Diskuse k článku

Vědecký průlom Čechů: „Odemkli“ genom pšenice

Lidstvo se ocitlo na prahu šlechtitelské revoluce - získalo přístup ke klíčové dědičné informaci pšenice. K objevu přispěli vědci z Ústavu experimentální botaniky AV ČR a z Centra regionu Haná.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

J. Křivan

úspěch, který doprovází otázky

Nejsem odborník, ale dokážu si představit šlechtění pšenice jinou pšenicí, případně druhově podobnou rostlinou. Něco jiného je genetická manipulace, kdy se do genomu pšenice budou implantovat například geny z opice a výsledek bude mutant, který není schopný reprodukce.

Vítězové nad hladem Paul Henry De Kruif 1940 Takhle to začínalo

0/0
20.7.2014 13:21

P. Mach

Úspěch českých vědců otázky,

otázky tohoto typu určitě nedoprovází, tedy každopádně ne od jedinců s alespoň průměrnou inteligencí. Co otázky budí, a to závažné, je v Evropě panující absurdní a dementní hysterie kolem GMO a různé dojmy o "opičích genech". Výměna genů i mezi nepříbuznými organismy je totiž běžný přírodní proces, viz http://www.osel.cz/index.php?clanek=5024. Mimochodem, říká vám něco odrůda ječmene Diamant? Zřejmě ne, jinak byste si kladl zcela jiné otázky http://www.gate2biotech.cz/radiacni-mutagenese/

0/0
20.7.2014 20:54

J. Křivan

Re: Úspěch českých vědců otázky,

Pane Mach děkuji, oba články jsem přečetl, určitě se v problematice orientujete lépe než já. Pivo pít kvůli tomu nepřestanu, jen si nejsem jistý jestli má věda právo nahrazovat přírodu právě v oblasti tak citlivé, jako je DNA. Urychlení procesu přenosu genů se může rychle vymknout z rukou. Uznáte, že člověk nedokáže přechytračit přírodu.

PS Již v úvodním příspěvku jsem napsal, že se mi zdá absurdní vytvářet mutanty u nichž chybí schopnost reprodukce a zanášet je do potravního řetězce. Nemáte obavy, že se ta impotence přenese v xté generaci na celé lidstvo? Možná se tak na zemi vrátí přírodou nastavený řád.

0/0
21.7.2014 12:00

P. Mach

Lidé si to "právo"

přivlastnili už před více než 10 000 lety, tj. od doby, kdy cíleně vybírají, množí a kříží jedince různých biologických druhů s žádoucími vlastnostmi nahrazují lidé přírodu v oblasti DNA. Dále, jak jste se mohl dovědět z článku o ječmenu Diamant, se již 50 let používají plodiny, který byly "vyšlechtěny" ozařováním semen. To je zásah daleko brutálnější než současné biotechnologické metody, kterými se připravují GMO. Nikdo neví co takové ozařování provede s DNA rostliny, jaké tam vzniknou změny, posuzují se pouze výsledné vlastnosti rostliny jako takové. U GMO se to ví naprosto přesně. Za těch 50 let nebyl zjištěn sebemenší negativní důsledek této technologie a je zajímavé, že zelení magoři se můžou zbláznit jen při zmínce o GMO, ale metoda mnohem riskantnější, jejíž výsledek je navíc naprosto nepředvídatelný je nechává chladnými. Čím to? TO mě připadá jako zajímavá otázka.

Absurdní? Impotence se na lidstvo může přenést kvůli nezdravému životnímu stylu, nikoli kvůli GMO. Mimochodem impotence je opravdu ale opravdu ně

0/0
21.7.2014 19:21

P. Mach

Re: Lidé si to "právo"

něco jiného než neplodnost :-). Přenést se na vás pomocí přírodního procesu horizontálního přenosu, který náš genom "obohacuje" už miliony let může cokoliv. Pokud to bude nevýhodné, tak v druhé, třetí či xté generaci to nositele vyřadí (většinou tím, že ho to zabije nebo mu to stíží reprodukci nebo obojí), čímž se to nevýhodné něco samo neutralizuje. To je ale známá a logická věc, na kterou přišel už Darwin.

0/0
21.7.2014 19:27