Válka v ČT kvůli Drtinové pokračuje. Za moderátorku se staví i kolegové.

Nevysvětlené odvolání Daniely Drtinové z Událostí, komentářů dál budí emoce. Kromě odborářů kritizují vedení už i redaktoři.

foto: repro Česká televizeČeská pozice

Vedení České televize nečekaně stáhlo Danielu Drtinovou z prestižního pořadu Události, komentáře (UK). Zatímco generální ředitel Petr Dvořák a šéf zpravodajství Zdeněk Šámal hovoří o „povýšení“, samotná moderátorka se zmínila, že z UK neodchází dobrovolně.

Jak už ČESKÁ POZICE informovala v pátek, za Drtinovou se téměř okamžitě razantně postavily odbory a obvinily Dvořáka se Šámalem z toho, že stáhnutím nekompromisní moderátorky ze stěžejního zpravodajského pořadu ČT plní politickou objednávku. Vzápětí kolegyni podpořili také pracovníci redakce UK v čele s moderátorem Martinem Veselovským a editory Janem Ouředníkem a Janem Rozkošným.

„Pokud byla Daniela Drtinová odvolána z moderace Událostí, komentářů bez uvedení konkrétních důvodů, a navíc v době před pravděpodobnými mimořádnými volbami do Poslanecké sněmovny, vyvolává to vážné obavy ze snahy otupit hlavní večerní zpravodajskou relaci ČT24 během předvolební kampaně. V takovém případě by byla fatálně oslabena důvěryhodnost nejen Událostí, komentářů, ale i celého zpravodajství České televize,“ stojí v jejich dopise.

Ješitní chlapi nesnesou, když jim skáče do řeči ženská, natož blondýna, natož chytrá blondýnaBěhem víkendu se k nim přidaly další výrazné tváře zpravodajství ČT, například dramaturg pořadu Reportéři ČT Marek Wollner. „Daniela Drtinová je skvělá moderátorka. Faktem je, že politiky dlouho štve. Vytýká se jí, že skáče do řeči, ale to dělají všichni moderátoři, bez toho to nejde. Proč tedy vadí zrovna ona? Možná budu znít jako feministka, ale pro jednou mi to odpusťte. Ješitní chlapi nesnesou, když jim skáče do řeči ženská, natož blondýna, natož chytrá blondýna. Přeju si, aby ve své práci v ČT pokračovala,“ napsal Wollner na svém facebookovém profilu.

A Drtinovou podpořila i členka managementu ČT, šéfka sekce Nová média Pavlína Kvapilová. „Současná situace kolem zpravodajství České televize může výrazným způsobem narušovat důvěryhodnost média veřejné služby před stěžejními volbami. Pro vážnost principů, které jsou ve hře, je dle mého názoru nutné, aby byly co nejdříve zodpovězeny obavy formulované ve včerejším (pátečním–pozn. red.) prohlášení týmu Událostí, komentářů, stejně jako pochybnosti vznesené odbory,“ napsala ve svém prohlášení (celé znění rovněž na jejím facebookovém profilu).

Naopak ve prospěch vedení se vyslovili jednotliví členové Rady ČT. Jejich reakce přinesl v neděli server lidovky.cz. Radní, kteří jsou voleni Poslaneckou sněmovnou, vesměs odmítají teorii odborů, že za odvoláním Drtinové stojí politické tlaky, a mají za to, že změny na postech moderátorů nejsou ničím neobvyklým.

Drtinová se má s Dvořákem sejít v pondělí 12. srpna. Probírat budou nabídku managementu ČT, aby se Drtinová stala výhradní moderátorkou nepříliš sledovaného Interview ČT24. Pikantní je, že v době prezidentské kampaně tento pořad, kde vystupovali jednotliví prezidentští kandidáti, moderovat nemohla.