Diskuse k článku

Válka v Sýrii: Kdo je pro režim? A kdo proti němu?

Ve jménu čeho mohou syrští povstalci vést svůj boj? Ve jménu čeho může syrský prezident Bašár Asad usilovat o svou legitimitu? Není něco špatně, pokud téměř jediný, kdo dnes tvrdí, že má nějakou zřetelnou vizi budoucnosti, je Islámský stát? Ptá se Jan Čuřík.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Salek 25.9.2014 10:05

co je to za vo..?

westernizovaný IS? Islamský stát jen replikuje Mohamadovo tažení. Kalifát je přímo inspirovaný Mohamadem a naboženstvím které založil. Tvrzení že IS má kořeny na Západě prozrazuje o autorovi hodně.

S. Cerman 21.9.2014 8:23

Nedělám si patent na rozum a možná se hluboce

mýlím , ale mě to připomíná Evropu v 15. až 17. století. Nového pod sluncem tam je pouze to že jak strýček Sam tak strýček Vladimír si do ohýnku občas kápnou trochu hořlaviny aby to mělo správný tah. Člověk je skutečně velmi hloupé zvíře. Čím ho to vzájemné zabíjení tolik fascinuje???? Co je v tom za magii??? Kdo mi to poví???

J. Křivan 21.9.2014 10:40

Pane Cermane

Je to deprimující, ale nejspíš přirozený výběr, narušený civilizačními procesy.

J. Křivan 21.9.2014 13:17

Re: Pane Cermane

Mně celý ten blízký východ spíš připomíná mentálně dobu, kdy se Slavníkovci řezali s Přemyslovci. Každý kdo se pokusil z toho vymanit dopadl jako Husajn, Mubarak, Kaddáfí, Asad, atd. Myslím, že pan Čuřík, jako znalec detailů se nejspíš z toho opupínkuje. Ona ani ta naše civilizace není za vodou.

L. Chovanec 21.9.2014 15:39

Re: Nedělám si patent na rozum a možná se hluboce

........pane Cermane , ono taky počátky islámu jsou cca 700 let pozadu za vznikem a rozvojem křesťanství  a zdá se , že toto zpoždění je stálé , neměnící se ani tím , že má možnost kontaktu s rozvinutější civilizací . Mám za to , že jedním z viníků je samotné náboženství , islám , který umožňuje v některých případech rozdílný vyklad některých článků koránu , a na druhé straně trvá na jednotném výkladu článků , které brání sblížení s příslušníky ostatních náboženství. Pokud nedojde k revizi koránu , není možné vzájemné soužití , takže , ať chceme , nebo nechceme , rozhodne jenom vzájemný střet na válečném poli ..........

S. Cerman 21.9.2014 16:53

Víte pane Chovanče v tom 16. století

se křesťané také hádali a válčili kvůli výkladu bible a bylo papežské schizma atd. Plně máte pravdu, že islám je 700 let opožděn. Před 700 sty lety se tu také sekaly hlavy. Myslím si že při rozumné politice Euroatlantické společnosti bez multikulti by se to dalo uhrát i bez vojenského střetu. To bychom ale museli řádně potlačit nikoli muslimy, ale ty kteří na jakékoli válce bohatnou a to je větší problém než porazit muslimy. Porazit výrobce zbraní je větší problém než porazit muslimy o tom přemýšlejte!!!!

J. Salek 25.9.2014 18:06

Re: Víte pane Chovanče v tom 16. století

Porazit výrobce zbrani? Co je to za blbost? Výrobci zbraní jsou jediní kteří Evropu chrání před chaosem. Pokud by Evropa/USA neměla moderní zbraně tak zanikne během pár desetiletí. Zchoulostivělí a zlenivělí evropané se už možná neumí bránit se samopalem (či nedej bože mečem)  v ruce.

J. Salek 25.9.2014 10:21

Re: Nedělám si patent na rozum a možná se hluboce

IS replikuje Mohamadovo dobývání Arábie. Ovšem Mohamad to měl jednodušší v tom, že tehdejší dvě velmoci Byzantská říše a Persie se porvali mezi sebou. Dnešní USA, Irán a další okolní mocnosti můžou vojensky rozdrtit IS kdykoliv se jim zamane a mezi sebou moc neválčí.

S. Cerman 25.9.2014 13:08

Nejste pane Salku moc velký optimista?

Jak mi vysvětlíte že USA prohráli válku v Afghanistánu a s ostudou odtud utíkají???? A zanechávají za sebou úplně rozvrácenou zem. Dnešní možnosti válčení jsou trochu jiné než za Mohameda a proto IS vám jsou JZ k ničemu. Drony jsou hezké hračky ale také nezvládnou vše. Vzpomeňte si ns tunelovou válku ve Vietnamu a GAze.

J. Salek 25.9.2014 17:56

Re: Nejste pane Salku moc velký optimista?

USA neprohrali valku v Afganistanu ani ve Vietnamu. Oni ty valky vzdali, protoze pro ne nemelo smysl pokracovat. Afganistan ani Vietnam pro USA neni velka hrozba. Ani IS neni pro USA velka hrozba a proto to bude dlouha a podivna valka, na kterou se nakonec USA vykasle. Zrejme IS porazi Iran nebo se rozlozi zevnitr.

Navic Afganistan i Vietnam byly rozvracene uz pred tim nez tam amici sli. Irak byla strategicka chyba, ale Bush proste chtel sirit lasku a demokracii a nedal si rict. Nakonec to Obama vzdal za nej.

Co se tyce Gazy tak Izrael evidentne nechce znicit Hamas. Jinak by je vyridil raz dva.

Kdyz Izrael pred par lety valcil proti Hizbalahu, tak sem se hodne divil proc je neznicil, ale ted vidim ze se tenkrat vyplatilo nechat Hizbalah prezit. Izrael ma ted od Hizbalahu pokoj a navic mu Hizbalah pomaha i proti kalifatu. Kdo by to kdy rekl. Pro Izrael je mnohem uzitecnejsi kdyz se Hamas pere s Fatahem nez kdyby dobyl Gazu silou a byl by zodpovedny za milion vyzirku. Vyzirky takhle vyz

S. Cerman 25.9.2014 19:55

Re: Nejste pane Salku moc velký optimista?

Co se týče Izraele máte plnou pravdu. Co se týče USA tak bohužel.USA to vdali protože nedokázali zvítězit. Jestliže velmoc jako USA nedokáže zvítězit nad rozvojovými zeměmi jako Vietnam , Afghanistan, Irák ta je to jejich hrozná morální a politická prohra. To se tedy na mě nezlobte. Tím že rozpustili iráckou armádu dodali vycvičené vojáky ISIL proto ISIL tak vítězil. Boží pěst Fredericka Forsytha musíte to chápat. Pročpak Bush Srn. nenechal po první válce zabít Sadáma když ho měl na lopatě?

J. Křivan 20.9.2014 12:21

Drobná připomínka

Článek by neměl končit otazníkem, ale vykřičníkem.

D. Krajíček 20.9.2014 10:53

Vizí Euro-Americké civilizace

Vizí Euro-Americké civilizace je válka proti islámu a jeho ideologii. Lze to zakrývat ještě chvíli, ale pak tato vize vyjde na světlo a nahradí pseudovizi Zeleného Šílenství.