V kauze Rath nezapomínejme na KSČM

David Rath byl jedním z hejtmanů ČSSD, kteří porušili Bohumínské usnesení strany, a v roce 2008 si „potichu“ plácl s komunisty.

V preferenčních průzkumech k volbám do Poslanecké sněmovny komunisti frčí. Říká se, že i proto, že nemají výkonnou politickou odpovědnost, a proto se neobjevují u žádných větších kauz a skandálů. Tato myšlenka však neobstojí v souvislosti s případem Rath.

David Rath (ČSSD) se po krajských volbách v roce 2008 stal jedním z těch hejtmanů, kteří prolomili Bohumínské usnesení, které sociálním demokratům zakazuje spolupráci s KSČM. S komunisty si na středočeském zastupitelstvu „potichu“ plácl a spolupráci si i veřejně pochvaloval. „Spolupráce probíhá bez problémů. KSČM hraje roli konstruktivní opozice,“ uvedl v dubnu 2009 pro komunistické Haló noviny. Pokud se potvrdí dosavadní informace, že k zatčení osmi lidí včetně Ratha vedly úplatky související s čerpáním evropských peněz, politická odpovědnost míří i za „rudými“ partnery středočeské sociální demokracie.

Vážnost situace si asi uvědomila šéfka středočeských zastupitelů KSČM Jiřina Fialová, která pro agenturu Mediafax uvedla, že Rathovo zadržení považuje za nedorozumění. Lídr středočeské organizace KDU-ČSL Miroslav Rovenský na to v tiskovém prohlášení reagoval: „Tato neschopnost postavit se k věci čelem potvrzuje podezření, že stávající tichá koalice ČSSD a KSČM ve Středočeském kraji je ‚koalicí korupční‘. Nejen hejtman Rath, ale celé stávající vedení kraje by proto mělo ve světle probíhajících událostí dát svoje funkce k dispozici.“

Prohlášení Jiřiny Fialové jen stěží naznačuje, že by KSČM mohla být alternativou k současným vládním stranám či ČSSD, jak by si možná její voliči a potenciální sympatizanti přáli.