V Praze schází 2500 bytů. Převis poptávky žene nahoru ceny

Ceny nových bytů v Praze rostou od poloviny roku 2015. Nyní je jich k dispozici méně než čtyři tisíce, přičemž v optimálním případě by jich mělo být přibližně o dva a půl tisíce více. Meziročně se nabídka snížila o více než 30 procent. Což se odrazilo v markantním zdražení. Odborníci varují, že pro město to může skončit katastrofou.

Central Park Praha foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Central Park Praha

Sháníte nový byt v hlavním městě? Budete mít problém. Nabídka v nejnižší cenové kategorii je téměř nulová a ani dražších nemovitostí není na trhu dostatek. Důvod? Málo se staví. Názory, kdo je viníkem současného stavu, se však liší. „Byty do velikosti 2 + kk a do zhruba 55 metrů čtverečních jsou u kvalitních projektů ihned vyprodány,“ potvrzuje David Jirušek, mluvčí developerské společnosti Finep.

V Praze je nyní k mání méně než čtyři tisíce nových bytů. Podle společnosti Trigema, která se zabývá analýzami rezidenčního trhu, by jich přitom v optimálním případě mělo být přibližně o dva a půl tisíce více. Meziročně se nabídka snížila o více než 30 procent. Což se pochopitelně odrazilo v markantním zdražení.

Problém pro střední třídu

Ceny nových bytů setrvale rostou od poloviny roku 2015. V současné době zaplatí zájemce za metr čtvereční v průměru více než 75 tisíc korun. V meziročním srovnání jde o nárůst 17,4 procenta. „Pokud by se měly ceny dále zvyšovat, může to pro vývoj trhu znamenat hrozbu,“ je přesvědčen Marcel Soural, předseda představenstva Trigemy. Byty by přestaly být dostupné pro střední třídu. „Průměrný Pražan dnes utratí za nový byt veškeré své příjmy za 11,5 roku,“ komentuje Marcela Fialková, mluvčí společnosti Central Group.

Byty by mohly přestat být dostupné pro střední třídu. Průměrný Pražan dnes utratí za nový byt veškeré své příjmy za 11,5 roku.

České hlavní město dopadá podle tohoto údaje, který vychází ze studie společnosti KPMG, nejhůře v porovnání s ostatními velkými městy v regionu střední Evropy. Například zájemce v Berlíně nebo ve Varšavě pořídí nový byt za veškeré své příjmy za 6,4 roku. Ani Vídeň či Mnichov, kde jsou nové byty výrazně dražší než v Praze, se díky vyšším průměrným příjmům nedostaly v tomto ukazateli nad deset let.

Nejvíce nových pražských bytů nabízejí developeři v cenové kategorii 60 až 70 tisíc korun za metr čtvereční. Přitom ještě na konci loňského roku spadal nejširší výběr do kategorie 50 až 60 tisíc korun za metr čtvereční. „Byty do 40 tisíc korun za metr čtvereční již v podstatě na trhu nejsou a byty do 50 tisíc korun za metr čtvereční tvoří už pouze desetinu všech nabízených nových bytů,“ upřesňuje Soural. Poptávka navzdory zdražování převyšuje nabídku.

Zužování nabídky

„Za růstem cen bytů jednoznačně stojí jejich nedostatek,“ tvrdí David Jirušek z Finepu. „Lze očekávat, že cenová hranice i letos poroste. A to o zhruba pět až deset procent,“ dodal. Loni vydaly úřady v Praze povolení pro výstavbu 1707 bytů. Ještě v listopadu to ale byla pouhá polovina. „Prosincový skokový nárůst vydaných povolení je dán dvěma velkými projekty Central Group, u nichž nabylo právní moci stavební povolení,“ vysvětluje Marcela Fialková z Central Group. Navzdory prosincovému přírůstku meziročně počet povolení poklesl o 56 procent.

Developeři udávají, že letos a v části příštího roku budou firmy žít ze zásob vydaných povolení na velké projekty z minulých let. Pokud se ale situace nezmění, nabídka bytů se bude ještě zužovat a ceny nadále porostou.

Developeři udávají, že letos a v části příštího roku budou firmy žít ze zásob vydaných povolení na velké projekty z minulých let. Pokud se ale situace nezmění, nabídka bytů se bude ještě zužovat a ceny nadále porostou. „V následujících letech pak budou nové byty v Praze jen pro velmi úzkou skupinu vyvolených,“ varuje Fialková z Central Group.

Negativně ovlivněn bude ale nejen rezidenční trh. „Ekonomika města a jeho růst se zastaví a postupně přejde k recesi. To by bylo pro Prahu a okolí, které patří do top deseti nejbohatších regionů v EU, skoro až katastrofické,“ varuje David Jirušek. A dodává, že omezená nabídka nových bytů výrazně zvýší podíl nájemního bydlení, častěji přistoupí majitelé bytů k jejich rekonstrukci. „To ale nezabrání dalšímu stárnutí bytového pražského fondu. Ten je nejstarší v Česku a aktuálně jeho stáří přesahuje šedesát let,“ říká Jirušek.

Institut plánování a rozvoje Prahy (IPR) z vývoje populace a ekonomiky města usuzuje, že by bylo třeba ročně dodat na trh až šest tisíc nových bytů. To se ale nedaří. „Stále věříme, že se podaří docílit, aby byla pro výstavbu v hlavním městě nastavena jednoznačná pravidla, podle nichž se budou moci developeři v dalším období řídit,“ říká Marcel Soural z Trigemy. K tomu je dle něho navíc nutné, aby úřady přistupovaly ke schvalování nových projektů tak, aby se jejich příprava neprodlužovala.

Dlouhé povolování výstavby

„Už nyní je ve srovnání s většinou metropolí v okolních zemích tato doba neúměrně dlouhá,“ konstatuje Soural. To dokazují i údaje Světové banky. Dle nich se Česká republika v délce povolování výstavby řadí na 130. místo ze 190 sledovaných zemí. Od nákupu pozemku ke kolaudaci trvá příprava projektu bytového domu v Praze v průměru deset let. A někdy ještě déle.

„Pro dosažení změny je třeba politická podpora, úprava legislativy a změna přístupu úřadů. Snahu pražské primátorky Adriany Krnáčové (ANO) o řešení situace a její podporu pozitivního vývoje zásadně brzdí někteří extremističtí členové Strany zelených, která má v gesci územní rozvoj Prahy,“ konstatoval v závěru loňského roku Dušan Kunovský, šéf společnosti Central Group. Obdobný názor zastávají i další developeři.

Podle Světové banky se Česká republika v délce povolování výstavby řadí na 130. místo ze 190 sledovaných zemí. Od nákupu pozemku ke kolaudaci trvá příprava projektu bytového domu v Praze v průměru deset let. A někdy ještě déle.

Předseda Strany zelených a pražský zastupitel Matěj Stropnický ale s kritikou developerů nesouhlasí. Prý vždy poukazovali na komplikované povolování staveb. „Já ani ostatní zelení nemáme vliv na rychlost povolování staveb, neboť je to výkon státní správy,“ konstatoval Stropnický.

„Co děláme jinak než naši předchůdci, je, že neschvalujeme automaticky každou změnu územního plánu z louky na stavební parcelu. Kdyby developeři nespekulovali levnými nákupy nestavebních parcel, u nichž si zvykli, že jim je město zhodnocovalo změnou na stavební pozemky, ale stavěli na parcelách k tomu určených územním plánem, stavěli by snáz a rychleji,“ je přesvědčen Stropnický, jenž považuje vzdychání developerů za nátlak obnovit minulou praxi. „To ale neuděláme, protože rozrůstat se do volné krajiny na okrajích je pro město zásadně nevýhodné,“ dodává předseda Strany zelených.

Jak se staví a prodávají byty v Praze

  • rok 2007

počet prodaných bytů: 5300

počet zahájených bytů: 6010

  • 2008: 3400; 5694
  • 2009: 1900; 4092
  • 2010: 2700; 1648
  • 2011: 3700; 1686
  • 2012: 4550; 1531
  • 2013: 4950; 2478
  • 2014: 5600; 3625
  • 2015: 6200; 3949
  • 2016: 6650; 1707

Zdroj: Trigema, Skanska Reality, Central Group, ČSÚ

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.