V Zemanově kampani má rozhodující slovo byznysman Martin Nejedlý

Oficiální tváří prezidentské kampaně Miloše Zemana je jeho žena Ivana. Skutečné rozhodování však obstará vlivný člen Zemanova štábu – klíčový poradce Martin Nejedlý. Záhadný byznysmen se silnými vazbami na Rusko, jenž sháněl finance na první úspěšnou Zemanovu kampaň a po celou dobu svého hradního působení odmítá zveřejnit životopis.

Bývalý jednatel Lukoilu Martin Nejedlý s prezidentem Milošem Zemanem. foto: Dalibor Glück, MAFRA

Bývalý jednatel Lukoilu Martin Nejedlý s prezidentem Milošem Zemanem.

Ústřední tváří kampaně za znovuzvolení Miloše Zemana prezidentem je jeho žena. První dáma Ivana Zemanová od počátku předminulého týdne stojí v čele petiční akce, jejímž cílem je nasbírat 50 tisíc podpisů pro opětovnou kandidaturu dosavadní hlavy státu. Zároveň má být hlavní hybatelkou celého volebního týmu.„Zastávám názor, že žena by měla následovat svého muže aměla by ho podporovat,“ prohlásila Zemanová v pondělí 24. dubna těsně předtím, než přidala svoji signaturu na petiční arch.

Ve chvíli, kdy se podepisovala, stál ale v zadní části místnosti jiný vlivný člen Zemanova štábu – klíčový poradce Martin Nejedlý. Záhadný byznysmen, o němž je známo, že má silné vazby na Rusko, po celou dobu svého hradního působení odmítá zveřejnit životopis. Ví se však, že sháněl finance na první úspěšnou Zemanovu kampaň. A z informací LN vyplývá, že bude mít rozhodující slovo i tentokrát.

Ivana Zemanová tak bude oficiální tváří pro veřejnost a média. Skutečné rozhodování pak znovu obstará Nejedlý. LN s dotazy na jeho roli ve volebním týmu oslovily přímo hlavního Zemanova poradce. Nejedlý ale neodpověděl.

Utajování životopisu

O něco sdílnější byl prezidentův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček, který nedávno také podepsal kandidátskou petici svého hradního šéfa. „Mohu hovořit pouze za sebe. Mě nikdo v této věci neřídí – to bych ostatně nikdy nepřipustil. Petici za opětovnou kandidaturu Miloše Zemana jsem podepsal na základě vlastního rozhodnutí, které jsem s nikým nekoordinoval,“ uvedl Ovčáček.

Nejedlý je na Pražském hradě od doby Zemanovy inaugurace. Není přitom oficiálním zaměstnancem Hradu, což je také záminka, která Zemanovu týmu slouží k utajování jeho curricula vitae před veřejností.

Nejedlý je na Pražském hradě od doby Zemanovy inaugurace. Disponuje rozlehlou pracovnou, vizitkami člena prezidentské kanceláře a právem doprovázet nejvyššího ústavního činitele na všechny důležité zahraniční cesty. Není přitom oficiálním zaměstnancem Hradu, což je také záminka, která Zemanovu týmu slouží k utajování jeho curricula vitae před veřejností.

Martin Nejedlý je místopředsedou Strany práv občanů (SPO), v jejímž sídle první dáma Ivana Zemanová předminulé pondělí zahajovala podpisovou kampaň pro svého manžela. Předsedou SPO je sice senátor a Zemanův velký obdivovatel Jan Veleba, klíčové slovo má ale dlouhodobě právě prezidentův poradce pro energetiku. Zdroje LN třeba opakovaně upozorňují, že si Nejedlý pojišťoval jednotu stranického vedení poskytováním štědrých finančních darů. Zasahoval či zasahuje také do personálního obsazení SPO.

Pomoc kvůli změně

Nejedlý se k Zemanovi dostal přes jiného zákulisního lobbistu – Miroslava Šloufa. Ten byl šedou eminencí zejména v době, kdy současný prezident vedl vládu a ČSSD. Později stál také za návratem Miloše Zemana z dobrovolného exilu na Vysočině do nejvyšších pater politiky. Právě Šlouf byl tím, kdo před lety inspiroval Nejedlého, aby kampaň pozdějšího prezidenta také financoval.

Chci Zemanovi pomoci, protože dokáže v politice hodně změnit, říkal Nejedlý v roce 2010. Už v té době se objevovaly informace, že je spojkou mezi ruským kapitálem a Zemanovou politickou kampaní.

„Chci Zemanovi pomoci, protože dokáže v politice hodně změnit,“ říkal Nejedlý v roce 2010. Už v té době se objevovaly informace, že je spojkou mezi ruským kapitálem a Zemanovou politickou kampaní. Byl ostatně šéfem a spoluvlastníkem firmy Lukoil Aviation Czech, dodávající palivo na česká letiště. Společnost Lukoil, jejíž odnoží jeho podnik byl, je ruská. Se Šloufem se Nejedlý, rodák z Kunovic a někdejší profesionální volejbalista, údajně poznal v roce 2002.

Stali se přáteli, a dokonce sdíleli kanceláře na stejné adrese v pražské Školské ulici. Později se ale Nejedlý i Zeman se Šloufem ve zlém rozešli. Konkrétně poté, co se bývalý předseda ČSSD stal prezidentem a svého nového poradce a sponzora si vzal s sebou na Hrad. Šloufa, hlavního architekta Zemanova návratu na výsluní, už nepotřebovali.

Emisar ruských zájmů na Pražském hradě

Ruských motivů je v Nejedlého příběhu řada. Předloni v květnu na moskevské schůzce s Vladimirem Putinem proti všem očekáváním doprovázel hlavu státu přímo do Kremlu, zatímco český velvyslanec Vladimír Remek i tehdejší šéf hradní diplomacie Hynek Kmoníček postávali za dveřmi. O několik měsíců později LN zjistily, že Nejedlý na žádost Hradu získal diplomatický pas. A to přesto, že není oficiálním činitelem v prezidentském týmu.

Počátkem letošního roku také moskevský reportér amerického deníku The New York Times Nejedlého nepřímo označil za emisara ruských zájmů na Pražském hradě a příklad, jak Moskva využívá vhodných lidí k posilování svého vlivu

Zatímco VIP pas Nejedlý dostal v tichosti, své padesátiny loni v červnu oslavil s pompou – plot pražského Královského letohrádku, kam gratulanty sezval, zakryly dřevotřískové desky a část Hradu se kvůli oslavenci vrátila do dob komunistického prezidenta Gustáva Husáka, který si nevítané pohledy rovněž nepřál.

Počátkem letošního roku také moskevský reportér amerického deníku The New York Times Nejedlého nepřímo označil za emisara ruských zájmů na Pražském hradě a příklad, jak Moskva využívá vhodných lidí k posilování svého vlivu. Kvůli jeho podnikatelským aktivitám v Rusku Lidové noviny a server Česká pozice žádají od počátku října 2013 o zaslání Nejedlého životopisu. Dnes je to rovných 1308 dní, po které se od Zemanova poradce nedočkaly odpovědi.

Spojka na Rusko

  • Martin Nejedlý, zanedlouho 51letý poradce prezidenta Miloše Zemana, je bývalým ligovým volejbalistou, hrál v dresu Zbrojovky Brno a poté v Německu. Podle dostupných informací po ukončení sportovní kariéry začal podnikat, řadu let působil v Rusku, mimo jiné obchodoval s auty. V Rusku také začal spolupracovat s tamními olejáři, například pro Lukoil zprostředkovával dodávky technologií na výstavbu produktovodů.
  • V politice se angažuje ve Straně práv občanů (SPO), nyní je jejím místopředsedou pro ekonomiku. SPO vznikla z iniciativy sdružení Přátelé Miloše Zemana a byla jeho hlavním podporovatelem v úspěšné prezidentské kampani.
  • Nejedlý patřil ke sponzorům SPO, jejíž vznik inicioval bývalý komunistický funkcionář, kontroverzní lobbista a někdejší blízký Zemanův spolupracovník Miroslav Šlouf. Podle Zemana Nejedlý stranu podporoval ze soukromých prostředků.
  • Nejedlý byl jednatelem společnosti Lukoil Aviation Czech od jejího vzniku v září 2007 do června 2015, kdy společnost přešla do likvidace. Po prohraném sporu se státem musela firma zaplatit Státní správě hmotných rezerv smluvní pokutu 27,7 milionu korun. Nejedlý ale i tak zůstal Zemanovým poradcem.

Počet příspěvků: 2, poslední 10.5.2017 05:10 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.