V členské základně občanských demokratů to vře

Komunální politiky ODS, jež příští rok čekají volby, děsí padající preference. Dojde na mimořádný volební kongres strany?

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Petr Nečas patří mezi ostřílené politiky. Přežil i loňský listopadový kongres, na němž válčil se skupinou vlivných Středočechů vedených Petrem Tluchořem. Poslední vnitrostranická bouře po prohraných prezidentských volbách však ukázala, že tentokrát nebude mít za soupeře mocensky neuspokojené čelní politiky ODS – vzedmula se proti němu nevole od řadových členů strany.

Po tradičních protinečasovských baštách typu Prahy 4 a 10 se k nespokojencům přidalo i oblastní sdružení v devátém městském obvodě. „Přijali jsme usnesení, aby se sešel mimořádný kongres, na němž by vedení požádalo o důvěru. Oblastní rada hlasovala devět ku pěti ve prospěch tohoto návrhu,“ řekl ČESKÉ POZICI šéf oblastní organizace v Praze 9 a senátor Tomáš Kladívko.

Ačkoli senátor Kladívko hlasoval proti návrhu, většina členů oblastní rady dle něj považovala svolání mimořádného kongresu za důležité. Diskusi o potřebě změn akcelerovalo fiasko v prezidentských volbách. Na situaci si stěžují především občanští demokraté na komunální úrovni, které čekají příští rok volby. Ty přirozeně děsí, že strana se dle aktuálních průzkumů těší pouze třináctiprocentní podpoře voličů.

Chalupova rendez-vous se starosty a spol.

Zajímavé je, že dnes, ve čtvrtek 31. ledna, proběhne od 13 hodin v Praze na Ladronce sezení právě pražských komunálních politiků, které organizuje místopředseda strany a ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Dle důvěryhodného zdroje ČESKÉ POZICE z ODS je dost pravděpodobné, že na něm proběhne vážná diskuse o budoucnosti stranického vedení.

Tomáš Chalupa: „Nemyslím si, že je nutné mimořádný kongres svolávat. Je třeba společně hovořit a pracovat.“„Jsem místopředsedou ODS a v mé kompetenci je dle rozhodnutí výkonné rady veškerá komunální agenda. Proto také proběhne setkání s pražskými starosty. Stejně jsem se setkal a dále budu pravidelně setkávat se starosty a zastupiteli v celé České republice. Je to má práce. Nehledejte v tom nic převratného ani revolučního,“ napsal ČESKÉ POZICI Chalupa. Na otázku, zda podporuje svolání mimořádného volebního kongresu, později odpověděl: „Nemyslím si, že je nutné mimořádný kongres svolávat. Je třeba společně hovořit a pracovat.“

Kromě čtvrtečního rendez-vous Chalupa připravil na 4. února setkání všech starostů ODS. To proběhne za účasti předsedy Nečase a jeho prvního místopředsedy Martina Kuby v pražském hotelu Artemis. A i tam bude zřejmě živo.

Napjatou situaci v členské základně se Nečas snaží zklidňovat. Ačkoli výkonná rada v pondělí několik hodin o nedobré kondici ODS debatovala, nakonec žádný závazek k mimořádnému kongresu nepřijala, ani ho nikdo nenavrhl. Přesto nemá Nečas vyhráno. „První místopředseda Kuba objíždí regiony a setkává se se straníky. Nespokojenost s Nečasem je obrovská. Sám se ale proti předsedovi nepostaví,“ řekl ČESKÉ POZICI důvěryhodný zdroj z Kubova okolí.

Nezbývá než dál bedlivě sledovat, kdo ambici sednout si na předsednickou židli po Nečasovi projeví.

Počet příspěvků: 15, poslední 2.2.2013 09:30 Zobrazuji posledních 15 příspěvků.