Vědci našli způsob, jak „číst“ sny

Výzkumníci v Japonsku umějí pomocí speciálního skeneru odhalit obrazy, které lidé viděli, když upadli do rané fáze spánku.

Čtení snů zajímalo lidstvo od pradávna, přijít na jejich podstatu chtěli už staří Egypťané. Tým vědců Computational Neuroscience Laboratories v Kjótu se podle článku v časopise Science (citovaného britskou BBC) pokusil zjistit, jaké obrazy člověk vidí během snění a přenést je na monitor počítače. Podařilo se jim to s pozoruhodnou 60procentní úspěšností.

„Byl jsem přesvědčen, že dekódování snu je možné, alespoň pro některé aspekty snění. Výsledkem jsem tedy nebyl překvapen, ale vzrušen,“ uvedl profesor Yukiyasu Kamitani. Tým zkoumal tři dobrovolníky během spánku ve speciálním skeneru. Potom je vědci probudili a zeptali se jich, co se jim zdálo. Každý zmíněný obrázek, od bronzových soch, přes klíče až po sekáčky na led, zaznamenali, bez ohledu na to, jak byly absurdní. To se u každého opakovalo více než 200 krát.

Vědci pak z výsledků vybudovali obsáhlou databázi, kde ze zmíněných objektů vytvořili vizuální kategorie. Například, hotel, dům a stavba byly seskupeny do jedné kategorie s názvem „struktury“.

Ti, kdo mají tak příšerné či perverzní sny, že by je rozhodně na žádné obrazovce či dokonce na veřejnosti vidět nechtěli, mohou být klidní

Vědci pak skenovali dobrovolníky znovu, ale tentokrát během doby, kdy byli vzhůru a dívali se na obrázky na obrazovce počítače. Tím byli schopni vypozorovat různé mozkové aktivity, které korelovaly s vizuálními obrazy.

V dalším kole testů už mohli vědci k mozkové aktivitě během spánku přiřazovat konkrétní obrazy, které dobrovolník viděl. „Byli jsme schopni odhalit snový obsah z mozkové aktivity během spánku, který byl v souladu s tím, co nám potom dobrovolník sdělil, že se mu zdálo,“ vysvětlil profesor Kamitani.

Nicméně dodal, že tento systém nebude fungovat pro každého. Každý má totiž jinou mozkovou aktivitu a jinou „databázi“ obrazů, takže univerzální čtečka snů to rozhodně není. A ti, kdo mají tak příšerné či perverzní sny, že by je rozhodně na žádné obrazovce či dokonce na veřejnosti vidět nechtěli, mohou být podle profesora klidní. „Zřejmě nikdy nebudeme schopni odhalit něčí sny, aniž by o tom dotyčný věděl,“ dodal.

Počet příspěvků: 4, poslední 8.4.2013 09:08 Zobrazuji posledních 4 příspěvků.