Václav Klaus mladší zřejmě řadovým členem ODS nezůstane

Zdá se, že politický apetit Václava Klause juniora roste – udělal první krok, aby na podzim zasedl v Poslanecké sněmovně. Získal nominaci oblastního sdružení ODS Praha 6, které ho doporučilo na pražskou kandidátku.

Martin Shabu 6.2.2017

Priority Václava Klause mladšího, které představí delegátům na oblastních sněmech ODS foto: Lidovky.cz

Priority Václava Klause mladšího, které představí delegátům na oblastních...

Kdyby v Praze kandidoval prakticky kdekoli jinde, podporu by dostal stejnou. Těmito slovy okomentoval nominaci Václava Klause mladšího (47) na sněmovní kandidátku jeden ze šéfů pražské organizace strany. Jestli ho ale „modří“ na volitelné místo skutečně vyšlou, se uvidí až 27. února, kdy proběhne sněm celopražské buňky. „V tuto chvíli je jednička za Prahu 6. Bude umem mým a mých kolegů, abychom mu vyjednali co nejlepší pozici na kandidátce,“ řekl LN Jakub Stárek, předseda ODS v Praze 6.

Ačkoli právě tato oblast patří mezi tradiční bašty podporovatelů rodiny Klausů, výsledek hlasování přece jen napověděl, že syn exprezidenta zaujal. Ve vnitrostranickém hlasování získal 57 z 58 možných hlasů. „Mluví z duše velké části ODS,“ uvedl Tomáš Portlík, první místopředseda pražské ODS.

Laso od předsedy strany

Svoji nominaci a snahu prodrat se až mezi poslance v podzimních volbách bere Klaus junior vážně. Systematicky pracuje na svém zviditelnění. Ostatně – jindy banální informaci o nominaci v jedné z 15 pražských buněk ODS ve středu 25. ledna večer rozeslala novinářům PR agentura, která se specializuje na politický marketing. Uvnitř strany panuje přesvědčení, že řadovým straníkem rozhodně nezůstane. Má šanci rozhýbat trochu stojaté vody. Ale možná ho uvnitř strany, která se poslední tři roky vzpamatovává z pádu vlády Petra Nečase, nepustí výš.

Pomyslné laso hodil synovi bývalého prezidenta předseda ODS Petr Fiala. Vybral si ho do expertního týmu, v němž má na starosti školství. Nabídka přišla poté, co před třemi lety odešel z funkce ředitele elitního pražského gymnázia PORG, které spoluvybudoval.

I takové komentáře zaznívají na adresu Václava Klause juniora, který by rád uspěl v podzimních sněmovních volbách v modrém dresu. Ten už na sebe jednou oblékl, ale po čase kvůli neshodám z ODS v Praze 8 odešel. Nyní zkouší štěstí v Praze 6, která vždy patřila mezi bašty rodiny Klausů. Téměř stoprocentní podpora jeho nominace na pražskou sněmovní kandidátku to jen potvrdila. „Klause seniora aktivita mladšího bezpochyby vnitřně těší, podporuje ho. Určitě přemýšlí, jak by mu pomohl,“ říká jeden ze spolupracovníků Václava Klause staršího.

Pomyslné laso hodil synovi bývalého prezidenta předseda ODS Petr Fiala. Vybral si ho do expertního týmu, v němž má na starosti školství. Nabídka přišla poté, co před třemi lety odešel z funkce ředitele elitního pražského gymnázia PORG, které spoluvybudoval. I tam narazil na odlišné představy o dalším směřování školy, a to u majitele a exšéfa ČEZ Martina Romana.

Během prezidentské kampaně to před čtyřmi roky zaskřípalo i mezi ředitelem a žáky. Podle nich totiž zavlekl politiku do školy, když ostře útočil na Karla Schwarzenberga. Ostatně později prohlásil, že v případě jeho vítězství nad Milošem Zemanem zváží emigraci.

Přetlak na volitelná místa

Lidé z týmu Petra Fialy Klause jr. chválí. „Kéž by každý z členů expertního týmu byl tak pracovitý jako on,“ říká jeden z Fialových spolupracovníků. Jedním dechem dodává, že má oproti ostatním výhodu, že ho nesvazuje zaměstnání a je finančně zajištěn. Podle neoficiálních informací při odchodu z PORG inkasoval tučný zlatý padák.

Podstatnější než svět virtuálních sítí bude, zda se Klausovi mladšímu podaří přesvědčit své spolustraníky, aby ho vůbec vyslali na volitelné místo na kandidátce. To se dozví až na konci února, kdy se schází regionální sněm ODS v Praze. Už dnes je zřejmé, že o přední místa bude přetlak.

Klausovo veřejné působení v uplynulých měsících nenechávalo nikoho na pochybách, že se chystá ke vstupu do aktivní politiky. Loni v březnu si založil profesionální facebookový profil, který sleduje 52 tisíc lidí. Začal psát články a objíždět republiku. Jen za uplynulého půl roku zveřejnil na webu novinky.cz více než 27 autorských komentářů, které si v průměru přečte 200 tisíc lidí. Zavítal na 70 besed.

V lednu představil Centrum pro občanské svobody. Se svým think-tankem by rád předehnal Knihovnu Václava Havla co do počtu citací v médiích. A má to spočítané. „Jde o 1000 zmínek ve velkých médiích a 22 500 sledujících na Facebooku. To jsou hodnoty Knihovny Václava Havla, kterážto je z obou hledisek lídrem trhu,“ říká Simona Vandová z Klausova centra. Organizace prosazuje témata, jako jsou nízké daně, odstranění zbytečné „buzerace“ (byrokracie), a klade důraz na národní zájmy.

Podstatnější než svět virtuálních sítí ale především bude, zda se Klausovi podaří přesvědčit své spolustraníky, aby ho vůbec vyslali na volitelné místo na kandidátce. To se dozví až na konci února, kdy se schází regionální sněm ODS v Praze. Už dnes je zřejmé, že o přední místa bude přetlak. Uvnitř pražské organizace se skloňuje zhruba šest jmen. Na post lídra by mohla zaútočit dlouholetá starostka Prahy 2 a poslankyně Jana Černochová. Na vyšších příčkách by vedle Klause mohli skončit také šéf pražské organizace ODS Filip Humplík, exprimátor Prahy Bohuslav Svoboda, sněmovní matador Marek Benda či pražská zastupitelka Jaroslava Janderová.

Otázka vystoupení z EU

Vyšší místa na kandidátce zaručují větší jistotu zvolení, zejména pak za situace, kdy lze jen těžko předpokládat vysoké volební zisky. V posledních volbách měla ODS v Praze dvanáct procent (7,7 procenta celorepublikově) a připadly jí čtyři mandáty. V roce 2010 za Prahu v parlamentu usedlo osm poslanců, přičemž Praha tehdy získala 25 procent (20,2 celostátně). Klausovy šance zvyšuje fakt, že hovoří o věcech, které jsou ODS vlastní.

Klaus mladší věří, že dokáže ve volbách přilákat deset procent všech učitelů. Existují ale i třecí plochy mezi ním a ODS. Jednou z nich je například otázka možného vystoupení z EU.

„Mluví z duše velké části ODS. I ti s jiným názorem respektují, že má silný hlas. Chce si to navíc odpracovat,“ řekl LN na adresu Klause jr. Tomáš Portlík, první místopředseda pražské buňky. Klaus věří, že dokáže ve volbách přilákat deset procent všech učitelů. Existují ale i třecí plochy mezi ním a ODS. Jednou z nich je například otázka možného vystoupení z EU. Podle lidí z Fialova okolí to ale nemusí být na škodu, protože pražská kandidátka by měla být pestrá: zahrnovat by měla směsici osobností včetně žen, liberálů ale i hardcore konzervativců, jako je Klaus junior.

Představy, že má nakročeno k výměně předsedy, se Fialovi lidé nebojí. O ambicích a snech před případnými volebními úspěchy samotný Klaus příliš mluvit nechce. „Pak bych cítil mandát mluvit do toho, že se to má dělat z gruntu jinak. Do té doby mi to přijde neslušné a politicky lehce sebevražedné,“ řekl v rozhovoru po DVTV. Zevnitř strany však nicméně zaznívá, že by mohl mít apetit na prvního místopředsedu.

„Je čas vrátit lidem jejich zemi“

„Let’s take back control,“ znělo zaříkadlo britských konzervativců a podporovatelů odchodu Velké Británie z Evropské unie před loňský referendem. Podobné heslo, které by šlo volně přeložit jako „Převezměme opět řízení“, představil ve své kampani pro kandidaturu ve sněmovních volbách i Václav Klaus ml. „Je čas vrátit lidem jejich zemi,“ stojí na Klausových plakátcích, kterými se před straníky prezentuje.

Není to poprvé, co Klaus ml. zmiňuje únikovou variantu. „Nevidím jinou cestu, než vypadnout z Evropské unie a tvrdě kontrolovat vlastní hranice. I za cenu, že o třetinu zchudneme,“ napsal Klaus loni v létě po atentátech v Mnichově na Facebook. Předseda ODS Petr Fiala později brzdil, že politika strany se nemění a že z EU odejít nechce. Ostatně po hlasování o odchodu Velké Británie z EU si vedení strany nechalo zpracovat interní průzkum, jak by se tvářili straníci, pokud by se Česko rozhodlo opustit EU. Většina tuto možnost odmítla.

Řekl o českém školství

  • Klaus junior nedávno kritizoval úroveň vzdělání deváťáků: „Když se podíváme na mezinárodní srovnání, jsou výsledky vzdělanosti pro české deváťáky katastrofické. Připomínají v čase volný pád.“
  • Školy by si podle něho především měly stanovit, co vlastně od žáků devátých ročníků očekávají, a to zejména v hlavních vyučovacích předmětech, jako je český jazyk, matematika a cizí jazyk. „Kvůli tomu my všichni platíme poměrně nemalé částky do státního rozpočtu,“ uvedl Klaus mladší.
  • Je však proti jednotným přijímacím zkouškám. „Přijímací zkoušky jsou věcí mezi rodiči a školou. Snaha státu se do toho vlamovat nic neřeší,“ sdělil s tím, že lepším školám přinesou centrální testy pouze další zbytečnou byrokracii, a horší vzdělávací zařízení stejně naberou žáky ve druhém nebo třetím kole.

Počet příspěvků: 2, poslední 7.2.2017 01:49 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.