Válka dvou miliardářů: Bakala podal žalobu na Krúpu

Finančník a bývalý spolumajitel OKD Zdeněk Bakala obvinil v USA slovenského miliardáře Pavla Krúpu z vydírání. Měl po něm údajně požadovat, aby zaplatil půl miliardy korun za ukončení kampaně, která Bakalu očerňuje.

Miroslav Petr 12.10.2018

Zdeňku Bakalovi vynesla činnost OKD podle analytiků až 38 miliard korun. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Zdeňku Bakalovi vynesla činnost OKD podle analytiků až 38 miliard korun.

Očerňování, štvavá kampaň, zásah do podnikání. Takovými výrazy označuje finančník a jeden z nejbohatších Čechů Zdeněk Bakala dlouhodobé chování svého rivala – spolumajitele skupiny Arca Capital Pavla Krúpy ze Slovenska. Někdejšímu spoluvlastníkovi OKD má proti Krúpovi pomoci žaloba, podaná v září ve Spojených státech podle tamního zákona proti vydírání a korupci. A podle některých náznaků není Bakala, bojující za oceánem o reputaci svého podnikání, úplně bez šancí. Navíc v USA připouští justiční systém o poznání vyšší tresty nebo odškodnění, než k jakým by mohly případně dospět české soudy. Žaloba uvádí, že se Krúpa měl dopustit vydírání. Požadoval údajně po Bakalovi, aby zaplatil půl miliardy korun za ukončení kampaně, která Bakalu očerňuje.

Žaloba stíhá žalobu

Krúpa, respektive jeho mnohamiliardový gigant Arca, skutečně bez skrupulí proti Bakalovi vystupuje. Podává žaloby, například proti společnosti Residomo (dříve Bakalovy RPG Byty) kvůli možnému vytunelování firmy OKD nebo pochybným výplatám dividend, pořádá protesty napálených obyvatel hornických bytů, v médiích si nebere servítky na adresu Bakaly, miliardáře s trvalým bydlištěm na šumavské Modravě a žijícího ve Švýcarsku a v USA.

Krúpa, respektive jeho mnohamiliardový gigant Arca, skutečně bez skrupulí proti Bakalovi vystupuje. Podává žaloby, například proti společnosti Residomo (dříve Bakalovy RPG Byty) kvůli možnému vytunelování firmy OKD nebo pochybným výplatám dividend, pořádá protesty napálených obyvatel hornických bytů.

Bakala žalobou zareagoval proti Krúpovi poprvé až teď. Podle zprávy agentury ČTK v ní například uvádí, že při organizaci nátlaku měla Krúpovi napomáhat americká společnost Crowds on Demand, specializující se na klamavou komunikaci s veřejností a protestní akce na objednávku. Krúpa žalobu zatím blíže nekomentoval, ale podle Barbory Hanákové, mluvčí skupiny Arca Capital se Bakala žalobou snaží vylepšit svou pověst v USA.

„Na rozdíl od České republiky, kde je oprávněně kritizován ze všech stran, ať už veřejnosti, či politiků, v USA si Bakala zakládá na imagi čestného obchodníka. Proto mu není pohodlné, když je na jeho podvody poukazováno i zde,“ citovala Hanákovou agentura ČTK.

Výsledek je nejistý

Složitý právní spor u amerických soudů teprve začíná a lze jen těžko odhadovat jeho délku, a už vůbec ne výsledek. Nicméně podle některých právních názorů může mít Bakala šanci na úspěch, i když detaily celé kauzy zná v Česku málokdo.

„Co tak ale o panu Bakalovi vím, myslím si, že to nedělá z nějakého morálního apelu, ale spíš aby odradil soupeře a něco na tom také vydělal,“ reagoval jeden z oslovených tuzemských právníků, který však chtěl zůstat v anonymitě.

Složitý právní spor u amerických soudů teprve začíná a lze jen těžko odhadovat jeho délku, a už vůbec ne výsledek. Nicméně podle některých právních názorů může mít Bakala šanci na úspěch, i když detaily celé kauzy zná v Česku málokdo.

Vedoucí katedry mezinárodního práva na Právnické fakultě Univerzity Karlovy Pavel Šturma zase připomíná, že výsledek podobných sporů se v USA může lišit od verdiktu českých soudů – pokud by se porovnávala například výše vymožené částky. „Srovnáním právních systémů se nezabýváme, ale osobně si myslím, že pokud by se u nás nějaká podobná věc řešila v civilním řízení třeba jako pomluva, mohl by žalobce v případě vítězství vysoudit řádově méně než ve Spojených státech,“ myslí si Šturma.

Krúpu média někdy označují za „nájezdníka“, jenž se snaží využít slabin firem, které se ocitnou v problémech. Známý je jeho výpad proti bankovnímu domu GE Money Bank (nyní Moneta Money Bank).

Počet příspěvků: 1, poslední 15.10.2018 03:50 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.