„Véčkaři“ prý nejsou magoři, ve vládě zůstávají

Strana chce do 30. června podepsat dodatek koaliční smlouvy se svými požadavky, jinak ji vypoví. Reformní zákony hodlá podpořit.

Radek John a Karolína Peake sdělují radostnou novinu - VV vládu nepotopí (do prázdnin). foto: © ČTKČeská pozice

Radek John a Karolína Peake sdělují radostnou novinu - VV vládu nepotopí (do prázdnin).

Věci veřejné (VV) zůstávají po úterním pětihodinovém jednání svého poslaneckého klubu ve vládě. Pokud ale nebude podepsán dodatek ke koaliční smlouvě s jejich požadavky, k 30. červnu ji vypoví. Konec měsíce strana vybrala údajně proto, aby se mohla v klidu uskutečnit začínající sněmovní schůze a aby skončily státní maturity, jejichž konání prosadil „véčkařský“ ministr školství Josef Dobeš.

„Z vlády neodcházíme, protože se nechceme chovat jako magoři. Kdybychom dnes vypověděli koaliční smlouvu, nastal by Velký třesk, nikdo by nevěděl, co dál," vysvětlila postoj VV takřka po schwarzenbergovsku místopředsedkyně strany Karolína Peake. (Mimochodem - minulý týden zase uvedla, že VV nejsou ufoni, aby si znovu řekly o ministerstvo vnitra.)

Strana, která se v poslední době pohybuje dle průzkumů veřejného mínění pod pětiprocentní hranicí volitelnosti, se zřejmě rozhodla využít nynější situace v Poslanecké sněmovně. Na programu červnové schůze, jež v úterý odstartovala, je projednávání některých reformních zákonů, s jejichž schválením spojuje vládní koalice svou další existenci. Vzhledem k tomu, že opozice se bude snažit vládní návrhy shodit, Věci veřejné by mohly zatlačit na své partnery a prosadit (zatím nespecifikované) změny, které by jim dle jejich názoru mohly vrátit část voličské přízně. Ještě před měsícem například VV trvaly na vzniku státem garantovaného penzijního fondu. Zda se tento požadavek nyní pokusí protlačit, není zatím jasné. Podle průzkumu agentury Millward Brown pro Lidové noviny odmítá daňovou reformu 79 procent, penzijní 72 a zdravotní 52 procent veřejnosti.

Výměny ministrů stále na programu

Po podepsání dodatku ke koaliční smlouvě by mělo dle VV následovat hlasování o důvěře kabinetuV písemném dodatku ke koaliční smlouvě, po němž by mělo dle VV následovat hlasování o důvěře, se mají ostatní dvě vládní strany ODS A TOP 09 zavázat ke splnění slibů o obměně kabinetu. Předseda VV Radek John si prý nedokáže představit, že budou ve vládě sedět ministři, kteří nedokázali ohlídat hospodárné nakládání se státními peněz. Ačkoli konkrétní jméno odmítl sdělit, na mysli měl zajisté ministra obrany Alexandra Vondru a kauzu údajně předraženého českého předsednictví EU. Právě projednávání tohoto případu ve sněmovně, požadované opozicí, hodlají VV umožnit. Zástupci ODS nicméně po jednání svého poslaneckého klubu dali najevo, že si nepřejí odchod žádného ze svých ministrů.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík řekl, že véčkařům příliš nerozumí. „Naše strana vyzvala VV, aby přišly s konkrétním návrhem dodatku,“ řekl. Podobně se vyjádřit i premiér Petr Nečas. Další koaliční setkání by dle Gazdíka mohlo být zítra, nebo pozítří. Nečas je však k takovému postupu vzhledem k nabitému pracovnímu programu skeptický.