V kauze Opencard přibývají obvinění

Projekt pražské karty má již pět obviněných. Jsou mezi nimi i současní úředníci magistrátu či vedoucí odboru IT v České televizi.

Protikorupční policie obvinila v projektu Opencard již pět osob. V úterý večer server Novinky.cz informoval o prvním obviněném Ivanu Seyčkovi, bývalém řediteli odboru informatiky na pražském magistrátu. Dnes v poledne doplnil další čtyři jména ze stejného úřadu. Jde o lidi, kteří byli členy hodnotící komise. Tendr na projekt servisního kartového centra vyhrála firma Haguess.

Podle policie tato společnost ale nesplnila zadávací podmínky. Seyček smlouvu s Haguessem podepisoval, podobně jako zbylí čtyři obvinění úředníci byl členem výběrové komise. Dalšími obviněnými jsou Jiří Chytil, Pavel Ruda, Ladislav Kendík a Miroslav Čadský. Kendík na magistrátu stále pracuje jako vedoucí ve správě informačních systémů. Čadský je specialistou rozvoje a organizace dopravy. Seyček je od začátku června 2011 vedoucím odboru IT v České televizi.  

Univerzální karta Pražana, jak je Opencard nazývána, stála podle několika auditů jen do roku 2009 takřka miliardu korun. V prosinci 2009 podala trestní oznámení na neznámého pachatele pražská opoziční zastupitelka Jana Ryšlinková (ve volbách 2006 na kandidátce SNK-ED), podle níž mohl být při tendru porušen zákon o zadávání veřejných zakázek či zákon o hospodaření s veřejnými prostředky.

Na konci července 2011 se v médiích objevila informace, že protikorupční policie chystá obvinění úředníka, který měl na starosti zadávání veřejných zakázek k celému projektu. K tomu Ryšlinková dodala: „V rámci projektu se rozdělovaly další drobné zakázky, což je v přímém rozporu se zákonem o veřejných zakázkách. Zcela určitě v nich navíc došlo k pochybení.“ Na adresu protikorupční policie bývalá zastupitelka dodala: „Dnes vím, že spojení některých lidí z magistrátu a protikorupční policie je nadstandardní. Proto se obávám, že celá kauza bude směřovat k obviněním nevinných lidí nebo lidí, kteří se nepodíleli na celém projektu a konceptu tunelování městské kasy.“