Ceska Pozice

Varnsdorfské zjevení děkana právnické fakulty v Plzni

Už podruhé se letos Květoslav Růžička ztratil a našel. Může snad za jeho zmizení vážný zdravotní stav? Nebo potíže jen předstírá?

O vysvětlení, kam a proč se o víkendu ztratil děkan Květoslav Růžička, má zájem i rektorka Západočeské univerzity Ilona Mauritzová. V týdnu má děkan Růžička už učit čtyři hodiny mezinárodního práva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy O vysvětlení, kam a proč se o víkendu ztratil děkan Květoslav Růžička, má zájem i rektorka Západočeské univerzity Ilona Mauritzová. V týdnu má děkan Růžička už učit čtyři hodiny mezinárodního práva. | foto: © ČTKČeská pozice
O vysvětlení, kam a proč se o víkendu ztratil děkan Květoslav Růžička, má zájem i rektorka Západočeské univerzity Ilona Mauritzová. V týdnu má děkan Růžička už učit čtyři hodiny mezinárodního práva.

Bizarní příhody okolo právnické fakulty v Plzni píší další kapitolu. V pátek se jí ztratil děkan Květoslav Růžička (65) a bylo po něm vyhlášeno celostátní pátrání. Po pár dnech se našel – u silnice v Dolním Podluží ve Šluknovském výběžku... Jak se tam dostal? Utíkal před kritikou stavu na juristické fakultě Západočeské univerzity (ZČU)? Trpí snad psychickou nemocí? Zmateností? Nebo si prostě udělal volný víkend v přírodě, bez rodiny a telefonu?

Otázky vážnější: Skončil snad v kufru auta nějakého sígra, který mu dal lekci o posudcích v krvavé kauze Diag Human za 8,9 miliardy korun, v níž Růžička spolurozhodoval? Nebo si naopak vytváří alibi, aby nebyl odpovědný za kroky, jež v uplynulých letech jako rozhodce učinil? Informace, že už dříve pobýval na psychiatrické klinice, nejsou zatím potvrzenéMédia a veřejnost o tom čile spekulují.

Jisté je, že děkan Růžička odešel ze svého bydliště v Praze 18. listopadu a dnes byl nalezen u Varnsdorfu. Podrobí se lékařskému vyšetření. „Zatím máme málo informací. Ale chceme věc řešit na úrovni celé ZČU. A paní rektorka Ilona Mauritzová ho chce vyslechnout, co se přesně stalo. Informace, že už byl děkan Růžička v minulosti hospitalizován na psychiatrické klinice, jsme si ověřovali, ale nic takového nemáme zatím potvrzeno,“ řekla ČESKÉ POZICI mluvčí ZČU Kamila Kvapilová.

Profesor Růžička je v čele problematické fakulty se stigmaty „rychlostudií“ od loňského října, kdy zvítězil v děkanské volbě nad protikandidátem Karlem Eliášem. A neztratil se poprvé. Podobné zmizení se už letos událo. V červnu a červenci byl v dlouhodobé pracovní neschopnosti, údajně měl i srdeční příhodu. Děkan Růžička však s médii nekomunikuje. A není divu! Škole bylo totiž před časem odebráno právo udílet malé doktoráty JUDr. a také velké tituly Ph.D., což není věru příjemné téma k hovorům.

Že by Alzheimerova choroba?

„Obávám se, že za druhým zmizením profesora Růžičky budou skutečně psychické potíže. Již dříve si některé věci nepamatoval, psal si hodně poznámek... Příznaky byly podobné Alzheimerově chorobě. Spekulace spojující jeho zmizení s kauzou Diag Human považuji za nesmyslné, spíše půjde o zdraví. Mediální tlak na něho byl enormní,“ míní obeznámený zdroj ČESKÉ POZICE.

Opačného názoru je nejmenovaný plzeňský pedagog: „Je zvláštní, že když ožívá případ Diag Human, tak se nám pan děkan ztrácí, chodí po doktorech a pořizuje si jakási svědectví o své nezpůsobilosti. Myslím, že jeho zmizení nemá co do činění se školou, na té už mu nijak nezáleží, ale spíše se obává dopadů svého rozhodcovského podpisu.“ V roce 2008 spolurozhodl Růžička o náhradě škody 8,9 miliardy korun pro společnost Diag Human. Nyní jde i s úroky o deset miliard korun.

Podle deníku Právo čekají profesora Růžičku v tomto týdnu čtyři hodiny výuky v předmětu mezinárodního práva. „Pokud by je nemohl odučit, katedra za něho bude mít náhradu,“ řekla mluvčí ZČU Kvapilová. Případné odvolání děkana není snadná, musel by je potvrdit akademický senát fakulty nebo by se o totéž mohl pokusit velký univerzitní senát.

V červenci ČESKÁ POZICE informovala, že se v Plzni hovořilo o dvou možných adeptech na děkanův post – o profesoru Přemyslu Rabanovi a docentu Janu Paulym. Nabízí se ještě jedno řešení plzeňské agónie: dobrovolný Růžičkův odchod. Odhodlá se k němu děkan, jemuž se škola rozpadá takříkajíc pod rukama a který jen tak mizí a zjevuje se u lesa?

Související články:

zpět na článek


© 2020 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.