V Kazachstánu bude možná zavedena „Nazarbajevověda“

Profesor Šimkentské univerzity musí být snad další Boratovo převtělení...

Původcem myšlenky zařadit do učebních osnov nauku o Nazarbajevovi jako samostatný předmět je kandidát ekonomických věd, profesor Nurali Utkelbajev z Šimkentské univerzity. Prý již obdržel kladnou odpověď z ministerstva pro vědu a vzdělávání, uvedl společensko politický časopis Jižní Kazachstán.

Přičinlivý vědec spočetl, že k dnešnímu dni čítá dílo kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva - projevy, přednášky, provolání národu, vědecké sociologické statě a knihy na nejrůznější témata - již 101 svazků (dílů). „Pojednávají o politických, ekonomických, vědecko-sociologických a historických aspektech vzniku a rozvoje nezávislého státu. Časem získají globálně-planetární charakter,“ zaprorokoval si profesor Utkelbajev.

Současně připustil, že navrhnout strukturu navrhovaného předmětu není vůbec snadné. „Vyžaduje to kolektivní rozum. Je nezbytné nejprve připravit pilotní projekt a veřejně ho posoudit,“ předpokládá tento učenec. „Následujícím krokem bude napsání učebnice kolektivem vysoce kvalifikovaných autorů. V čele této nanejvýš zodpovědné práce musí nezbytně stát samo kazašské ministerstvo vědy a vzdělávání.“

Co k tomu dodat? Zatím se nikde neobjevilo podezření, že profesor Nurali Utkelbajev je jen další Boratovo převtělení, kreativně uvedené v život Sašou Cohenem, nemůže to ale podle našeho soudu dlouho trvat. V opačném případě bude velmi zajímavo sledovat, komu budou tyto totalitní příznaky vadit, a komu – třeba pro uhlovodíkové bohatství a strategickou polohu Kazachstánu – nikoliv. A doufat, že slovutný pan profesor své vzdělání nezískal kdysi dávno třeba na Karlově univerzitě, protože tak by splňoval jednu z klíčových podmínek případného udělení čestného doktorátu.

Počet příspěvků: 1, poslední 8.7.2013 06:00 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.