Vatikán 2.0

Římskokatolická církev má vlastní aplikaci na iPhone. Jde o virtuální zpovědnici Confession: A Roman Catholic App.

Úleva pro hříšníky. V nové aplikaci Římskokatilické církve stačí odškrtnout provinění a nahlas přečíst modlitbu, kterou program automaticky doporučí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úleva pro hříšníky. V nové aplikaci Římskokatilické církve stačí odškrtnout provinění a nahlas přečíst modlitbu, kterou program automaticky doporučí. | foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice
Úleva pro hříšníky. V nové aplikaci Římskokatilické církve stačí odškrtnout provinění a nahlas přečíst modlitbu, kterou program automaticky doporučí.

Jste kuřák a toužíte přestat kouřit? S chytrým telefonem od Applu to není problém. Snažíte se naučit japonsky? iPhone pomůže. Ztratili jste se v džungli? Smartphone vás zachrání. Společnost Apple nabízí prográmek opravdu na všechno. Nejnovější aplikace však musela vyrazit dech i nejnáročnějším uživatelům. Římskokatolická církev nedávno schválila digitální pomůcku Confession: A Roman Catholic App.

V případě miniprográmku jde o virtuální zpovědnici, kterou vyvinula biskupská konference Spojených států amerických v reakci na papežovo přání, aby se katolíci víc zapojili do digitálního světa. „Perfektní pomoc pro každého kajícníka,“ zní slogan aplikace, kterou si v digitálním obchodě App Store může kdokoli stáhnout za 1,59 eura. Aplikace se pak vyptává, zda jste zapojený do homosexuálních aktivit, používáte kondomy či toužíte po sousedově manželce.

Mluvčí Vatikánu Federico Lombardi však v tiskové zprávě zdůraznil, že virtuální zpověď v žádném případě nemůže nahradit opravdovou zpověď. Při ní jde totiž především o osobní vztah mezi duchovním a zpovídajícím se. Digitální sestřička by měla lidem zejména připomenout význam zpovědi. Aleluja!