V kauze ProMoPro policie obvinila dvanáct lidí

Po ročním prověřování dospěla protikorupční policie k závěru, že v aféře z dob českého předsednictví EU došlo ke spáchání trestného činu.

V kauze ProMoPro, která se týká pochybné zakázky na audiovizuální služby pro české předsednictví EU v roce 2009, sdělila policie dvanáct obvinění, z toho pět lidí ve středu dokonce zadržela. Jsou podezřelí ze spáchání trestných činů porušování povinnosti při správě cizího majetku a legalizace výnosů z trestné činnosti, tedy praní špinavých peněz.

Mezi obviněnými jsou mimo jiné podnikatelé Jaroslav Veselý (majitel firmy ProMoPro), Vlastimil Maxa z NWDC (subdodavatel Veselého), Václav Čada (společník firmy Damovo, jíž patřila audiovizuální technika) a rovněž Libor Veverka, jenž měl přístup k účtům u rakouských bank, kde skončilo 135 milionů korun z původních 550 milionů, jež vyplatil Úřad vlády společnosti ProMoPro.

Dále čelí obvinění Jana Hendrichová, bývalá náměstkyně Alexandra Vondry, který jako vicepremiér pro evropské záležitosti za organizaci českého předsednictví EU odpovídal a kvůli aféře dokonce nabídl premiéru Petru Nečasovi rezignaci, a její tehdejší podřízení na Úřadu vlády Radomír Karlík a David Mlíčko.

„Převzala jsem si to a byla jsem předvolána k výslechu. Trvám na tom, že jsem nevinná. Proti zahájení trestního stíhání podám stížnost, protože s tím nesouhlasím,“ řekla Aktuálně.cz bývalá náměstkyně Hendrichová. Podle důvěryhodného zdroje ČESKÉ POZICE nebyla Hendrichová v soukolí Úřadu vlády hybatelem zakázky. Naopak prý vždy důsledně kontrolovala každou vynaloženou korunu.

K poslednímu vývoji událostí kolem ProMoPro se ČESKÉ POZICI vyjádřil i současný ministr obrany Alexandr Vondra. „Zaprvé jsem rád, stejně jako každý člověk v mé situaci, že se konečně celá věc konkrétním způsobem posunula a že policie ukončila prověřování. Zatím nemám k dispozici téměř žádné oficiální informace. Zadruhé jsem osobně přesvědčený, že tak slušná, pečlivá a této zemi oddaná úřednice, jako je paní Hendrichová, nezpůsobila státu vědomě a záměrně žádnou škodu. Příprava předsednictví i jeho samotný průběh byly svým rozsahem zcela mimořádné a já znovu děkuji stovkám lidí, kteří toto dokázali uskutečnit. To, zda došlo k nějakému pochybení, může s definitivní platností určit až soud. Já jsem se své případné odpovědnosti nikdy nezříkal,“ napsal v e-mailu Vondra.

V případu údajně předražené zakázky, již Úřad vlády zadal bez výběrového řízení, podalo loni v lednu ministerstvo financí trestní oznámení. Jeho Finanční analytický útvar, který se zabývá odhalováním praní špinavých peněz, totiž dospěl k závěru, že v rámci zakázky a následných finančních transakcích mohlo dojít k spáchání trestného činu.

Zdroj z bezpečnostní branže, který si nepřál být jmenován, ČESKÉ POZICI řekl, že policisté zřejmě přikročili k zatýkání podezřelých, aby mohli provést nezbytné procesní úkony. „Pokud tam bylo více spolupachatelů, bylo pro policisty jednoduší vyslechnout všechny najednou, aby neměli čas se na výslechy připravit. Předpokládám, že je po provedení nezbytných úkonů zase propustí.“

Počet příspěvků: 1, poslední 13.4.2012 07:11 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.