezmění situace, a já nevidím žádnou změnu na obzoru, tak strana LIDEM nepodpoří vládu Jiřího Rusnoka při hlasování o důvěře. Jasně to vyplývá z naší podepsané podpory Miroslavě Němcové jako společné koaliční kandidátce na premiérku,“ odvětila Peake.

Změna situace

Předevčírem před hlasováním o důvěře Rusnokově vládě odešli dva poslanci ODS. Tím se situace se změnila a Peake se mohla zachovat stejně jako oni. Rusnoka nepotopila a zároveň to nebyla ona, kdo rozbil dojednanou stojedničkovou koalici. Vždyť stále opakovala, že jí jde o tři priority stanovené LIDEM a že pravicovou koalici bude držet jen do té doby, dokud bude mít zaručenu podporu těchto požadavků.

Nové volby jsou nadějí, že se s Karolínou Peake coby političkou rozloučíme

Nelze však ani vyloučit, že Peake o odchodu dvou poslanců ODS ze sněmovny předem nevěděla. Pak je třeba říct, že její role v uplynulých týdnech je spíše dojemná. Pokud prezident Miloš Zeman zavolá, „přicupitá“ na Hrad třikrát během tří týdnů, aniž by spolu hovořili o odměně za případnou, ať už aktivní či pasivní podporu Rusnokově vládě. A když se to Zemanovi hodí, bez problémů Peake zesměšní před sněmovnou.

Dnes je v podstatě jedno, zda Peake o rozkolu v ODS předen věděla, nebo nevěděla. Na své internetové stránky totiž napsala, že jediným férovým řešením současné situace jsou předčasné volby. Nelze s ní než souhlasit. Nové volby jsou totiž nadějí, že se s Karolínou Peake coby političkou rozloučíme. Své zkušenosti z boje proti korupci bude zřejmě muset zužitkovat v privátní sféře.