Ve frašce „Jak vyměnit Hanákovou“ už hraje i kníže

Ze jmenování Iva Mathé ministrem kultury zatím sešlo. Dále se bude předstírat, že Alena Hanáková řídí resort kultury.

Ze jmenování Iva Mathé šéfem resortu kultury, které bylo na spadnutí, zatím sešlo. foto: isifa/Lidové noviny/PAVEL WELLNERČeská pozice

Ze jmenování Iva Mathé šéfem resortu kultury, které bylo na spadnutí, zatím sešlo.

V uplynulých dnech se zase všechno točilo okolo ministerstva kultury (MK). Jako tradičně v žánru frašky, jen je to stále méně k smíchu. Na tom, že Alena Hanáková je hodná paní, ale na šéfku MK se nehodí, se všichni shodnou. Ona sama si to nepřipouští. Kdo ji zažil, ví, jak strašně odzbrojující to je.

Možná i proto se takovou dobu nikdo neodhodlal s tím něco udělat. Ve čtvrtek 14. února, kdy se už zdálo, že je hotovou věcí, že místo Hanákové nastoupí Ivo Mathé, předseda Starostů Petr Gazdík však téhož dne v pořadu ČT24 Interwiev několikrát zopakoval, že je třeba brát na stranickou kolegyni ohledy. A jako argument přidal, že se paní Hanáková dnes napřímo zeptala předsednictva Starostů, zda si snad někdo přeje její odvolání, a nikdo z kolegů se neozval, z čehož usuzuje, že má jejich podporu. Boží prostoto!

Nezvládnutý post

O výměně Aleny Hanákové se začalo mluvit prakticky hned po jejím nástupu do čela ministerstva kultury v polovině prosince 2011. Že ji nezvládá, bylo jasné po jejím prvním televizním vystoupení loni na začátku února na téma církevních restitucí, kdy s sebou „neměla materiály“. Dalším vrcholem byly „špatně nastavené řídící procesy“ loni v září, kdy neuměla vysvětlit, proč odvolala ředitele Národního divadla Ondřeje Černého.

O výměně Aleny Hanákové se začalo mluvit prakticky hned po jejím nástupu do čela ministerstva kultury v polovině prosince 2011

Petr Gazdík se ve čtvrtek v poředu Interview dojemně pokusil vypočítávat úspěchy své ministryně. Bylo to rytířské, ale například tomu, že se Aleně Hanákové podařilo prosadit církevní restituce, snad nemohl věřit ani on sám.

Když byl v jedné z prezidentských diskusí tázán na působení Aleny Hanákové v čele resortu kultury předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, prohlásil: „To je naprosto jejich záležitost, nikoliv naše.“ On přece do „jejich“ rezortu Starostům nemluví, natož aby mohl něco na ministerstvu kultury ovlivnit. A už vůbec za MK nenese odpovědnost. Kníže tím vlastně dokonale vyjádřil alibistický postoj strany, jejímž je předsedou.

Voličský potenciál

Dokud si TOP 09 během prezidentských voleb neuvědomila, jak velký voličský potenciál se v kulturní obci skrývá, bylo jí, co se „na kultuře“ děje, úplně fuk. Hanáková má dokonce pravdu, když říká, že za to, jak málo peněz je pro letošní rok v programech na podporu živého umění, ona nemůže. O tom, kolik finančních prostředků ministerstvo kultury dostane, totiž neoblomně rozhodl ministr financí Miroslav Kalousek.

Ekonomický náměstek MK Martin Sankot pak ořezané peníze rozdělil uvnitř resortu. Nějak to však neodhadl, čímž uměleckou obec pořádně naštval. Památky nekřičí, ale „živé umění“ píše petice a protestuje nahlas. Třeba na demonstraci ve čtvrtek 14. února před MK avizovanou pár týdnů předtím.

Řeči o likvidaci kultury nikdy žádného politika nedojaly, ale je rok do voleb, a vedení TOP 09 ví, že bude potřebovat každý hlas

Řeči o likvidaci kultury samozřejmě nikdy žádného politika nedojaly, ale je rok do voleb, a vedení TOP 09 ví, že bude potřebovat každý hlas. No, tak jim ty peníze dorovnáme, aby jich bylo jako loni, a navrch k tomu dostanou konečně nového ministra kultury…

Náhrada za ministryni

A ejhle! Tentýž kníže, který v diskusi před pár týdny tvrdil, že k MK žádné kompetence nemá, najednou osobně dojednal, že post šéfa resortu převezme Ivo Mathé. Ten se sám dokonce veřejně vyjádřil, že „o jeho nástupu na kulturu má být jasno do týdne“. Dostal studenou sprchu. Petr Gazdík se necelou hodinu poté, co rozhovor s Mathém vyšel, nechal slyšet, že se „k ničemu takovému nechystá, ani o ničem takovém s paní ministryní nemluvil“. A paní ministryně Hanáková celý den opakovala, že o ničem neví, nikdo jí nic neříkal a rozhodně rezignovat nehodlá, protože to dělá dobře.

Navenek to vypadá, že dvě hlavy vládního siamského dvojčete jménem TOP 09 a Starostové nemají jasno v kompetencích, moc spolu nemluví a vůbec si nerozumějí. Ale všechno může být i jinak. Petr Gazdík v televizi svéhlavě opakoval, že se o jednání Karla Schwarzenberga s Ivem Mathém dozvěděl poprvé včera z rozhovoru v Lidových novinách. To by byl od stranického partnera sakra velký podraz, snad i na prásknutí dveřmi.

Jenže zároveň se zdálo, že Gazdíkovy veřejné výroky míří spíš k Aleně Hanákové – jako ujištění, že ji Starostové nezradili a nejednali za jejími zády o odvolání. Předseda Starostů se s ruměncem na tváři usilovně snažil uchlácholit kolegyni, a vůbec mu nedošlo, jak znepokojující obraz o spolupráci TOP 09 a Starostů předkládá občanům a potenciálním voličům stranického dvojčete. Ani jak je to směšné.

Pokusů najít za Alenu Hanákovou náhradu už bylo několik. Situace je neudržitelná. Dlouho se ví, že jedním ze „stínových“ šéfů, kteří se pokoušejí MK nějak řídit, je místopředseda Starostů Stanislav Polčák, druhou šedou eminencí je ekonom Martin Sankot. Podle toho to také často vypadá. Paní ministryně občas neví, co se v jejím resortu děje, nezná například základní pravidla fungování grantových komisí, tápe v rozpočtu a podobně.

Nadále gentlemanské předstírání?

Za to, že je na kulturu málo peněz, sice může ministr Kalousek, ale nefunkční ministerstvo kultury, jež se navenek i uvnitř chová nekoncepčně, nepředvídatelně a zmatečně, padá na hlavu Starostů, kteří dlouhodobě nedokázali personální krizi vyřešit. Od podzimu vkládali naděje do Jiřího Šestáka, ředitele Jihočeského divadla a čerstvého senátora, který kandidoval za několik uskupení a také za Starosty. Byla by to ideální volba, ale nedopadla. Také komu by se chtělo stát se ministrem na rok, když ví, že za tu dobu nelze nic pořádného stihnout udělat.

Je možné, že se nakonec Starostové s Ivem Mathém na ministerském postu smíří, i když to právě vypadá, že je pořádně naštval

Je možné, že se nakonec Starostové s Ivem Mathém na ministerském postu smíří, i když to právě vypadá, že je pořádně naštval. Jak pravil Petr Gazdík v CT24: „Slepice nemá kdákat, dokud neusedne na hnízdo.“ Ale přece jenom… Volba Mathého by spíš vylepšila pověst TOP 09. Je přece člověkem Karla Schwarzenberga a jemu blízkých umělců.

Mathé by za rok do voleb nic moc nemusel ukázat, vystačil by s důvěrou, kterou u kulturní veřejnosti má. Pokud by chtěli mít Starostové vlastního ministra, aby mohli trochu napravit svou reputaci, a především udržet emancipovanou pozici vedle silnějšího volebního partnera, museli by přesvědčit svého muže, který už dnes resort kultury důvěrně zná, ale dosud se ministerskému postu bránil – Stanislava Polčáka. Jiné možnosti už na obzoru nejsou. Vlastně jedna tu je: všichni budou nadále gentlemansky předstírat před Alenou Hanákovou, že je ministryní kultury.

Počet příspěvků: 16, poslední 20.2.2013 04:38 Zobrazuji posledních 16 příspěvků.