Diskuse k článku

Válka v Sýrii: Islámský stát je důsledkem zavádění demokracie

Bývalý policejní prezident Stanislav Novotný v rozhovoru reflektuje svou cestu do Sýrie před třemi lety: „Řada politiků začíná potichu uznávat, že arabské jaro se proměnilo spíše v arabskou zimu.“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

termín "zavádění demokracie" je prázdné klišé

bohužel používané, ačkoliv nemá žádný smysl. Ještě horší modifikaci je "export demokracie". To je jako kdybych nemocnému zaváděl zdraví nebo vytřením špinavé podlahy zaváděl čistotu. Zavádět můžu náboženství, módu dlouhých kalhot nebo třeba penis do vagíny, ale ne něco, co znamená přirozený stav svobodného rozhodování. A pochybuji, že někdo o své vlastní vůli řekne - nechci o sobě rozhodovat, chci, aby o mně beze mně rozhodovali jiní, a taky aby rozhodovali o všech ostatních. To je proti vší zdravé logice, a to i u primitivních národů.

0/0
6.3.2015 13:06

J. Václav 261

Nechci zasahovat do tak velkého rozporu názorů,

jen chci připomenout, že celá oblast byla od šedesátých let pod silným vlivem SSSR, takže o žádné demokracii nemůže být ani řeč.

0/0
19.2.2015 16:45

J. Křivan

Re: Nechci zasahovat do tak velkého rozporu názorů,

Václave, proč asi proč?

0/0
20.2.2015 12:55

J. Schneider

Klobouk dolů

před vaší gramotností. Kvalita vašich vývodů tomu odpovídá. Dovolím si totiž podotknout, že já jsem kladl otázky. To jen tak na okraj, pro ilustraci, že je to obráceně, než říkáte. Skoro ve všem.

0/0
19.2.2015 12:12

Zase kecáte nesmysly, pane Schneidře!

Kromě toho, že se o věc docela zajímám, protože křesťanská komunita v Sýrii, kteroum islamisti decimují, je jednou z vůbec prvních křesťanských komunit navazující přímo na původní starověké usedlé obyvatelstvo. Mám i možnost věci přímo diskutovat se vzdělaným Syřanem, který, aby zachránil rodinu a holý život, uprchnil do ČR a žije zde a má úzké kontakty domů. Sýrtie po 2. SV byla demokratickou zemí, kde vedle sebe v míru, pohodě a bez rozmíšek žili muslimové, křesťané i Židé. a v měřítcích blízkovýchodního pojetí byla společnost demokratická a pluralitní. V r. 1961 provedla strana BAS s přímou podporou sovětů, kteří potřebovali získat námořní základnu ve středomoří, státní převrat a nastolila faktickou diktaturu strany BAS. Od těch dob narůstá společenské napětí a nevraživost, které vyústilo do občanské války r. 2011 trvající dodnes. Žádné "ZAVÁDĚNÍ DEMOKRACIE NIC NEZPŮSOBILO!" TO JE HOLÁ PITOMOST!

0/0
19.2.2015 8:41
Foto

Petr Markvart1

Re: Zase kecáte nesmysly, pane Schneidře!

Pane Gabrieli! Dlouho jsem se rozmýšlel, zda vůbec reagovat na Váš zcela nekvalifikovaný a hloupý příspěvek. Podle všeho se zřejmě považujete za experta na blízkovýchodní problematiku, takže vězte, že:

- převrat vedený stranou BAAS se odehrál bez jakékoli účasti SSSR (který si na Blízkém východě pěstoval svoje marxistické komunisty) souběžně v Sýrii a v Iráku 8. března 1963 (nikoli "v r. 1961", jak uvádíte);

- pokud se týče té "námořní základny ve středozemí, kterou údajní "sověti" získali (ve skutečnosti s vybudováním základny souhlasil až Prezident Bašár Asad v r. 2009, takže nikoliv sověti, ale Ruská Federace, jedná se o logistickou a opravárenskou základnu, která v současnosti nedisponuje ani rejdou nebo dokem a trvale se na ní zdržuje cca 20 převážně civilních zaměstnanců;

- ohledně důsledků "zavádění demokracie" stačí i pro méně vnímavého jedince navštívit Libyi, Jemen a Irák a porovnat stav těchto zemí před a po příchodu "demokracie".

0/0
19.2.2015 9:06
Foto

K45a84r10e97l 25P62l93í78h30a93l 2979695268671

Re: Zase kecáte nesmysly, pane Schneidře!

Nenapsal jste, co bylo před převratem v 1963. Byla tam demokracie a p. Gabriel má pravdu nebo tam bylo něco demokracii na hony vzdáleného? P. Gabriel píše, že tam demokracie byla a proto napsal, že nadpis článku neodpovídá situaci v Sýrii. O Iráku a jiných zemích nepíše, proto ty příklady uvádíte zbytečně.

0/0
19.2.2015 10:54
Foto

V.Hricák

Re: Zase kecáte nesmysly, pane Schneidře!

Ty příklady spolu ale úzce souvisí. Ve všech se totiž v novodobé historii angažoval západ, vedený USA, a všechny bez vyjímky dopadly katastrofálně. Nikdy jsem netvrdil, že režim v Sýrii, Libyi, nebo v Iráku byl ideální. Když se tam ale podíváte dnes, tak je to tragédie pro místní a silně pravděpodobná tragédie pro nás v dohledné budoucnosti. Ty miliony hladových se totiž někam pohnou. A Amerika to nebude. A já se znovu ptám. Byl to skrytý úmysl, nebo debilita mocných?

PS

Gádáfí vládl v Libyi téměř 40 let. Za tu dobu provedl nejednu prasečinu. Za každou z nich by si zasloužil viset. Proč k jeho svržení došlo právě nyní, když přestal podporovat terorismus a i místní měli takovou životní úroveň, o jaké se většině z nás ani nesní a Libyjci už nikdy nezažijí. Tak proč západ se svržením tak dlouho otálel?

0/0
19.2.2015 11:46
Foto

K36a16r22e35l 50P83l33í98h20a89l 2649445588141

Re: Zase kecáte nesmysly, pane Schneidře!

Tu tragédii po svržení režimů vidím. Jen jsem reagoval na případ Sýrie, o které je článek a ve které do roku 1963 bylo něco jako politická soutěž. P. Gabriel chtěl říci, že BAAS ji svým převratem zrušil.

0/0
19.2.2015 13:17
Foto

V.Hricák

A byla by v Sýrii tato politická soutěž i nyní?

Bez zásahu z Moskvy? Svět je neustále v pohybu a největší kamarádi Američanů z islámského světa mají buď monarchii, nebo juntu. Navíc, současný hybrid demokracie má do ideálu už také hodně daleko. Západ se čím dál víc noří do jakéhosi novodobého feudalismu. Mocní už se sice nepresentují šlechtickými tituly, ale majetkem, mocí a čím dál víc i chováním, si s feudály nezadají. Dokud si ti, co se derou k moci neuvědomí, že moc znamená v první řadě odpovědnost za ty, kterým vládnu, žádná demokracie tu nikdy nebude. To se dřív dočkáme výstřelu z Aurory.

0/0
20.2.2015 17:23
Foto

Petr Markvart1

Re: Zase kecáte nesmysly, pane Schneidře!

Vážený pane, mluvit o "demokracii" bez historického kontextu je nesmysl. Pan Gabriel navíc zjevně nezná zásadní fakta. Do r. 1918 byla Sýrie, rozdělená do několika vilájetů pod správou osmanského Turecka. V letech 1918-20 se o vytvoření další monarchie v oblasti pokusili spojenci Britů, Hášimovci. Až do konce 2. světové války bylo potom území pod francouzskou správou. Po vyhlášení nezávislosti se krátká období jakési soutěže politických stran (46-49 a 54-58) střídaly s vojenskými převraty, většinou v režii Velké Británie nebo Spojených států (Husní Zaím, Sámi Hinnáwi a Adíb Šišaklí-49-54). V té době už ale všechny opravdu SEKULÁRNÍ arabské země směřovaly k panarabskému nacionalismu, jehož typickým představitelem byl náserismus (v Sýrii 58-61) a básismus (od r. 63). To, co bylo mezitím můžete nazvat demokracií pouze s velkou dávkou fantazie.

0/0
19.2.2015 13:05

Re: Zase kecáte nesmysly, pane Schneidře!

Pane Markvarte, Nováku a další. Článek pana Schneidera v nadpisu deklaruje hlavní myšlenku článku tvrzením: "Válka v Sýrii je důsledkem..." Pan Schneider pak pro toto tvrzení shledává, jakkoliv kostrbatě, podpůrné argumenty. A já jsem přesvědčen, že to základní tvrzení je nejenom omyl, ale zcela osobní fabulace pana Schneidera. A není to jenom můj názor, ke kterému jsem dospěl studiem dostupných historických faktů, je to především názor Syřanů, kteří před současnou válkou uprchli a žijí zde v Brně. Jsou to vysokoškolsky vzdělaní technici a vojáci absolventi škol v ČR. Můžete si přeříkávat historická fakta Sýrie dle libosti a interpretovat si je jak vám jde pod nos, nicméně důležité, ba rozhodující je, že běžní lidé vnímali život v Sýrii až do basistického převratu 1963, jako pokojné soužití všech Syřanů, bez ohledu na etnikum a náboženství. a že počínaje osamostatněním Sýrie na základě rezoluce OSN 1946 více méně fungovalo volné působení a soutěž politických stran, čili demokracie.

0/0
20.2.2015 9:09
Foto

V.Hricák

Re: Pane Gabrieli,

Ještě před rokem vykřikoval francouzský prezident, že je nutno vyzbrojit a vojensky podpořit syrskou demokratickou opozici. A to již bylo veřejně známé, že tato demokratická opozice řeže svým politickým oponentům hlavy a hraje s nimi fotbal. Tak, jako v jiných demokratických "revolucích", i v té syrské měly prsty západní neziskovky a zpravodajské služby. Už jenom z logiky věci, islámských pošuků je několik desítek, max. stovek tisíc, vyzbrojených převážně lehkými zbraněmi. Při této konstelaci by západ, pokud by doopravdy chtěl, by s nimi zatočil v řádech týdnů, max. měsíců. Tak mi laskavě odpovězte, proč nechce. Proč USA vyjádřily nespokojenost nad egyptským bombardováním islámských pošuků v Libyi po masakru křesťanů? Nahrává to teorii, že každá podobná akce je dopředu islamistům ohlášena, aby jejich ztráty nepřesáhly únosnou mez. Jiné vysvětlení pro takovou reakci nemám. A kdo od islamistů kupuje ropu? Nejsou to náhodou Američané?

0/0
20.2.2015 10:52

J. Křivan

Re: Zase kecáte nesmysly, pane Schneidře!

Pane Seniore, každý emigrant musí nějak ospravedlnit své jednání. Přeci neřekne byl tam ráj na zemi. Nebyl, ale vypovídací hodnota je silně deformovaná. Lidsky Vaše známé chapu. Z druhé strany, jsem četl rozhovor s naší velvyslankyní v Sýrii a ten rozhodně má blíž k myšlenkám uvedeným v článku.

PS Ten článek je rozhovor. Pan Schneider se ptá a pan Novotný odpovídá.

Beru to tak, že pojem "DEMOKRACIE" je již dávno jen slovo pro ospravedlnění i špatných rozhodnutí.

0/0
20.2.2015 12:54
Foto

Petr Markvart1

Re: Zase kecáte nesmysly, pane Schneidře!

Ano, pane Gabrieli. Čekal jsem, že ve Vašem případě se bude jednat o něco jako "Svět viděný ze Špilasu". Vaše domněnky, vytvořené na základě rozhovoru s brněnskými Syřany, nemají však v porovnání s autorovou osobní zkušeností a pobytem ve válčící Sýrii, rozhovory s duchovními i věřícími, asi příliš velkou váhu. To jistě cítíte i vy sám. Závěrem jeho návštěvy, že situace, v níž se Sýrie nachází, vznikla na základě nekvalifikovaných nebo dokonce záměrně destruktivních snah našich spojenců v NATO a v EU o zavádění čehosi, co my nazýváme "demokracií" v arabských zemích. V tomto závěru se shoduje s předními českými arabisty, diplomaty, podnikateli a vojáky, kteří region a jeho problematiku skutečně znají. Takže, vážený pane Gabrieli, příště až někoho budete zase obviňovat z "kecání nesmyslů", zkuste si nejprve ověřit fakta.

0/0
20.2.2015 21:36

Re: Zase kecáte nesmysly, pane Schneidře!

Pokud budu analyzovat co se píše ve Wiki, tak dojdu k závěru, že pravdu můžete mít všichni. Záleží jen na úhlu pohledu, jak se říká. Wiki zní tak, jako, že to musela být divoká doba, ale my vlastně nevíme jak se cítili obyčejní Syřané, když se měnily vlády v Sýrii před rokem 1961. A o volné soutěži se zmiňuje. Možná zásadní problém byl nastolení výjimečného stavu v roce 1961 po vítězství strany Baas. Politická soutěž skončila a jak to známe i z Československa, tak tím se hodně změnilo. Kdo byli spojeni se "stranou" byli chráněnci a měli výhody. Ale taky jen odsud potud. Diktatura jak ji známe. Je možné, že předchozí změny vlád byly pro obyč Syřany lepší než to co přišlo, protože to nebyl ten chaos v tom smyslu jak ho dnes vidíme v Libyi, ale běžný politický život na Středním Východě, protože pokud se bojovalo o moc, tak se nebralo civilní obyvatelstvo jako rukojmí boje do té míry jak se to dělá dnes. A hlavně, nebylo tam tolik a takových zbraní. Zastřelily se opoziční špičky a bylo po

0/0
22.2.2015 7:22
Foto

Petr Markvart1

Re: Zase kecáte nesmysly, pane Schneidře!

Tou "demokracií" však myslel autor článku něco úplně jiného: myslel tím pokřivený obraz naší vlastní dnešní zahraniční politiky, kdy po prapory humanistických a pro-demokratických výzev podporujeme změny režimu v sekulárních zemích a otevíráme stavidla islámskému fundamentalismu. A proto je důležité porovnat naše proklamace s jejich bezprostředními důsledky. Proto je dnešní obraz Libye pro Sýrii a Syřany tak důležitý: vědí, co ROZHODNĚ NECHTĚJÍ. A pokud se tohle jmenuje "demokracie", vězte, že takovou demokracii nechci ani já!

0/0
19.2.2015 13:10
Foto

K74a38r20e66l 46P49l94í16h89a75l 2469425398211

Re: Zase kecáte nesmysly, pane Schneidře!

Měnit režimy nebylo rozumné ani správné, když jsme nebyli ochotni zajistit kontinuitu přeměny. Ale neházel bych vinu pouze na západ. Muslimové mají vlastní velký problém s rozdvojením islámu. A náboženství je dobrým nástrojem k prosazování zájmů. On ten Husajn taky nebyl žádný svatoušek.

0/0
19.2.2015 13:28
Foto

K26a93r65e42l 98P66l53í44h84a19l 2679125468741

Re: Zase kecáte nesmysly, pane Schneidře!

PS: a co Kurdové? Ve srovnání s nimi mají Romové ráj na zemi.

0/0
19.2.2015 13:29

Nesmysly tady kecáte - ostatně už tradičně - vy, pane

Gabrieli st. A co hůř - zjevně jste četl jen titulek...

0/0
19.2.2015 18:51
Foto

V.Hricák

Nejsem politik

a možná právě proto jsem si začal uvědomovat již před nějakými dvěma roky, že demokracie není pro každého. Nemluvě o tom, že o současné "demokracii" začínám mít sám vážné pochybnosti. Základem úspěšného fungování skutečné demokracie jsou totiž skutečně nezávislá média.A o jejich nezávislosti u nás už přinejmenším pochybuje nejméně polovina národa. Marně přemýšlím, zda si vzpomenu na jednu jedinou islámskou zem, kde demokracie funguje. Pokud vím, jsou to buď monarchie, nebo země ovládané církevními hodnostáři, vojenskými juntami, popř. přímo diktátory. Z pohledu západu to jistě není ideální stav. Ale většinou funguje. Konec konců, i naše "demokracie" má spoustu vad na kráse. Tak že jediné logické vysvětlení exportu demokracie za každou cenu je skrytý záměr. Protože pak už zbývá jenom debilita mocných, kteří tyto "demokratické" procesy rozpoutali.

0/0
19.2.2015 6:09

Ani já nejsem politik,

Jak by mohla být média svobodná, když novináři v nich zaměstnaní musí platit hypotéky a ten mediální byznys musí nějakým způsobem poskytovat zisk, páč jinak by o něj nebyl na trhu zájem a nikdo by je nekoupil.

Myslím, že poznat jak se mohl zrodit nějaký záměr, je jednoduché, ačkoli to není úmyslný záměr nějakého mozku, nebo domluvené skupiny mozků, ale výsledek přirozeného fungování nějakého společenského systému skládajícího se z nějakých entit, s nějakými pravidly. Musíme se podívat z podstatně větší dálky než jen z Česka.

Vědci už si všimli, že velké korporace se chovají jako lidé. Můžeme tedy označit jednotlivé aktéry děje jako entity, a tak je i charakterizovat, případně zařadit společenským zařazením (jak získávají peníze pro svůj život, pohlaví, věk, geografická oblast kde žijí, oblíbené aktivity atp.. Například: "tyto entity mají charakter hazardních hráčů", a pokud bude nutno si můžeme definovat přibližný charakter hazardních hráčů, abychom si ušetřili čas vysvětlování nějakých nedorozumněn

0/0
22.2.2015 7:00
Foto

Martintruhlik

všichni jsme experti na IS

Ano je to tak. Nikdo z nás neví ani jak vypadá korán, ale přesto dokážeme jednostranně a zkratkovitě vysvětlit tak komplikovaný problém jako je přítomnost IS. Autor i dotazovaný naprosto přehlíží podstatu konfliktu a to je konflikt mezi šíty a sunity. Arabské jaro jen dodalo palivo tomuto konfliktu.

Tvrdit, že pokud by Syrská opozice ovládla syrii, by nastalo peklo na zemi, tak to je už neskutečné zjednodušování. Umírněná opozice je nyní decimována Asadem, extremistická Nusra a IS naopak Asadem tolerována.

Daleko větší problém, než že se v konfliktu angažují US je angažovanost Ruska. To dodává Asadovi zbraně i přes zbrojní emgargo. A troufnu si tvrdit, že i ruští poradci, kterých je v zemi velké množství, jsou strůjci taktiky neútočení na IS, takže nepřímé podpory.

Pokud by se Rusko silně neangažovalo, tak po takovém zvěrstvu, jako je použití chemických zbraní, by Syrský režim musel padnout.

Ještě na závěr připomenu, že další místa, kde se Rusko podobně angažovalo a dopadly podobně tr

0/0
18.2.2015 21:51
Foto

V.Hricák

Re: Použití chem. zbraní

bych nezjednodušoval. Ono totiž není tak zcela jasné, kdo je vlastně proti komu použil a odkud se vlastně v místě použití vzaly. Objevují se různé konspirační teorie, že použitý plyn nese známky Libyjského původu.A ta byla v době jejich použití v Sýrii již  bez Gadáfího a v rozvratu. Nepopírám, že Rusové mají zájem na udržení Asada u moci. Důvodů by se našlo jistě dost. Ale Asadovo odpůrci nejsou schopni nic nabídnout. Tam, kde proběhl "demokratizační" proces podle západního vzoru nastal totální teror a bezvládí. Jedinou vyjímkou je asi Egypt, kde jednoho prezidenta s armádními kořeny a armádní podporou vystřídal druhý prezident s armádními kořeny a armádní podporou. To znamená vpodstatě vojenská junta. A je zvláštní, že jeho kroky proti vítězům voleb (rozsudky smrti vůdcům muslimského bratrstva), západu tak nějak nevadí. Zatímco Asadovo potírání "umírněné" opozice ano.

0/0
19.2.2015 6:23
Foto

Petr Markvart1

Re: všichni jsme experti na IS

Vaše prohlášení (protože se o diskusní příspěvek se rozhodně nejedná) je jako by bylo opsané z učebnice o subverzích cizích zemí "barevnými revolucemi" z pera soudruha Zbigniewa Brzezinského a kolektivu. Právě historickou tenzi mezi sunnity a ší'ity si architekti rozbití Sýrie vybrali jako svůj hlavní motiv (ostatně stejně, jako to udělali v Iráku). O výsledcích tohoto veleúspěšného experimentu se můžeme přesvědčit sami.

To, co tvrdíte je, samozřejmě, nesmysl, neboť 90% syrských sunnitů, včetně jejích vrcholných náboženských představitelů se staví proti tzv. "opozici". Proč? Protože tito "apoštolové demokracie a pokroku" přicházejí jako šiřitelé netolerantních hanbalistických postulátů, které spolu s extrémistickým wahábismem stvořily ideový základ Saúdské Arábie. Spolu s velkoosmanským nacionalismem Turecka jsou tak určujícími myšlenkovými proudy toho, co eufemisticky nazýváte "umírněnou opozicí". Co je to za umírněnou opozici, která vraždí civilisty, ničí infrastrukturu a ekonomiku vlastní země. Slyšel jste někdy o t

0/0
19.2.2015 8:02
Foto

Petr Markvart1

Re: všichni jsme experti na IS

Slyšel jste někdy o tom, že by ta Vaše umírněná opozice na dobytém území obnovila výrobu, zaměstnala lidi nebo postavila novou továrnu? Nikoliv, pouze ukradli stroje a vše, co se dalo prodali v Turecku, v Jordánsku nebo v Libanonu.

Vrcholem absurdity je Vaše tvrzení o "neútočení a podpoře IS" vládou Sýrie. Chcete snad říct, že v Deir Ez-Zor, Raqqa, Hassake a na řadě jiných míst nebojují proti IS syrští vojáci? To jsou právě ti jediní, kteří proti nim (spolu s kurdskou domobranou) bojují. Pokud by je totiž tak "intenzivně", jak tvrdí, bombardovali naši slavní spojenci, už by po celém IS nezbyla ani díra v zemi.

O Vašem celkovém přehledu svědčí i to, že tvrdíte, že Rusko porušuje jakési "embargo". Vězte proto, že Rusko může těžko porušovat embargo EU a USA, pokud samotné není jejich členem. Právě Vámi zmíněné embargo (nikoliv zbrojní, jak opět mylně uvádíte), ale TOTÁLNÍ je dalším nástrojem z učebnice pana Brzezinského jak přivést k poslušnosti národ, který se vzpírá změně režimu, organ

0/0
19.2.2015 8:05
Foto

Petr Markvart1

Re: všichni jsme experti na IS

který se vzpírá změně režimu, organizované ze zahraničí. Je hezké, že připomínáte místa, kde se angažovalo Rusko, tak já zkusím na závěr připomenout zase místa, kde se angažovalo USA, EU, NATO a jejich členové (vesměs v rozporu s mezinárodním právem): Irák, Bosna, Afghánistán, tzv. Kosovo, Libye, Egypt, Jemen, zde diskutovaná Sýrie, Ukrajina. A jeďte se tam podívat: zemský Ráj to na pohled. Demokracie kvete, ekonomika roste a lidé ... co lidé? Ti už nějak ty naše experimenty vydrží. A když ne? Tak se o ně EU postará. Bohatí jsme přece dost ...

0/0
19.2.2015 8:07
Foto

J20i43b 79J14i89b 5894544647867

O situaci syrských křesťanů podrobněji

Stručné, jasné srozumitelné – díky za to.

Na revanš připojuji link na záznam z přednášky Daniele Solise o situaci syrských křesťanů podrobněji a v souvislostech:

.

http://www.vlastnihlavou.cz/daniel-solis-pronasledovani-krestanu-v-syrii/

0/0
18.2.2015 19:26
Foto

Martintruhlik

Re: O situaci syrských křesťanů podrobněji

Syrie neni jediná a také "zatim" neni na prvnim místě v pronásledování křesťanů.

http://www.rozhlas.cz/nabozenstvi/zpravy/_zprava/pronasledovani-krestanu-ve-svete-stale-sili--1313606

0/0
18.2.2015 22:01