Valonské zrcadlo české energetice: Desetinová spotřeba

Belgické Valonsko chce během příštích čtyř desetiletí snížit závislost na uhlí, plynu a ropě o 80 až 95 procent. Má na to zákon.

Valonsko se zhlédlo ve Velké Británii a jeho parlament minulý týden přijal zákon, který stanovuje závazné tempo, jakým se bude zbavovat závislosti na uhlí, ropě a plynu. Spotřeba fosilních paliv by v tomto belgickém regionu měla do čtyřiceti let klesnout o 80 až 95 procent. Hodnotou cílového stavu se teď nikdo netrápí. Jestli spotřeba bude nakonec pětinou, nebo dokonce dvacetinou současného stavu, je z dnešního pohledu jedno. Tak jako tak to bude jen zlomek spotřeby současné.

Podobně jako Česko patří dnes Valonsko k rekordmanům ve spotřebě fosilních paliv na hlavu. V obou případech jde o průmyslové země, takže východiska jsou obdobná. Jenže cíle jsou diametrálně odlišné. Naše státní energetická koncepce staví na tradičních řešeních, jak pokrýt stále rostoucí spotřebu – ve Valonsku bude podle zákona spotřeba rok od roku klesat.

Ve shodě s opozicí

Že nejde o utopii, už čtyři roky dokazuje Velká Británie. Pro iracionální Česko, kde jsou klíčové zákony protlačovány silou jediného hlasu a kde důležitá legislativa platí jen do příštích voleb, dokud se neprohodí opozice s koalicí a zákony se stejným stylem převolí, jsou Británie i Valonsko nedostižnými vzory. V obou zemích byla energeticky úsporná legislativa přijata v širokém konsenzu. Britská vláda prosadila pravidelné snižování energetické závislosti na fosilních zdrojích ve shodě s oběma opozičními stranami, se Svazem britského průmyslu i s odbory. Ve Valonsku tomu je obdobně.

Jak chce tamní vláda popisované změny dosáhnout? Povzbuzením nových odvětví, jako je výstavba nízkoenergetických a zejména pasivních domů i zateplování těch starších, což navíc vytvoří tisíce pracovních míst. A zejména zvyšováním podílu výroby „čisté energie“, rozvojem rychlé a pohodlné veřejné dopravy a v neposlední řadě důrazem na domácí potraviny s kratšími dovozovými vzdálenostmi ke zpracovatelům i kupujícím.

Snížení závislosti na dražších a dražších fosilních palivech srazí účty za energii domácnostem i podnikům, posílí ekonomiku a sníží valonskou závislost na dovozu surovin.

Ve snaze okopírovat Velkou Británii nezůstane Valonsko dlouho samo. Proslýchá se, že o tom uvažuje i řada dalších evropských států: Dánsko, Rakousko či Slovinsko.

Podpora v Česku by byla...

V Česku je na tyto snahy dvojaká reakce. Na jedné straně oficiální trend žije budovatelským úsilím kolem zamýšlených nových bloků Temelína, v souladu s novou energetickou koncepcí. Na druhé straně Hnutí Duha šíří Velkou výzvu, což není nic jiného než podnět k následování britského a valonského příkladu. Protože takové rozhodnutí vyžaduje široký konsenzus, hnutí se snaží netlačit na pilu. A funguje to.

Dohnat čtyřletý náskok Velké Británie, která každoročně snižuje svou energetickou náročnost o dvě procenta, je prakticky nemožnéVětšina parlamentních stran – ČSSD, TOP 09, Starostové a nezávislí, LIDEM, Věci veřejné i KSČM – již Duze oficiálně řekla, že takový zákon v principu podporuje. Podle tři roky starého nezávislého průzkumu veřejného mínění společnosti Factum Invenio by pro schválení nového zákona (který by závazně stanovil rozvrh postupného snižování exhalací skleníkových plynů v České republice) bylo 66 procent respondentů. Na poslance a poslankyně se s žádostí o jeho přijetí obrátilo již více než 25 tisíc lidí.

Britský impulz stojí a padá s principem snižování závislosti na drahých fosilních palivech v pravidelných opatřeních – krok po kroku, rok po roku. Nějaké jednorázové opatření by nemělo reálný význam – pasivní dům ze dne na den nepostavíš, linku veřejné dopravy nezavedeš. Takže dohnat čtyřletý náskok Velké Británie, která každoročně snižuje svou energetickou náročnost o dvě procenta, je prakticky nemožné. Nyní na šetřící dráhu nastoupilo Valonsko a postupně se nám začne také vzdalovat. Záhodno by bylo vydat se za ním, ale navzdory všem posháněným souhlasům českých politických stran pro to v současnosti není politická vůle.

Počet příspěvků: 2, poslední 6.12.2012 05:08 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.