Válka v Liberálním institutu: Ředitel Ševčík odvolán, ten to však odmítá

Páteční členská schůze Liberálního institutu odvolala Miroslava Ševčíka z pozice šéfa správní rady. Ševčík odmítá legitimitu schůze.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © montáž ČESKÁ POZICE, foto ČTKČeská pozice

„Dnes byla odvolána stará správní rada a zvolena nová. Dále byla odvolána stará dozorčí rada a zvolena nová. Hlasování bylo zcela jednoznačné, skončilo tříčtvrtinovou většinou pro odvolání,“ řekl v pátek ČESKÉ POZICI předseda akademické rady Liberálního institutu Jiří Schwarz. Mezi odvolanými byli i děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické Miroslav Ševčík, který byl předsedou správní rady, a jeho syn Miroslav Ševčík, který seděl v dozorčí radě.

Miroslav Ševčík senior však zcela odmítá legitimitu páteční schůze. „Členská schůze bezpochyby svolána být měla. Ale problém byl, že tato členská schůze byla svolána s ochrankou, která nevpustila některé členy Liberálního institutu, například zakládajícího člena Liberálního institutu docenta Ježka, a řadu dalších lidí. Naopak byli vpuštěni kupříkladu dcera i syn pana Schwarze,“ řekl ČESKÉ POZICI Ševčík.

Zfalšovaný, nebo aktualizovaný seznam?

„Pan Schwarz zároveň zfalšoval seznam členů Liberálního institutu a na členskou schůzi se dostaly osoby, které jsem já osobně v institutu nikdy neviděl a neznám je. Kdyby všechny osoby byly vpuštěny, dopadlo by hlasování jinak. Na politické scéně se používá termín ‚velrybaření‘, takže Jiří Schwarz byl dnes jedním z největších velrybářů v České republice,“ dodal Ševčík s tím, že za těch okolností nepovažuje své odvolání ze správní rady za platné a celou věc hodlá předat právníkům.

Ševčík: „Na členskou schůzi se dostaly osoby, které jsem já osobně v institutu nikdy neviděl a neznám je“Schwarz tato nařčení odmítá. „Do sálu byli vpuštěni všichni členové podle aktuálního seznamu členů Liberálního institutu. Lidé, kteří organizačně zabezpečovali dnešní průběh členské schůze, měli k dispozici aktuální seznam a podle tohoto seznamu vpouštěli do místnosti členy,“ sdělil Schwarz s tím, že nařčení ze zfalšování seznamu považuje za velmi silné a zásadně ho odmítá.

„Šlo o aktualizovaný seznam členů podle stanov. Kdo byl třeba kdysi členem, neznamená to, že je členem jednou pro vždy. Když se někdo třeba deset či patnáct let neúčastnil žádných projektů, tak přestává být členem. Pan docent Ševčík zkrátka v poslední době používá silné termíny na všechny strany a myslím, že ho okolí již bere s rezervou,“ dodal Schwarz.

Nové tváře ve vedení

Kromě personálních změn se řešilo i nařčení z možných defraudací, o nichž Schwarz hovořil již v rozhovoru pro ČESKOU POZICI. „Já jsem argumentoval tím, že je třeba obměnit orgány institutu, aby bylo možné celou záležitost tohoto finančního skandálu prošetřit,“ uvedl Schwarz.

Členy těchto orgánů totiž byli jak Ševčík starší, tak i Ševčík mladší, který zároveň vystupuje za společnost dD accounting, která vedla Liberálnímu institutu účetnictví. Podle dřívějšího vyjádření Schwarze mělo docházet k tomu, že dnes již bývalý jednatel společnosti dD accounting Petr Kovář byl zároveň jednatelem společnosti Smartmodels, která Liberálnímu institutu poskytovala služby. Za tuto společnost údajně vystavoval faktury, které z účtu Liberálního institutu bez schválení jakékoli oprávněné osoby proplácel. Tím pádem měl volný přístup k prostředkům Liberálního institutu a mohl si je posílat na účet, což dle Schwarze také dělal. Touto záležitostí se nyní bude zřejmě zabývat policie.

Po páteční schůzi se v orgánech institutu se objevily nové tváře. Do správní rady byl opětovně zvolen David Lipka, ale dvěma novými členy jsou Václav Rybáček a Jan Havel. Do dozorčí rady byl opětovně zvolen Karel Klimeš, nově v ní usednou Marek Hudík a Petra Beková.