V Paříži začne golfová arbitráž o miliardu korun

Německý investor Vöcklinghaus požaduje náhradu za zmaření investice do golfového hřiště u Karlových Varů a za zmanipulovaný konkurs.

Už za několik dní získá v Paříži větší tempo ostře sledovaná arbitráž, kterou ale média doposud spíš opomíjela. Od 4. dubna se proti sobě před rozhodce postaví zástupci německého občana Petera Vöcklinghause na jedné straně a České republiky na straně druhé. Půjde přibližně o devět set milionů korun, které Němec požaduje po českém státu za údajně zmařenou investici do golfového hřiště Cihelny na Karlovarsku. Šance německého investora přitom není radno podceňovat. Pokud Vöcklinghaus uspěje, znovu se nejspíš v médiích objeví s větší frekvencí například jméno bývalého proděkana plzeňských práv Milana Kindla. A znovu se - podobně jako v  několik let starém případu soudce Berky - začne na veřejnosti častěji skloňovat termín "konkursní mafie".

U Rozhodčího soudu Mezinárodní obchodní komory v Paříži totiž změří od 4. dubna své síly a připravenost americká advokátní kancelář DLA Piper na straně Česka a advokáti Ondřej Sekanina a Václav Hajšman zastupující německého podnikatele Petera Vöcklinghause. Celý týden budou před rozhodci obhajovat své argumenty v kauze údajného porušení ochrany investic, která se kromě jiných dotýká i někdejšího proděkana plzeňských práv Milana Kindla a lidí z jeho advokátní kanceláře. Konkrétně Ondřeje Davida, někdejšího koncipienta a dnes advokáta této právní firmy.  Rozhodnutí ve věci se čeká zhruba v řádu měsíců.

Jádrem sporu je investice přesahující 200 milionů korun, které Vöcklinghaus na začátku tisíciletí zajistil pro firmu Komfort V.P. Cihelny. Firmu Němec vlastnil s golfistou Jaroslavem Peterkou. Společnost investovala do golfového hřiště v Cihelnách na Karlovarsku. Jenze Vöcklinghaus později o svou investici přišel, a to díky konkurzu, který na firmu vyhlásil Krajský soud v Plzni. A k němuž podle některých názorů nebyl důvod, neboť Komfort V.P. Cihelny údajně nebyla v tak špatném ekonomickém stavu, který by konkurs ospravedlňoval. Hřiště bylo poté navíc s nezvyklou rychlostí prodáno novému majiteli. Za cenu, která byla prý třetinová oproti Vöcklinghausově původní investici.

Do - podle žaloby - zmanipulovaného konkursu „pomohla“ podle žalobců firmě právě advokátní kancelář Milana Kindla, někdejšího proděkana právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni. Škola se už více než rok potýká s následky skandálu, spojeného s nestandardním studiem některých svých studentů z doby, kdy Kindl na škole působil. Právní obhájci německého investora tvrdí, že cílem Ondřeje Davida bylo pomoci dalším lidem, kteří na něho byli napojeni, golfové hřiště za neadekvátní cenu převzít. Zástupci Kindlovy kanceláře se však už dříve hájili tím, že firmu Komfort V.P. Cihelny vůbec nezastupovali.