Véčka stahují smyčku kolem ministra Pospíšila

Ani tři paradoxy svolání úterní schůze poslaneckého výboru pro bezpečnost nezabrání grilování ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila.

Konflikt: Peake předložila návrh na poslední chvíli a bez předchozích jednání, Pospíšil projednávání materiálu zastavil. foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Konflikt: Peake předložila návrh na poslední chvíli a bez předchozích jednání, Pospíšil projednávání materiálu zastavil.

V úterý 21. února se v Poslanecké sněmovně čeká zvláštní představení. Předseda Věcí veřejných Radek John svolal mimořádnou schůzi výboru pro bezpečnost. Na kobereček si pozval ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) a vrchního státního zástupce v Praze Stanislava Mečla. Okolnosti svolání výboru stojí za hlubší pozornost.

John schůzi inicioval minulý týden. Stěžejním bodem měla být původně debata o zákonnosti kontroly, kterou Mečl nařídil na podřízeném Městském státním zastupitelství v Praze. Jeho vedoucí státní zástupci s plošnou kontrolou nesouhlasili a odmítli vydat 9 z 34 vyžádaných spisů, protože jde o živé kauzy a jejich předání by mohlo ohrozit průběh trestního řízení. K tomu uveďme: toto zastupitelství se zabývá politicky citlivými případy jako úplatkářskou aférou exšéfa pražských strážníků Vladimíra Kotrouše, skandálem exministra životního prostředí Pavla Drobila, nákupem gripenů či obálkovou aférou Víta Barty...

Minulý pátek však přihrál Johnovi ještě jeden námět. Pražský městský soud totiž de facto rozhodl o návratu Vlastimila Rampuly do nejvyšší funkce na Vrchním státním zastupitelství v Praze. A tak nelze od jednání výboru čekat nic menšího než pokus ugrilovat ministra Pospíšila, jenž Rampulu loni v říjnu odvolal. Podivnou schůzi rámují hned tři paradoxy, jež ČESKÁ POZICE předkládá.

Nezákonný program?

Program schůze je dle státních zástupců v rozporu se zákonem o státním zastupitelství. John prý nemá právo představitele justice interpelovat.

John se chce na Mečlovu kontrolu podívat z hlediska zákonnosti, jenže zrovna takový program schůze je dle státních zástupců v rozporu se zákonem o státním zastupitelství. John prý nemá právo představitele justice interpelovat. „Žádný státní zástupce není nejen povinen, ale ani oprávněn, zodpovídat se z výkonu svých zákonných oprávnění Parlamentu ČR, jeho výborům nebo jednotlivým poslancům či senátorům,“ ohradili se představitelé Unie státních zástupců v tiskovém prohlášení.

Proti schůzkám politiků s žalobci se postavil i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, kterého John na setkání pozval dodatečně. V nedělních Otázkách Václava Moravce Zeman avizoval, že před výbor nepřijde. Ani nehodlá žalobce zprostit mlčenlivosti. „Nerad bych zakládal precedens, že se státní zástupci půjdou zpovídat do parlamentu,“ prohlásil Zeman. A dodal, že ani nemíní pokračovat v tradici, kterou nastolila jeho předchůdkyně v úřadu Renáta Vesecká, která například v kauze Čunek před poslanci vystoupila.

Podobně kritizovali schůzi Pospíšilovi straníci. „Poslanci výboru pro bezpečnost odmítají zasahovat do sporů státních zástupců. Je to mimo jejich kompetence. Navíc příští týden proběhne řádné zasedání výboru, kde předseda John mohl tuto otázku vznést v bodu různé,“ uvedla pro ČESKOU POZICI poslankyně občanských demokratů Jana Černochová. Za Pospíšila se podle MF Dnes postavili také místopředsedové ODS Alexandr Vondra a Miroslava Němcová.

Opozice s částí koalice?

Paradox druhý: Program schůze nevoní dokonce ani opozičním poslancům, kteří si jindy nenechají ujít příležitost vládě zatopit. Tentokrát jsou přesvědčeni, že cílem Věcí veřejných je něco jiného než řešit provozní spor žalobců. „Nevím, co je mezi ODS a VV za hrátky. Jasné ale je, že Rampula byl žába na prameni a že Věci veřejné chtějí dostat Karolínu Peake na spravedlnost,“ řekl ČESKÉ POZICI exministr vnitra a člen výboru pro bezpečnost František Bublan (ČSSD).

V televizi u Václava Moravce si Bublan zaspekuloval, o co se zřejmě hraje v zákulisí: „Propojenost je mezi třeba panem Rampulou a některými pražskými kmotry, dokonce i Věcmi veřejnými. Tady se ty nitky celkem sbíhají, dá se to lehce propojit.“ Podle Bublana jde Věcem veřejným o kontrolu justice a možnost ovlivňovat případy, které žalobci dozorují, přičemž jedním z nich je i aféra neoficiálního šéfa strany Víta Bárty.

Místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier dokonce upozornil na souvislost: Minulý týden nejprve John svolal bezpečnostní výbor sněmovny, poté pražský Městský soud zrušil Rampulovo odvolání. Podle Dienstbiera by mohlo jít o promyšlený plán, který má zastavit změny v justici. To by ohrožovalo její funkčnost a důvěryhodnost. 

Moroz se vrací

Nejbizarnější na celé věci se zdá skutečnost, že podpisy potřebné ke svolání mimořádné schůze (kterou musí odsouhlasit minimálně šest poslanců výboru) sbíral bývalý Johnův náměstek na ministerstvu vnitra Michal Moroz - obchodní partner soukromé bezpečnostní agentury ABL, jež patří bratrovi neformálního šéfa „véčkařů“ Víta Bárty. Moroze přitom z dosahu vnitra a justice v minulosti hnal přímo premiér Nečas.

„S podklady pro mimořádnou schůzi výboru pro bezpečnost za mnou přišel pan Moroz - osoba krajně nedůvěryhodná a úzce spjatá s VV. Nepodepsal jsem to. Nemíním naskakovat na jejich stranické hrátky,“ řekl ČESKÉ POZICI poslanec za TOP 09 a člen výboru pro bezpečnost Daniel Korte.

ČESKOU POZICI zajímalo, jaké měl Michal Moroz pověření? „Dělám Radku Johnovi poradce pro výbor pro bezpečnost, ale smlouvu mám s Věcmi veřejnými, ne s Poslaneckou sněmovnou,“ napsal Moroz ČESKÉ POZICI.

Nejistá účast ODS a „topky“

Tyto tři paradoxy jistě nezabrání tomu, aby se v úterý odehrálo pranýřování ministra Pospíšila. Čistě teoreticky by schůzi mohlo narušit jen rozhodnutí poslanců vládních stran TOP 09 a ODS na výbor nejít, což by ovšem spor přeneslo na jednání v rámci trojkoalice.

Vyhrocenou situaci kolem státních zástupců si uvědomuje i Pospíšil. V pátek sice ČESKÉ POZICI řekl, že o rezignaci neuvažuje, později však pro Aktuálně.cz uvedl: „Budu-li odvolán v souvislosti s Rampulou, mám svědomí čisté a jsem rád, že jsem se o to alespoň pokusil. I kdyby mě to mělo stát hlavu.“ Zapůsobilo na něj zřejmě prohlášení premiéra, který je již rok trvající krizí na pražském vrchním státním zastupitelství „vážně znepokojen“, ať už jsou jeho důvody jakékoli. Zprávu o tom, jak napínavé chvilky Pospíšil zažije, přinese ČESKÁ POZICE v úterý odpoledne.