Ve finále tendru na šéfa CzechInvestu zbyli tři zájemci

Po druhém kole soutěže jsou postu generálního ředitele státní agentury nejblíže Radomil Novák, Ondřej Votruba a jeden tajemný uchazeč.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba prý není spokojený s pestrostí osob, které se do soutěže o místo generálního ředitele CzechInvestu přihlásily. foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, zdroj WikipediaČeská pozice

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba prý není spokojený s pestrostí osob, které se do soutěže o místo generálního ředitele CzechInvestu přihlásily.

Výběrové řízení na šéfa státní agentury CzechInvest se blíží do finále. Předminulý pátek se odehrálo druhé kolo tendru na generálního ředitele této příspěvkové organizace ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), stále však není jasné, zda byl vybrán vítěz. Od dvou důvěryhodných zdrojů se ČESKÁ POZICE dozvěděla, že na shortlistu nejvážnějších kandidátů zbyla tři jména.

Připomeňme, že agentura, která do České republiky láká investory a podporuje rozvoj podnikání, je bez šéfa od loňského srpna. Tehdy v kancelářích CzechInvestu provedla kvůli podezření z manipulace s veřejnými zakázkami zásah protikorupční policie, a následně byl odvolán generální ředitel Miroslav Křížek.

Tendr na ředitele, který bude mít na starosti sloučení CzechInvestu s druhou příspěvkovou organizací MPO CzechTrade, byl sice vyhlášen už počátkem března, ale ani po třech měsících není zřejmé, kdo agenturu povede. Požádali jsme proto o vyjádření mluvčí MPO, jenže odpovědi jsme se během čtvrtka nedočkali. Nezbývalo nám než se pokusit zjistit podrobnosti o soutěži jinou cestou a zjistili jsme:

  • Prvním z finalistů je bývalý generální ředitel CzechInvestu Radomil Novák, který vedl agenturu po odchodu Martina Jahna v letech 2004 až 2005. V agentuře předtím pracoval od roku 1996 a založil například pobočku organizace v Silicon Valley v USA. Od roku 2007 řídí konzultantskou firmu Czech US v Kalifornii.
  • Dalším zájemcem o funkci generálního ředitele je Ondřej Votruba, jenž byl loni pověřen řízením divize investic v CzechInvestu. V minulosti pracoval šest let jako ředitel pobočky agentury v Tokiu. Před nástupem do CzechInvestu byl zaměstnán v japonské vládní agentuře na podporu vzájemného obchodu a investování se zahraničními zeměmi (JETRO).
  • O jménu posledního adepta kolují pouze spekulace. Jedna z nich uvádí, že jde o člověka, který se profesně pohybuje v oblasti obnovování průmyslových zón. Dle jiných zpráv jde o bývalého šéfa Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Pavla Habartu, který se do soutěže rovněž přihlásil.
Vališ odstoupil. A co Očko...

Počátkem května ČESKÁ POZICE informovala, že se do tendru přihlásili dva ředitelé z MPO. Prvním z nich byl Zdeněk Vališ, který v současnosti vede CzechTrade. „Po dohodě s panem ministrem z minulého pátku jsem z výběrového řízení odstoupil. Kvůli naplňování proexportní strategie je důležité, abych setrval tam, kde jsem,“ řekl ČESKÉ POZICI Vališ, který na MPO šéfuje odboru podpory exportu. Neoficiální verze důvodu pro stažení kandidatury zní ale jinak: Vališ prý nepředložil do soutěže střednědobou koncepci rozvoje agentury. „Samozřejmě jsem svoji vizi předložil,“ zareagoval na náš dotaz Zdeněk Vališ.

Z důvěryhodného zdroje jsme zaznamenali, že existují tlaky i na odstoupení Petra Očka, pověřeného ředitele CzechInvestu, který na MPO vede sekci EU fondů. Očko však na náš dotaz nereagoval. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba údajně nechce přesunem Očka riskovat problémy v oblasti evropských fondů. Operační program Podnikání a inovace, který MPO spravuje, má totiž vleklé problémy z minulosti, jež se týkají Českomoravské záruční a rozvojové banky.

Že by repete?

Kromě jmen konkrétních uchazečů, kteří se dostali do finále, je stejně důležité znát odpověď na otázku, jestli se MPO nechystá výběrové řízení zrušit a následně znovu vypsat. Důvod? Některé zdroje z MPO při rozhovorech s ČESKOU POZICÍ uvedly, že ministr Kuba prý není spokojený s pestrostí osob, které se do soutěže přihlásily. Rád by proto řady zájemců rozšířil.

Pokud by byl tendr opakován, je téměř jisté, že CzechInvest oslaví rok fungování bez generálního ředitele. Je tedy vůbec nutné Křížkova nástupce vybírat, funguje-li úřad i bez šéfa?