Ve stínové vládě ČSSD nejde jen o Ratha

Poslanec zadržený kvůli podezření z korupce či legendární doktor práv Hulinský. To není dobrá vizitka Sobotkova stínového kabinetu.

V nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce předseda ČSSD uvedl, že David Rath zmizí coby ministr zdravotnictví ze stínové vlády sociální demokracie. foto: © repro Česká televize, www.ct24.czČeská pozice

V nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce předseda ČSSD uvedl, že David Rath zmizí coby ministr zdravotnictví ze stínové vlády sociální demokracie.

„Naše stínová vláda chce být nejen programovou, ale i personální alternativou koaliční vlády,“ kasal se na podzim 2010 stínový premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Stínovou vládu nelze brát na lehkou váhu. U hlavní opoziční strany jde o významný útvar, jehož členové jsou potenciálními ministry příští vlády.

V Sobotkově stínovém „ansámblu“ před necelými dvěma lety usedl jako stínový ministr zdravotnictví David Rath, toho času středočeský hejtman. Teď se ho stínový premiér snaží funkce zbavit. Uvedl to v nedělních Otázkách Václava Moravce a důvody snad není třeba připomínat. Rath však není jediným „vředem“ Sobotkovy stínové vlády.

Dalším povedeným „kvítkem“ je stínový ministr pro místní rozvoj JUDr. Petr Hulinský, legenda pražské ČSSD a stranický protikorupční expert. Ano, tentýž Hulinský, kolem kterého se objevil skandál se Spastic Handicap (Janečkův protikorupční fond podal na Hulinského trestní oznámení). Tentýž Hulinský s pochybnou rigorózní prací. Tentýž Hulinský, o kterém lobbista Roman Janoušek v jednom z telefonátů magistrátnímu úředníkovi Ďuricovi vykládal: „Sedím tady s finančním magnátem panem Hulinským a on mě hrozně prcá za všechno, že špatně pracuju…“

Stínovým ministrem životního prostředí je zase jihočeský hejtman Jiří Zimola, jehož kraj nechvalně proslul takzvanou cinknutou losovačkou. Jihočeská losovačka byla loni v červenci první, při níž protikorupční policie zajistila losovací zařízení. Při následných akcích zabavila ještě dva přístroje. Detektivové protikorupční policie se domnívají, že všechna losování, která prováděla zabavená zařízení, se uskutečnila netransparentně.      

Stínová vláda ČSSD je vizitkou hlavního kandidáta na post příštího předsedy vlády. Sobotka by si tedy měl dát záležet na složení svého týmu, který voličům v lecčems napovídá, jak by jeho vládnutí v budoucnu mohlo vypadat. Takže minimálně stínových ministrů Ratha a Hulinského by se šéf sociální demokracie měl urychleně zbavit.

Počet příspěvků: 2, poslední 21.5.2012 05:27 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.