Vážený pane premiére, vážený pane ministře financí!

Věc: Poděkování za avizovanou nečinnost a návrhy na několik neodkladných opatření.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Otevřený dopis předsedovi Vlády ČR, panu Jiřímu Rusnokovi a prvnímu místopředsedovi Vlády ČR a ministru financí, panu Janu Fischerovi.

Na úvod bychom Vám oběma i ostatním členům vlády rádi poděkovali. Vaše avizované rozhodnutí, že jelikož jste už prakticky v demisi a sněmovna, která je v této zemi ještě pořád suverénem, o vás viditelně nestojí, budete se chovat zdrženlivě a budete plnit funkci vlády jen udržovací, nás potěšilo.

Toto rozhodnutí považujeme za důkaz, že všechny ty řeči o puči a násilném převzetí moci byly jen planým tlacháním a že se nakonec skloníte před Parlamentem České republiky a jeho vůlí, jak Vám Ústava ČR káže. Jistě, ne vždy se všechno povede dokonale a občas se přihodí nějaké to zaškobrtnutí. Jako třeba, když vláda bez důvěry vyháže celé vedení Český drah nebo když ministr kultury, který se v křesle ještě ani neohřál, odvolá a pak zase jmenuje ředitele Národního divadla. Ale jsme jen lidé, občas chybujeme.

Přece jen si ale společně přejme, aby doba Vašeho vládnutí nebyl promarněna. Víte, kdyby bylo v naší zemi vše v pořádku a nikoho by nic netrápilo, asi by nebyl problém, kdyby ministři vlády odborníků nějaký ten měsíc jen hleděli z oken a trpělivě čekali na volby a nový, politický kabinet. Dobře však víme, že tomu tak není.

Proto nás, pane Fischere, napadlo, zda byste nechtěl trochu pozměnit svá kritéria odbornosti (tedy že odborník není ten, kdo má stranickou knížku ODS) a přece jen se na ty dozorčí rady trochu blíže podíval. A můžete se do toho pustit spolu s dvojicí Toman a Toman. Jeden je Vaším náměstkem, který má dozorčí rady ve své agendě, druhý Vaším kolegou ve funkci ministra zemědělství.

Opravdu si nemyslíme, že propagátor léčby tmou Milan Bajgar (TOP 09) je v dozorčí radě ČEZ nepostradatelný. Či snad máte jiný názor? Řekněme si na rovinu – dozorčí rada má třeba kontrolovat účetní závěrky a další dokumenty. Lidí, kteří se v tom vyznají, máte nyní plné ministerstvo. Proč tam nechávat někoho, kdo vás leda diagnostikuje a pak zavře do tmy?

Zkuste promluvit se svým náměstkem Tomanem. Možná toho o něm až tak moc nevíte, ale má značné zkušenosti z byznysu. Schválně se ho zeptejte, zda by třeba u jeho bývalých zaměstnavatelů prošlo, aby byl do vysoké funkce jmenován ředitel kuchařského učiliště. Možná se bude smát, ale ten smích ho přejde, až v působnosti své sekce nalezne jednoho takového ředitele v dozorčí radě strategického podniku Čepro. Vážně je tam pan Neumann ze „strany“ LIDEM tak důležitý?

Poté se, prosíme, běžte poradit s tím druhým Tomanem, ministrem zemědělství. Oba už máte za sebou ledacos, působení ve státní správě i nadnárodních organizacích. Kolikrát jste tam zažili, aby v dozorčích radách seděli studenti? Jinými slovy, zkuste se nějak domluvit, nakolik ve statutárním orgánu významného podniku prospívá státu pětadvacetiletý student a někdejší asistent Karolíny Peake Pavel Kotrba. Stranu LIDEM už sice opustil, ale v dozorčí radě Budvaru sedí pořád. Možná z něj jednou bude vážený právník, až dokončí školu a získá nějaké praktičtější zkušenosti než přebíhání ze strany do strany, ale dnes to přece jen nevypadá, že by zrovna on byl ideálním kandidátem do dozorčí rady něčeho tak mamutího.

A když už u toho pana Tomana budete, podívejte se ještě na povodí našich řek. Víte, spousta lidí při povodních o všechno přišla a prostě se té vody bojí. Všichni sice víme, že voda se moc zastavit nedá, ale přece jen by občané možná byli klidnější, kdyby video s ředitelem Povodí Labe, kde tento pán není s to o povodni říci cokoli, co by mělo hlavu a patu, nekolovalo po internetu pro obveselení či vyděšení obyvatel. A Robert Vondrovic, předseda krajské rady strany LIDEM, také musí zůstat v dozorčí radě Povodí Labe? Strana LIDEM se přece už nikdy nikam nedostane, a tak se netřeba obávat, že by se někdy za něco mstila.

A Vy, pane premiére, nám snad v uvedených námětech můžete dát také za pravdu a snahu pana Fischera či obou Tomanů podpoříte. Známé je sice heslo, že kdo nic nedělá, nic nezkazí, ale máme za to, že v těchto případech už není zkazit co. Můžete jenom získat. A my konec konců s vámi, protože jde o státní podniky, a tedy je to tak trochu majetek nás všech. My bychom Vám za to třeba odpustili to nařčení ze šíření polopravd a lží.

V dokonalé úctě

ČESKÁ POZICE

Počet příspěvků: 16, poslední 15.8.2013 01:21 Zobrazuji posledních 16 příspěvků.