V Libyi je to americká válka. Proč?

Sarkozy a spol. při zásahu v Libyi ignorují fakt, že bez USA to nejde. Američané disponují největší palebnou sílou, ostatní příštipkaří.

USA ve středu kvůli technické závadě ztratily bojový letoun F-15E Eagle, jehož cena se pohybuje kolem 30 milionů dolarů. Na snímku střely vzduch-vzduch AIM-9 Sidewinder z havarovaného stroje. foto: REUTERSČeská pozice

USA ve středu kvůli technické závadě ztratily bojový letoun F-15E Eagle, jehož cena se pohybuje kolem 30 milionů dolarů. Na snímku střely vzduch-vzduch AIM-9 Sidewinder z havarovaného stroje.

Prezident Barack Obama během své cesty po Jižní Americe znovu zdůraznil, že se USA vzdají velení operace v Libyi v řádu dnů a rádi ho přenechají někomu jinému. Zdlouhavé vojenské angažmá v „třetí muslimské zemi“ během pár let prostě Obamova administrativa nemíní připustit. Je to pochopitelné, ale dost těžko proveditelné, zejména v případě, že se boje v Libyi protáhnou z dní na týdny či měsíce.

Protože – jak upozorňuje komentář The Daily Beast – operace Počátek odysey je převážně americká „show“, i když se to tak ze zpravodajství nejeví. Logistiku, zbraně, technologie, velení – to vše si Američané obstarají sami i bez svých hlavních spojenců. Francie ani Velká Británie, dohromady i s někým dalším, nemohou v Libyi účinně zasáhnout bez asistence USA.

Budou moci spojenci pokračovat v bojích, respektive udržovat „no-fly“ zónu i bez Američanů? Těžko.

Libyjská válka názorně ilustruje, že mnohostranné armádní síly prostě nejsou k dispozici. Jiné státy dodají nějakou tu munici a pár letadel, ale pouze USA jsou schopny zasáhnout kdekoli a na jakoukoliv dobu (pokud jsou k tomu ochotné). Je to patrné i na detailech prvního útoku na protivzdušný systém Libye. V úvodní salvě Američané a Britové z válečných lodí vyslali 124 řízených střel typu Tomahawk. Realita? USA vystřelily 122 a Británie dvě střely.

The Daily Beast uvádí, že většina střel, možná všechny, byly nejnovější model Block IV, které mají k dispozici jen USA. (Jeden Tomahawk stojí milion dolarů, novější model dva miliony. Podle časopisu National Journal americké ministerstvo obrany nakupuje každý rok 200 kusů, což je více než má kterákoli jiná země ve svém arsenálu.)

USA poskytly téměř polovinu letadel, které se operace Počátek odysey účastní, včetně bombardérů B-2, které nejsou zachytitelné radarem. Například Francie má jen jednu letadlovou loď – Charles de Gaulle, Britové žádnou atd. Z každého dolaru vydaného ve světě na obranu zaplatí Američané 40 centů. Náklady na týden bojů v Libyi se šplhají k jedné miliardě dolarů. Budou moci spojenci pokračovat v bojích, respektive udržovat „no-fly“ zónu i bez Američanů? Těžko.

S dominancí USA se mnozí těžko vyrovnávají. Jsou dvě možnosti, jak této vedoucí role Washington zbavit. V prvním případě členské státy NATO navýší své výdaje na obranu tak výrazně, že se časem stanou rovnocennými partnery USA. Reálnější je však spíše ta druhá: spojenci v NATO budou čekat na to, až Američané sestoupí na jejich úroveň.

Výsledek? Nikdo již ve světě nebude samostatně schopen účinně zasáhnout proti vraždícím monstrům, jako je třeba Muammar Kaddáfí. Až na řídké výjimky, kdy se několik zemí možná dohodne a zkusí to.

Počet příspěvků: 1, poslední 23.3.2011 01:57 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.