Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 3
  • Poslední: 2.7.2015 14:56
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
srovnání AV ČR a MPG

Srovnání AV ČR a MPG, co se týče financování (po vydělení německých čísel osmi protože Němců je 8 krát více) a po započtení financování "center" z EU je prakticky stejné, cca 5 miliard CZK na 10 milionů obyvatel a rok.

V čem je ale ten podstatný rozdíl ve výkonnosti (i když "výkon Němců" dělíme osmi)?

Dle mého názoru je to takto:

Když vezmeme naši AV jako ekvivalent MPG tak zjistíme, že u nás v ní pracuje zhruba dvojnásobek pracovníků zhruba za třetinové platy a s mnohem nižším výkonem, hodnoceno Nobelovkami či scientometrií.

Když bychom ale vzali AV jako ekvivalent MPG + Fraunhoferovy (aplikované) ústavy,

pak zjistíme že pro nyní stejný počet pracovníků na milion obyvatel v AV jako v MPG+Fraunhofer je naše akademie podfinancovaná na 50% (ale její výstup - základní a zvláště ten aplikační je stále mnohem nižší).

Důvod vidím především 2:

1) velká fragmentace výzkumu v AV ČR. Němci například silně omezili výzkum v určitých oborech (jaderný výzkum ....) a koncentrují svůj výzkum cíleně na

pokračování: srovnání AV ČR a MPG

pokračuji:

určité obory jako obnovitelné zdroje energie, zdraví, informatiku, ... (tímto způsobem zcela předělali například výzkum v dřívějších obrovských jaderných centrech jako Juelich a Karlsruhe...)

2) vedoucí místa jsou obsazována pouze v rámci mezinárodních konkurzů

Ale no tak

To přece nejni Vědecká společnost Max Planck, ale Vědecká společnost Maxe Plancka.