Ceska Pozice

Vážená pravice, pozor na slovenskou „drobenku“!

Slovenská středo-pravice se neřízeně štěpí. Za posledního půl roku vznikly u sousedů tři nové projekty.

Čeští a slovenští politici na levici i pravici by si měli sjednat vzájemné stáže, kdy by si vyměňovali informace, jak sjednotit levicové, respektive pravicové spektrum. Na jedné straně rozdrobená česká levice obdivuje Roberta Fica, jakým způsobem dokázal pod Tatrami sjednotit menší strany a se svou stranou SMER-SD drtivě vyhrát loňské volby. To slovenská pravice se v těchto dnech neřízeně štěpí a mohla by naopak závidět českým kolegům.

V minulém týdnu ji totiž potkala spoušť. Ve středu poslanci Lucia Žitňanská a Miroslav Beblavý z opoziční SDKÚ (za podpory dvou dalších poslanců strany Most-Híd) spustili politický projekt Tvoríme Slovensko, jehož cílem je vyhledávat pro politiku schopné a mladé lidi. O dva dny později pak pravicovou KDH opustil výrazný poslanec Radoslav Procházka, u něhož se spekuluje o záměru kandidovat příští rok na prezidenta. Už loni během Vánoc Procházka založil občanské sdružení Alfa.

To není všechno. Loni v květnu KDH opustili poslanci Daniel Lipšic a Jana Žitňanská, kteří poté v září založili politické hnutí Nová väčšina (dle průzkumů má tento subjekt již 4,8 procenta). „Pravicový volič s se k tomu asi nebude umět postavit, bude z toho zmatený. Odejít z politické strany a založit občanské sdružení je velmi nestandardní. Je to takové na zmatení voliče,“ komentuje nová hnutí slovenský politolog Ján Baránek.

Suma sumárum, ve slovenském parlamentu jsou v opozici zastoupeny čtyři středo-pravicově laděné subjekty: KDH, Sloboda a Solidarita, SDKÚ-DS a Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. K tomu za posledního půl roku vznikly další tři politické projekty. Tato pravicová „drobenka“ má čelit skálopevnému Ficovu SMERu? „Mně tak trochu vadí, a připadá mi to i směšné, že v této zemi máme drtivou levicovou převahu 83 poslanců a jednoho premiéra. Zato na pravici máme asi sedm subjektů a minimálně dvanáct lidí, kteří mohou okamžitě dělat premiéra,“ hodnotil situaci předseda SDKÚ Pavol Frešo.

U nás obráceně

Česká politika má opačný problém. Na levici se o voliče perou vedle komunistů sociální demokraté, zemanovci a paroubkovci. Vytvořit projekt podobný SMERu bude ale kvůli přítomnosti KSČM a nesnášenlivosti mezi lídry náročné sousto.

Naše pravice je naopak skvěle stabilizovaná, že ano. Petr Nečas má občanské demokraty pevně pod kontrolou, TOP 09 je utužená strana, a reprezentanti rozdrobené slovenské pravice se tak od nich mají co učit. Jen jestli ale na Slovensko v nedávné době nedorazili na přiučenou poslanci ODS Jiří Janeček a Pavel Suchánek. Začali totiž v občanské demokracii zakládat frakce...

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.