V eurozóně zřejmě začíná bitva o Francii

Investoři a další finančníci se začínají ptát, zda i druhou největší evropskou ekonomiku zasáhne dluhová a dluhopisová krize.

Krize eurozóny měla zatím tři stadia. První se týkalo ekonomik zemí na její periférii – Irska, Portugalska a Řecka. Pak přišly problémy Španělska a následně Itálie. Nyní se pozornost obrací na Francii.

Investoři i další finančníci se začínají ptát, zda i druhou největší evropskou ekonomiku, francouzskou, zasáhne dluhová a dluhopisová krize. Rozdíl úroků německých a francouzských dluhopisů se totiž zvyšuje. (Aktuálně činí úrok německých dluhopisů 2,21 procenta, francouzských 3,47 procenta.) Částečně kvůli obavám investorů, že francouzské banky jsou natolik vystavené problémům v Itálii, že jim bude francouzská vláda muset poskytnout vysokou finanční pomoc. A to by mohlo tvrdě zasáhnout její vratkou finanční pozici.

Skutečnou zkouškou Evropské unie by bylo zhroucení Francie

Jako by si však Evropská unie tento stav stále nechtěla připustit. Uklidňuje se, že nové vlády v Řecku a Itálii v čele s Lukasem Papademosem, respektive Mariem Montim, a po volbách 20. listopadu i ve Španělsku schválí blahodárná úsporná opatření a užitečné reformy a vše bude v pořádku. Mnohem pravděpodobnější však je, že tyto naděje – stejně jako všechny falešné naděje, jimiž se Evropané během celé této dluhové krize chlácholili –, se nenaplní.

Pokud to nastane, další obrannou linií bude Evropská centrální banka (ECB), která může tisknout eura stejně jako Fed dolary. Pokud ECB, jejímž šéfem je Ital Mario Draghi, začne nakupovat neomezené množství italských dluhopisů, eurozóna může technicky přestát italský kolaps. Skutečnou zkouškou Evropské unie i s veškerou podporou ECB by však bylo zhroucení Francie.

V takovém případě by Německo a několik evropských států se silnými ekonomikami musely být ochotné vzít na sebe vysoké finanční ztráty a výdaje. Není však jasné, že by se s těmito výdaji nebo inflací v důsledku vytištění velkého objemu eur ECB smířili voliči.

Bitva o Francii je proto bitvou o Evropu. A bitva o Evropu je bitvou o celý svět. Možná že však nezbývá nic jiného než se na ni připravit.

Počet příspěvků: 1, poslední 14.11.2011 06:00 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.