Václav Moravec rozštěkal vedení zelených

Ve straně, která má parlamentní ambice, sílí v poslední době spory. Někdo by to měl urychleně uhasit, chtějí-li zelení ve volbách zabodovat.

Nebylo tak velkou chybou, že jsme do Topolánkovy vlády vstoupili, ale že jsme z ní včas neodešli, tvrdí Liška. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Nebylo tak velkou chybou, že jsme do Topolánkovy vlády vstoupili, ale že jsme z ní včas neodešli, tvrdí Liška.

Pozvání do nedělní televizní diskuse je zejména pro menší politické strany skvělý úspěch. Voličům to naznačuje, že jde o subjekt, který asi má šanci na volební úspěch, a že je třeba s takovým subjektem počítat. V posledním díle vysílání Otázek Václava Moravce (OVM) si vystoupení v tomto pořadu vychutnal šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Na stole ležela navýsost zelená témata: nová energetická koncepce státu či dostavba jaderné elektrárny Temelín. Zástupce Strany zelených (SZ) však ve studiu chyběl. Proč?

„Do dnešních Otázek jsme zvali i předsedu či místopředsedu Strany zelených, kteří však pozvání nevyužili. Proto jejich místo zůstává – jak sami vidíte – neobsazené,“ vysvětloval redaktor Václav Moravec neúčast zástupce zelených.

Posléze se na Facebooku rozpoutala mela. Člen vedení strany a žižkovský místostarosta Matěj Stropnický si v neděli odpoledne na svém profilu postěžoval, že předseda strany Ondřej Liška neinformoval předsednictvo jako celek o nabídce jít do pořadu OVM, ačkoliv je prý domluveno, že se tento orgán rozhoduje kolektivně, kdo se vysílání zúčastní. „Liška je na dovolené, ostatní se jít asi báli, já o tom nevěděl. Budu požadovat okamžité vysvětlení a vyvození jasné odpovědnosti,“ napsal Stropnický.

Na facebookovém profilu strany se za několik hodin objevilo vysvětlení Ondřeje Lišky. „Sdělení v dnešních Otázkách Václava Moravce o neúčasti zelených na OVM bylo zásadně nekorektní. Stručně: Štáb OVM o mé nepřítomnosti v tento den věděl bezmála měsíc předem, a přestože OVM byli nabídnuti prvořadí odborníci z vedení SZ, OVM je nepřijaly,“ rozzlobil se šéf strany, z jehož vyjádření vyplynulo, že štáb pořadu zeleným zamítl účast dvou jiných členů předsednictva i Martina Bursíka, bývalého šéfa SZ.

Chtějí-li zelení v několika blížících se volbách uspět, vnitřní spory by měl někdo začít urychleně a šetrně hasit

Moravec uvedl, že Lišku a prvního místopředsedu Přemysla Rabase do pořadu marně zval. Jenomže už jaksi nedoplnil, že strana chtěla poslat „náhradníky“. Ve výsledku to pak vyznělo tak, že zelení neměli zájem o účast ve vysílání. To ale zjevně nebyla pravda.

Hledá se nový předseda?        

Celý spor má ještě jednu rovinu. Tou jsou konflikty ve vedení SZ, které se bohužel pro stranu dostávají do éteru. Kromě popisované přestřelky se nedávno zelení „poštěkali“ kvůli senátní kandidatuře Libora Michálka, který by v Praze měl kandidovat za trojici stran KDU-ČSL, SZ a Piráty. Mediální smetanu za prezentaci Michálka coby kandidáta do Senátu ale slízli jen zelení, což koaliční partnery logicky naštvalo.

Stranu, která již delší dobu osciluje na hranici zvolitelnosti do Poslanecké sněmovny, takové půtky mohou hodně poškodit. Vlastně co horšího se malé straně může přihodit? Snad jen korupční kauza. Jednota strany je totiž jedním ze základních předpokladů úspěchu menší strany. Nedávno navíc začal o svém návratu uvažovat bývalý šéf SZ Martin Bursík, který zvažuje na podzim kandidaturu na předsedu. Stranu tak zřejmě čeká horký podzim. Chce-li ale v několika blížících se volbách uspět, spory by měl někdo začít urychleně a šetrně hasit.

Počet příspěvků: 19, poslední 18.7.2012 08:51 Zobrazuji posledních 19 příspěvků.