Ceska Pozice

V pražském Dopravním podniku řádí Zodiac. Anebo to šifruje mistr Leonardo?

Kverulanti a bojovníci proti korupci by mohli konečně ocenit i pozitiva, jež nám pražský Dopravní podnik přináší. Třeba takový IQ trénink!

Tak nějak vypadá jeden z úkolů nové bojové a šifrovací hry, kterou nám DPP od 1. září nachystal. Nudit se rozhodně nebudeme. Radu případně poskytne radní Josef Nosek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tak nějak vypadá jeden z úkolů nové bojové a šifrovací hry, kterou nám DPP od 1. září nachystal. Nudit se rozhodně nebudeme. Radu případně poskytne radní Josef Nosek. | foto: © repro foto Česká poziceČeská pozice
Tak nějak vypadá jeden z úkolů nové bojové a šifrovací hry, kterou nám DPP od 1. září nachystal. Nudit se rozhodně nebudeme. Radu případně poskytne radní Josef Nosek.

Už zbývá jen týden a prázdninově nudná Praha se promění v město zábavy. Intelektuální bojovka je na spadnutí. Vypukne 1. září. A zkusme si takovou věštbu: staré babičky budou překvapeně kroužit tramvajemi na zcela neznámá místa (pojedou „výletní tramvají“, jak to avizují sami autoři této dobrodružné hry), rozmrzelí dědové se budou tlačit na autobusových stanicích, poněvadž řada zrušených linek už nepojede přímo... Lidé budou omylem zajíždět do stanice A, jindy B, ještě jindy C a ještě úplně jindy třeba i S. Sranda to nebude.

Pražané už nějaký čas poslouchají ujištění, že Šachta není tunel...Tak nějak vypadá škarohlídský pohled. Ten je totiž v poslední době oblíben – zvláště ve všem, co se týká Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP). Reptající Pražané stále hudrují nad „banalitami“, že posílají odpustky z tištěných jízdenek kamsi do Karibiku; diví se, jak je možné, že firma v 21. století pořizuje nevypověditelné smlouvy; nemůžou uvěřit zprávám, že DPP dokonce platí cizím subjektům za reklamu ve svých prostorách (což jest věru vynikající námět na montypythonovský skeč!); že hlučné tramvaje s designem Porsche mají mizerné převodovky; poslouchají ujištění, že „Šachta není tunel“, ačkoliv si právníci připsali bez soutěže desetimilionové kontrakty; anebo si posílají SMS jízdenky s firmou Crowsnest, které by se spíše měly přejmenovat na „déemesky“ – dárcovské zprávy.

A do těch pochmurných nálad přichází konečně svěží a hravý vánek. Luštění nových jízdních řádů! Nedočkaví dešifrátoři a lamači křížovek si už nyní mohou na webu stahovat tabulky v souborech PDF, jež jsou plné složitých symbolů – zavináčů, písmenek a variant, jež lze volně kombinovat s malilinkatými čísílky v malinkých čtverečcích. Konečně dělá město něco pořádného pro své obyvatele: nabízí jim zábavu za pakatel a dennodenní bystření mozkových závitů, jež může zpestřit stereotypní cesty do práce. A zvýšit i pražácké IQ.

Bojovka na pouhé dva týdny

Třeba taková tramvajová linka 5, jež bude ráno vyjíždět ze zastávky Černokostelecká. Ta už nebude nikdy nudná! Každá jízda vám prosviští šedou kůru podobně jako tajuplné symboly sériového vraha Zodiaka, nad nimiž uvažoval novinář Robert Graysmith, autor knižního bestselleru Zodiac (1987), anebo „symbolog“ Robert Langdon v Šifře mistra Leonarda. (Jízdní řády pražské MHD sestavuje společnost s tajuplnou zkratkou Ropid.)

Podívejme se na to. Zvláště starší generace by už měla opravdu začít s tréninkem a hledat brýle. V jízdním řádu „pětky“ si osvojme následující: @ značí, že do „takto označených zastávek jedou pouze shodně označené spoje“; A: tyto vozy pojedou do Vozovny Žižkov; B: nepojedou přes Špejchar; V: jede až do Vozovny Vokovice; C: pojede na Nový Hloubětín; D: ze Sparty pojede na Bílou Horu; a konečně S: pojede jen do zastávky Solidarita.

Bohužel bude dopravní „bojovka“ trvat jen dva týdny. Jak totiž prozradil – a to dosti autoritativně – náměstek primátora Josef Nosek (ODS), „zhruba do čtrnácti dní si lidé zvyknou a nový systém si sedne“. Šifry budou rozlousknuty, hádanky prolomeny a do pražské MHD se vrátí rutina obohacená o řadu symbolů, které se stanou intelektuálním rébusem už jen pro zahraniční a mimopražské návštěvníky. Pokud by snad ale měli s řešením kvízu problém, stačí zavolat si o radu. Třeba právě „radního“ Noska.

zpět na článek


© 2020 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.