Válka ČEZ s Tykačem skončila

Energetická jednička se dohodla s těžařskou firmou Czech Coal na dlouhodobých dodávkách uhlí. Poraženým je třetí vzadu – společnost EPH.

Mnohahodinového jednání se zúčastnil i generální ředitel a předseda představenstva ČEZ Daniel Beneš a majitel společnosti Czech Coal Pavel Tykač. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mnohahodinového jednání se zúčastnil i generální ředitel a předseda představenstva ČEZ Daniel Beneš a majitel společnosti Czech Coal Pavel Tykač. | foto: © ČTK, montaž Česka Pozice, Alessandro CanuČeská pozice
Mnohahodinového jednání se zúčastnil i generální ředitel a předseda představenstva ČEZ Daniel Beneš a majitel společnosti Czech Coal Pavel Tykač.

Válka mezi dvěma českými energetickými giganty skončila pár dnů před Štědrým dnem – společnost ČEZ se dohodla s těžařskou firmou Czech Coal na dlouhodobých dodávkách uhlí. Až do vyuhlení dolu Vršany, zhruba 40 let, z něj bude ČEZ dostávat pět milionů tun uhlí ročně. A to za cenu odvozující se od tržní ceny černého uhlí. Poraženým v této racionální dohodě mezi majitelem elektráren a majitelem dolů o dodávkách paliva je třetí vzadu – společnost Energetický a průmyslový holding (EPH).

Mnohahodinového jednání se zúčastnili nejvyšší představitelé obou společností včetně generálního ředitele a předsedy představenstva ČEZ Daniela Beneše a majitele Czech Coalu Pavla Tykače. Elektrárně Počerady, kterou ČEZ provozuje na patě vršanského dolu Czech Coalu, končí kontrakt na dodávky uhlí letos 31. prosince, shoda tedy byla nalezena doslova za pět minut dvanáct.

ČESKÁ POZICE se věnovala sporu společností ČEZ a Czech Coal například v článku:

Obě strany výrazně optimističtější

Všechny předchozí dohody v minulých letech, byť se zdály jasně dohodnuté a pro obě strany přijatelné – například výměna dolu za elektrárnu –, nakonec vždy ztroskotaly. Proto je třeba být opatrný, dokud nebude dohoda o dlouhodobých dodávkách uhlí ukotvena v podepsaných smlouvách. Navzdory tomu jsou však obě strany nyní výrazně optimističtější a věří, že našly oboustranně přijatelný dlouhodobý model obchodní spolupráce.

Šéfovi ČEZ Danielu Benešovi se podařilo vyjednat, že jeho firma nebude muset prodat Czech Coalu žádnou elektrárnu a že nárůst cen uhlí bude pozvolný

Stručně řečeno, Danielu Benešovi se podařilo vyjednat, že ČEZ nebude muset prodat Czech Coalu žádnou elektrárnu a že nárůst cen uhlí bude pozvolný. Pavlu Tykačovi se podařilo vyjednat, že se cena dodávaného hnědého uhlí bude dlouhodobě odvíjet od ceny černého uhlí, které se obchoduje na komoditní burze a má na rozdíl od hnědého uhlí jasnou tržní cenu.

Czech Coal bude dodávat do Elektrárny Počerady pět milionů tun uhlí ročně až do vyuhlení dolu Vršany. Cena pro příští rok vzroste na 39 korun za gigajoule (GJ), což oproti současnému kontraktu představuje přibližně 25procentní nárůst. A postupně poroste až do výše dvou třetin ceny černého uhlí, což by v současnosti bylo 54 korun.

Pokud by se elektrárenská společnost rozhodla, že chce od dlouhodobého kontraktu odstoupit, bude to moci učinit buď již za dva roky, anebo za osm let, až cena naroste na dohodnuté dvě třetiny ceny černého uhlí. V tom případě bude mít Czech Coal právo od ČEZ koupit Elektrárnu Počerady za předem určenou cenu.

Příprava smlouvy

Týmy právníků na obou stranách nyní připravují smlouvu, která by měla být podepsána ve druhé polovině ledna. Do té doby bude Czech Coal dodávat do Počerad uhlí na základě krátkodobé objednávky a za již nově dohodnutou cenu 39 korun za GJ.

Oficiálně obě strany nechtějí tuto dohodu potvrdit ani nijak komentovat. Jan Chudomel, mluvčí Pavla Tykače, uvedl, že „jednání ještě není uzavřeno, ale postupuje pozitivním směrem“. A dodal, že „věří v úspěšné uzavření dohody“. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž potvrdil dohodu o lednové dodávce: „Jednání postupují, ale ještě nejsou dokončena. Domluvili jsme se na dočasných dodávkách pro první dekádu ledna.“

Dohoda, ke které všechno směřuje a jež by měla být podepsaná přibližně za měsíc, je racionálním ukončením války dvou energetických gigantů

Dohoda, ke které všechno směřuje a jež by měla být podepsaná přibližně za měsíc, je racionálním ukončením války dvou energetických gigantů. ČEZ bude mít garantované palivo pro počeradskou elektrárnu na další desítky let, a proto může připravovat její rekonstrukci. A Czech Coal bude mít zajištěný odběr svého uhlí z dolu Vršany a příjmy ve výši zhruba sto miliard korun.

Dva nepříjemné důsledky

Poraženým bude Daniel Křetinský, respektive jím vedený EPH, protože už nebude moci využívat ČEZ jako páku pro vlastní souboj s Pavlem Tykačem. Podle blízkých spolupracovníků věřil Křetinský, že se mu podaří Tykače vykrvácet tím, že ČEZ i EPH nebudou odebírat od Czech Coal uhlí, čímž dostanou tuto těžařskou firmu do zoufalé ekonomické situace, a poté nadiktují Tykačovi stejné podmínky, jako když vítěz války určuje poraženému reparace.

Bude-li podepsán mezi ČEZ a Czech Coal dlouhodobý kontrakt, vyplynou z toho pro Křetinského EPH dva zásadní nepříjemné důsledky:

  • Zaprvé, Czech Coal vůbec nebude potřebovat uzavřít dohodu s EPH, samotný kontrakt s ČEZ zajistí Tykačově firmě bezproblémové, vysoce profitní fungování na příštích 40 let.
  • Zadruhé, cena případných dodávek pro elektrárny a teplárny EPH bude mít zafixované dno 54 korun za GJ (respektive dvě třetiny ceny černého uhlí), pod které se už Křetinský nikdy nedostane.